Ruşen Amcanın Oğlu Sedat’tan Daha İyi Olduğunu Gösteren 5 Özellik

Hey Global Talent! İşte Ruşen Amcanın Oğlu Sedat’tan Daha İyi Olduğunu Gösteren 5 Özellik. Bu arada Ruşen Amcanın oğlu Sedat’ı tanırsın; hani senden hep bir adım daha önde olan, komşunun çocuğu… Sen 40 Türkçe sorusundan 35 net yapıp gururla ailene söyleyince, “ama komşunun çocuğu 38 yapmış” cümlesinin öznesi olan Sedat. O Sedat okulu bitirdi, staj yaptı. Acaba Sedat’ı yenebilecek misin?

1. Maceraperest Misin?

Bilirsin, Sedat dağa tırmanırdı. Sen arkadaşlarının karşısına çat diye dikilip, “ben 1 yıl yokum, staja gidiyorum” diyebilir misin?

2. Yeteri Kadar Cesur Musun?

Bilirsin, Sedat izciydi. Tek başına gece vakti ormanda çadır falan kurardı. Peki ya sen, tek başına uzak bir ülkede yaşayabilir misin?

3. Zorluklara Göğüs Gerebilir Misin? Ne kadar Çözüm Odaklısın?

Bak Sedat’a, üniversite yaşamı boyunca yalnız yaşadı. Bütün sorunlarını da kendisi çözdü. Sen bunu yapabilir misin? Örneğin Kolombiya’da eczaneden yara bandı alabilir misin? Ya da hiç tamamıyla zorluklarla baş başa kaldın mı? diye de sorabiliriz.

4. Ne kadar Dünya Vatandaşısın? (World Citizen da diyebiliriz)

Sedat İtalya’yı gezdi. Arkadaşlarıyla bir araya gelince ağız birliği yapmışlar gibi hepsi “Pisa Kulesi aslında o kadar da büyük değilmiş ya” muhabbeti yaparlar. Çünkü İtalya’ya gitmek kolay. Asıl iş, o muhabbete Jodhpur şehrini, insanını, kültürünü yaşamak. Faklı kültürleri, düşünceleri anlamak… Yani gezip görmekten öte “Dünya Vatandaşı” olmak.

5. Stajını Nerede Yapacaksın?

Sedat stajını nasıl yaptı biliyor musun? Örnek çocuk Sedat stajını çay getir götür işleriyle yaptı. Koş ailene söyle bunu. Sonra da de ki onlara; “Ben gerçek anlamda staj yapmaya gidiyorum. Tam zamanlı, tam maaşlı… Uçak biletimi de aldım. Hemen yarın gidiyorum”. Ve hayatını değiştirecek profesyonel tecrübeye ilk adımını at!
 

Bir Global Talent için Sedat’ı yenmek kolay, peki senin için?