Nedir Bu Konfor Alanı

‘Cesaret’ kelimesindeki “C” harfi silindiğinde geriye kalan konfor alanıdır.

Orada havalar nasıl? Her şey yolunda mı?
Konfor alanınızdan size kocaman bir

“Merhaba!”

Kişi kendini rahat hissettiği her an aslında konfor alanının içinde diyebiliriz. Sahip olduğumuz kişisel egomuz bizi bu alanda tutmak için elinden geleni yapar ve bize de ‘Her şey yolunda, her şey istediğin gibi’ havasını katar. Lakin bilmediğimiz şey ise bu sürecin geçici olduğudur. Konfor alanının ileri seviyesinde ise sıkıcılık, monotonluk halleri karşımıza çıkacak. Kısacası konfor alanımız değişim başlayana kadarki zamanda içinde bulunduğumuz durumdur, sabitlik söz konusudur herhangi bir değişim yoktur.

Konfor alanının dışı neresidir?

Konfor alanının bir tık dışı gelişme alanıdır. Bireyleri ve kurumları geliştiren ve olması gereken bölge burasıdır. İki tık dışı ise panik alanıdır. Bu kısım aynı zamanda korku, huzursuzluk, çaresizlik, umutsuzluk, saldırganlık gibi hallerin bulunduğu bölgedir gelişme alanı konforun bozulduğu değişimin başladığı alandır. Bu alanda eskiye dair bir takım oluşumlar yıkılır.
Örnek verecek olursak, Yurt dışına çıkmak istiyorsunuz. Arkadaşlarınız ve aileniz arasında ne zaman konusu açılsa, aklınızda olan ülkeleri sayıp gitmek istediğinizi söylüyorsunuz. İşte bu nokta konfor alanınız. Konfor alanınız dışında ise bu konu için bir aksiyon alma adımınız geliyor. Aksiyon geçtiğiniz bu nokta ise kişisel bir değişim demek. Egonuz tüm bunlar olurken konfor alanında kalmak için elinden geleni yapacaktır. Ego kendini genellikle zihin sesleriyle gösterir. Herhangi bir aksiyon almamanız için elinden geleni yapar. Size mutlu olacağınız, kendinizi daha rahat hissedeceğiniz bahaneler sunmaya başlar. Eğer bu Zihin seslerini dinleyip kendinizi avutursanız, üzgünüz.
Konfor alanınızda size mutluluklar dileriz..

Baktığınızda egonuz sizin için kötülüğünüzü istemiyor elbette. Bilinçaltınızda yer alan bu mekanizma sadece değişimi sevmiyor. Eğer istediğiniz bir değişimi gerçekleştirirseniz egonuz ölür.

Gelişim için cesaret ve konfor alanını terk etmek gereklidir
Konfor alanınızı kendiniz sorgulayabilirsiniz. Her gün aynı yollardan yürüyor, aynı giysileri giyiyor aynı yerlerde tatil yapıyorsanız siz de konfor alanınızı korumaya çalışıyorsunuz demektir. Bu yanlış bir şey değil tabi. Tamamen bir değişim deneyimi sonrası sizlerin alacağı zararı minimuma indirmek için. Eğer gerçekten hayatınızda ilerlemeyi, iyi bir kariyere sahip olamayı düşünüyorsanız konfor alanınızın dışına bir şekilde çıkıp, risk almanız gerekecektir.
Asıl önemlisi cesaret gösterip bir üst seviyeye çıkabilmektir. Unutmayın ‘Cesaret’ kelimesindeki “C” harfi silindiğinde geriye kalan konfor alanıdır.

Şimdi Kayıt Ol!

[contact-form-7 404 "Not Found"]