Orayı ve arkadaşlarımı o kadar çok özlüyorum ki, masamı oradaki fotoğraflarımla süsledim bile!

Bu yaz haziran ayında AIESEC sayesinde tanıştığım arkadaşımla beraber Brezilya’ya olan yolculuğum başladı. Peki neden Brezilya? Bu fırsatı hayatımda çok da kolay yakalayamazdım, gideceğim yerin sıradışı olması önceliğimdi diyebilirim. İlk olarak Güney Amerika’yı düşündüm. Peru ve Brezilya ile olan görüşmelerim sonucu Brezilya oldu. Hiçbir zaman verdiğim karardan pişman olmadım, Brezilya’yı her zaman ilk seçeneğinize koyabilirsiniz!
Uçakta Sao Paulo’ya giderken hayatımın en güzel günlerini yaşayacağımı hiç düşünmezdim doğrusu. Uzunca bir aktarmadan sonra Vitoria’ya varabildik. Ordaki AIESECer’lar tarafından havaalanında çok samimi bir şekilde karşılandık. Daha ilk anda Brezilyalıların ne kadar sempatik ve sıcakkanlı olduğunu anlamam çok da zor olmadı.
Brezilya’daki projemin adı X4Change’ti. 7-14 yaş aralığındaki çocuklara İngilizce öğretiyorduk. Projenin challengeları çok oldu, bizim onlarla anlaşmamız ve onların bizi anlaması zaman aldı. Ama o veya bu şekilde çözüm bulmaya çalışıyorsunuz. Projelerin en güzel yanı challengelar karşısında çözüm üretebilmek. Çocuklardan çok şey öğrendiğimi söyleyebilirim, onların da dünya görüşünü bir nebze de olsa arttırabildiğimizi düşünüyorum. Bir haftasonu Vitoria’ya 5 saat uzaklıkta Itaunas adlı kasabaya otobüsle gittik ve saydığımızda 22 ülkeden insan vardı. Böylesine international bir arkadaşlık ortamını her yerde bulamıyoruz bu yüzden “Global Citizen” tabiri daha da anlamlanıyor.
Projenin sonrasında 2 hafta daha Brezilya’da kaldım ve hem proje süresince hem sonrasında hayatımda birçok ilki gerçekleştirdim. Öncelikle Brezilya’da bulunduğum süreç boyunca Dünya Kupası olduğu için çok eğlenceli vakit geçirdim. Futbolun anavatanı olan bir ülkede Dünya Kupası’nı iliklerimde yaşamak paha biçilemezdi. İlk defa kamp yaptım ve çadırda kaldım. Brezilya’nın geleneksel yemeklerini ve tatlılarını “Pao de Queijo, Acai, Coxinha, Coco” gibi geleneksel yiyecekleri tatma fırsatım oldu. İlk defa Brezilya’nın kocaman dalgalarında surf yapmayı denedim! Rio de Janerio’da “favela”lara gittim, Copacobana’da yüzdüm. Hatta Brezilya’da bir kanalda anahaber bültenine bile çıktım!
Hayatımda verdiğim en doğru kararların başında gelen AIESEC’le Brezilya yolculuğum hala devam ediyor. Oradaki Brezilyalı arkadaşlarımla ve proje arkadaşlarımla hala iletişim halindeyim, sene içinde görüşmeyi planlıyoruz. Orayı ve arkadaşlarımı o kadar çok özlüyorum ki, masamı oradaki fotoğraflarımla süsledim bile!
Siz de bu sıradışı fırsatı ertelemeyin, korkmayın, cesaret edin ve keşfe çıkın!

Mina İLKÖZ

null 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir