Global Citizen ile Sırbistan Tecrübem

İnternetten soysal sorumluluk projeleri hakkında yaptığım araştırmalar sırasında AIESEC ile tanıştım.Ben de şu an sizler gibi diğer insanların hikayelerini okudum. Kendi kendime bu hikayelerin çok fazla abartıldığına inandım ve bu yüzden hemen AIESEC Ankara ofisine giderek Global Citizen hakkında bilgi aldım. Ofislerinden ayrıldıktan sonra Global Citizen olmak istediğimden emindim. Hemen projeleri araştırmaya başladım. İngiliz dili ve edeiyatı öğrencisi olduğum için eğitimle ilgili projelere odaklandım. Daha sonra Sırbistan’daki Enter Your Future projesine başvurdum.Başvurum kabul edildi ve böylece 6 haftalık Sırbistan maceram başladı. İlk başta Sırbistan’da küçük bir şehire gideceğim için bir çok endişem vardı. Fakat Sırbistan’a ayak bastığım anda bu endişelerimin ne kadar yersiz olduğunu anladım. Beş farklı ülkeden, beş farklı kültürden on kişi küçük bir şehirde yaşamaya başladık.

 


Gün geçtikçe birbirimize daha çok alıştık, sanki hepimiz yıllardır birbirimizi tanıyor gibiydik. Artık bizler de bu şehrinbir parçası olmuştuk. Yolda gördüğümüz insanlarla selamlaşıyor, komşularımızla ayak üstü muhabbet ediyorduk. Bunun yanı sıra bu proje boyunca kendimi çok geliştirdim. Asla öğretmenlik yapmam diyen ben, Sırbistandaki gençlere Türkçe öğretiyordum.
Bu projem sırasında çalıştığım okulun reklam filminde oynadım, yerel gazeteyle röportaj yaptım. Bunlar sayesinde uzun zaman önce kaybettiğim öz güvenimi geri kazandım. Altı haftanın sonunda Türkiye’ye geri dönmek, arkadaşlarıma veda etmek çok zordu. Fakat şunu biliyorum ki dünyanın farklı ülkelerinde, istediğim zaman gidebileceğim bir çok arkadaşım var artık.

Son olarak söylemek istediğim şey ise eğer Global Citizen olmaya karar verdiyseniz, hayatınız en güzel tecrübesini yaşamaya hazır olun.

Sima Varol, Ankara

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.