Size Ne Kadar Mükemmel Bir Proje Geçirdiğimi Anlatacağım!

Bu yazıda size ne kadar mükemmel bir AIESEC projesi geçirdiğimi anlatacağım. Ne kadar mükemmel insanlar tanıdığımdan ve ne kadar güzel yerler gördüğümden bahsedeceğim. Ben Deniz Ateşoğlu. 20 yaşındayım ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık bölümünde okuyorum. Geçen yaz AIESEC ile Litvanya’ya gitmiştim, bu sene de çok istediğim yer olan Rusya’ya gittim. Rusya’ya girişim konsolosluk nedeniyle biraz sıkıntılı oldu Moskova’yı da gezmek için, az da olsa, zamanım oldu. Sonunda, 24 Haziran sabahı Barnaul’a vardım ve ilk iki gün ev sahibim Lera, diğer bir AIESEC çalışanları benimle aynı kampta çalışacak diğer bir AIESECer olan ve Çin’den gelen Michelle, onun ev sahibi Shamil ve ben, hep birlikte gezdik. Barnaul’u tanıdık, Obi nehrini, köprüyü ve oradaki büyük “BARNAUL” harflerini gördük. Sonraki gün çalışacağımız kampın (Yes Camp) müdürü Olga ile Trinity Dil Merkezi’nde buluştuk ve tanıştık. Çok cana yakın bir kadındı. İlk günlerde sırayla ülke sunumlarımızı gerçekleştirdik. Çocuklar çeşitli ülkeleri ve o ülkelerden insanları tanımaktan çok mutlu olmuştu.

İzmir_GC_Deniz Ateşoğlu
İlk başta hepimiz utangaç olsak da, çocuklar ile birbirimize çok çabuk ısındık ve günlerimiz çok eğlenceli geçiyordu. Kampın ilk sezonunda ben Origami kulübünde çalışıyor ve çocuklara kağıtlardan bir şeyler yapmayı öğretiyordum. Aynı zamanda spor saatinde de çeşitli şarkılar eşliğinde çeşitli danslar ediyorduk ve ben de bildiğim dansları öğretiyordum. Çocuklar da çok eğleniyordu bizimle. Akşamları da, çocuklar her akşam gruplarıyla birlikte günün konusuna göre bir sunum yapmak zorundaydı. Kampta belirli özel günler vardı; Ebeveyn Günü, her AIESECer için sunum günleri, Kupa Yarışması, fotoğraf günü, Ateş Gecesi vb. Ebeveyn Günü’nde ailelerin izleyeceği bir gösterimiz vardı ve gösteriler, kamp boyunca çocukların öğrendiği çeşitli tekerlemelerden, Evening Show’da yapılan sunumlardan, danslardan ve tiyatrolardan oluşuyordu. Ateş Gecesi kampın son gecesiydi. O gece hep birlikte ateşin başına gidip sırayla grup şarkılarını söyledik, ardından kampın marşını söyledik. Ardından o güne özel hazırladığımız, kısa ip parçalarından oluşan kolyemizden ipleri alıp istediğimiz kişilere giderek ve ona güzel şeyler söyleyerek iplerimizi kolyelerine bağladık. Herkes ağlıyordu çünkü herkes birbirine çok alışmıştı ve gitmek istemiyordu. İkinci sezon bir öncekisi kadar eğlenceli ve samimi olmasa da, yine de güzeldi ve yine aynı aktiviteleri gerçekleştiriyorduk. Yine aynı şekilde Ateş Gecesi’nde herkes ağlıyordu, yine herkes çok alışmıştı birbirine. Bu sefer biz de ağlıyorduk çünkü bu seferki bizim de kampımızın bitimiydi ve biz de gidiyorduk. Kamp bittikten sonra, evlerimize dönene kadar, yaklaşık 6 günümüz vardı ve o 6 gün içerisinde tekrar kamptaki birkaç liderle ve müdürle – Samira, Ivan, Dasha, Igor, Olga – buluştuk. Gaurang Skydiving yaptı, Michelle, Kristina, Kirill ve ben Obi nehri üzerinde tekne gezisine çıktık. AIESEC Barnaul’a AIESECer olarak gelen diğer kişilerle Hint Amit ve Rushabh, Çinli Miranda ve Mısırlı Mohammed ile onların çalıştığı başka bir kampa giderek görüştük, tanıştık ve orada da kültürlerimizden parçalar sunduk çocuklara ve liderlere, son gecede hep birlikte gösteriler yaptık, dans gösterisi düzenledik.

İzmir_GC_Deniz Ateşoğlu2
Bu yaz yaşadıklarımı özetlemek gerekirse; mükemmel insanlar tanıdım, mükemmel yerler gördüm ve çok iyi tecrübeler edindim. Bu arada ben de Rusçamı çok geliştirdim, oradaki çocuklarla olabildiğince Rusça konuştum. Herkesi Türkiye’ye davet ettim ve hepsi de mutlaka gelecekleri üzerine söz verdiler. Bu mükemmel tecrübe için başta AIESEC İzmir olmak üzere, AIESEC Barnaul’a ve Yerel Komite çalışanları Kirill Mazun, Kristina Chistyakova ve Alexandra Sokolova’ya, Trinity Dil Merkezi ve Yes Camp müdürü Olga Zgordan’a ve de bizimle tüm kamp boyunca ve sonrasında da ilgilenen Daria Voynova ve Igor Kosstikoff’a çok çok çok teşekkür ederim. Umarım önümüzdeki sene tekrar oraya gidebilirim, yine aynı kişilerle görüşüp aynı projede çocuklarla çalışabilirim ve yine Rusçamı geliştirebilirim!

AIESEC CANDIR! 🙂

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.