Projeden Sonra Artık Kendimi Yeniden Keşfetmiştim

Azerbaycan’dan Türkiye’ye okumaya gelmiştim. AIESEC’i ilk geldiğim zamanlarda keşfetmiştim ama maalesef kişisel gelişimin önemini geç anladığım için 3. yılımda AIESEC’ li olmuştum. Benim için bu iki yılın büyük bir kayıp olduğunu sonradan anladım.
AIESEC’te yurt dışından gelen stajerler ile konuşup onları tanıdıkça “Bu serüveni benim de yaşamam gerekiyor” diye hep içimden geçiriyordum ve sonunda bana da bu tecrübeyi yaşama fırsatı Slovenya’da nasip oldu. Ailemin bu tarz etkileşimlere açık olduğu için Global Citizen katılma konusunda beklediğimden daha fazla destekle karşılaştım.
Projemde lise öğrencilerine Türkiye ve Azerbaycan kültür sunumları yapıyordum. Projeye gitmeden önce proje hakkında beklentim hiç yoktu. Sadece iş tanımlarım hakkında planlarım vardı. Gittikten sonra ise her şeyin beklediğimden daha renkli ve eğlenceli olduğunu gördüm. Aslında projenin bu kadar mükemmel geçeceğini, Slovenya insanlarına ve öğrencilerime bu kadar bağlanacağım aklımın ucundan bile geçmezdi. Hele ülkeme döneceğim zaman öğrencilerimin bana sarılıp bırakmak istememesi yaptığım projenin bana ne kattığını ve nasıl etki ettiğimi anlamam konusunda en iyi göstergelerden bir tanesi ayrıca Sevilla ve gittiğim şehir Maribor arasında futbol maç vardı. Benim gibi bir futbol delisi maça bilet bulamayınca gerçekten yıkılmıştım ama Maribor taraftarları bizi görünce kendi biletlerini projedeki yabancılara vermesi benim için unutulmayacak başka bir nokta.

Ülkeme döndükten sonra yabancı dilimin ne kadar geliştiğini herkes fark etmeye başladı. Proje sırasında birçok ülkeyi gezme fırsatı da yakalamıştım. Projeden sonra artık kendimi yeniden keşfetmiştim . Bu keşifle birlikte artık nasıl bir işte çalışmak istediğime karar vermiştim; Uluslararası ticaret ve bu sırada gittiğim ülkeleri birebir tanıma fırsatı. Projeden kazandıklarım ile tam istediğim şekilde kendime bir iş buldum. tecrübem ve yabancı dilim sayesinde bir otomotiv firmasının dış ticaret sorumlusu olarak çalışmaya başladım. Hem yabancılar ile Türkiye’deki toplantılara katılıyorum hem de yurt dışı seyahatlerine gidiyorum. Bu bana AIESEC’in hayatıma etki ettiği en önemli katkıdır.
Bu tecrübeden daha fazla şey kazanmak için insanlarla iletişime daha fazla geçip kültürlerini daha yakından tanımak, ülkedeki diğer şehirleri gezmek daha keyifli bir zaman geçirmenize birebir gelir. O ülkenin dilini az çok öğrenmek çok hoş bir duygu ve onlara daha sempatik gelmenizi sağlıyor ayrıca. Klasikleşmiş bir laftır ama bu Global Citizen’ı çok iyi tarif ediyor: Anlatılmaz yaşanır.

Sabuhi Alibayli – Slovenya