Rusya’da Global Citizen Olarak Doymak Bilmemek

Rusya’nın alabildiğine geniş topraklarında değişik kültür ve damak tatlarını barındıran, muhteşem bir o kadar da ihtişamlı bir mutfağı var. Öncelikle şunu söylemeliyiz ki Ruslar midelerine düşkün bir toplumdur ve mutfakları da et ağırlıklıdır. Rus mutfağının en büyük ortak özelliği, ülkenin hemen her yerinde yetişen hoş kokulu otlar ve baharatlar. Bunlar antik çağlardan beri Rus damak tadının vazgeçilmez lezzetleridir.

1) Olivie “Rus Salatası”

1

Bizim Amerikan salatası dediğimiz şey aslında rus salatasıymış, haşlanmış ve küp küp sebzeler, etler, salatalık turşuları ve yumurtaların mayonezle karışımı.

2) Borscht Çorbası

2

Slav ülkelerine özgü olup Rusya ve Polonya mutfaklarında önemli bir yere sahip olan bu çorba gerçekten harika bir şey! Et, en az 6-7 çeşit sebzeden yapılan bu lahana çorbası kırmızı rengini pancardan alır ve genellikle ekşi kremayla ikram edilir. Neden bu kadar ünlü olduğunu soruyorsan tadına bak ve öğren!

3) Uha Çorbası

3

Rus mutfağında çorba demek her şey demektir. Çünkü içeriğinde yok yok. Balıktan, sebzeye, ete kadar değişik besinleri içeren çorbalar komple bir öğün sayılabiliyor. Çeşitli sebzelerin yanı sıra et ya da balıkla hazırlanan ‘Uha çorbası’ defne yaprağı, karabiber, maydanoz, yabani rezene gibi baharatla zenginleştiriliyor. Artık dünya mutfağının çorbalarından olan Borsh ve Shi, balık ve etin yanı sıra pancar, lahana ve patates ile hazırlanıyor. E bu kadar soğuk olan yerde çorbaların bu denli çeşitli olması normal!

4) Boeuf Stroganoff

4

Beyaz şarapla pişirilmiş bonfile ve mantarlı kremalı ismi garip yemeğimiz yorgun bir Rusya gezimiz ardından projemizi tamamlamak için gerekli enerjiyi sağlayacak gibi duruyor. Im ım ım..

5) Bliny

5

Yine Ruslara özgü Bliny Rusların ünlü krebidir. Krepten daha küçük olarak hazırlanır. Özellikle de geleneksel Shrove yani karnavallarda Bliny çok büyük miktarlarda yapılır. Ruslar karnavallarda Bliny yaptıkları zaman ilk yaptıklarını camın dışına yoldan geçenler ve özellikle hacılar için koyarlar. Bliny tuzlu ve tatlı olarak ayrı ayrı hazırlanır. Özellikle kayınvalideler damatlarının geleceği gün Bliny hazırlarlar. Rusya’da kadınlar Bliny tariflerini bir sır gibi saklarlar ve kimseye vermezler.

6) Zakuski

6

Rus mutfağının dünyaca ünlü  yemeklerinden biri ‘Zakuski’. Rusların meze olarak adlandırdıkları bu tabak aslında çeşitli soğuk ve sıcak büfe yemeklerinden oluşuyor. İçinde füme somon ya da mersinbalığı haşlanmış deniz ürünleri, çeşitli salatalar ve havyar yer alıyor. Beraberinde Zakuski votka içiliyor.

7) Pasha ve Kulic

7

Her ne kadar Rus mutfağının özellikleri arasında tatlılar pek söz sahibi olmasa da değişik meyvelerle hazırlanıp ihtişamla sunulması dikkat çekiyor.’Pasha ve Kulic’ Ortodoks Rusların Paskalya bayramının geleneksel tatlıları olarak tanınıyor. Pasha, meyve şekerlemeleriyle süslenmiş piramit şeklinde bir pasta. Kulic ise üzeri kremayla kaplı büyük bir ekmek şeklinde kek.

8) Vee Havyar…

8

Rus mutfağı denilince akla ilk havyar gelir. Havyar, dişi mersinbalığının döllenmemiş yumurtalarından elde ediliyor. Rus havyar çeşitlerinden Beluga, nadir bulunan en değerli havyarlardan biri. Adını nesli tükenmekte olan en büyük ve en vahşi mersinbalığından almış.

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir