Start-Up Firmaları için 11 Pazarlama Önerisi

Startup’ınızı uygulamaya geçirdiniz ama pazarlamasını yaparken zorlanıyor musunuz? İşte firmanızı başarıya ulaştıracak 11 pazarlama önerisi!

 

      Doğru Pazarlama Takımı

 

Eğer başarmak istiyorsanız doğru kişilerle çalışmak zorundasınız. Uyum içinde kurulmuş bir takım, doğru pazarlama stratejilerini kolayca geliştirip uygulayabilir ve girişimci çok yoğun bir takvime sahipken bile takımın kalanı kendi kendine çok iyi işler çıkarabilir.

 

              Etkili Mail Kampanyası Yürütmek

Mail kampanyası hiçbir zaman eskimez ve yapması hala çok kolaydır. İyi gerçekleştirilmiş bir mail kampanyasının getirileri çok büyük olabilir. Doğru mesaj, doğru ürün reklamı ve doğru hedef kitlesi ile bir çok yeni takipçi kazanarsınız.

       Doğru Hedef Kitle

Pazarlama kampanyalarının başarısız olma sebeplerinden biri de herkese pozitif etki etmeyi beklememizdir. Bu yüzden kampanyalar özel bir hedef kitleyi hedeflemelidir. Özellikle bu durum start-uplar için oldukça önemlidir. Her mesaj belli bir maliyete sahip olabilir ancak eğer doğru kitleye ulaştıysa dönüşü çok daha büyük olacaktır ve bir kere  kitlenize  nasıl ulaşmaya karar verdiyseniz ve ona hazırlık yapıp artık hep öyle gitmek zorundasınız.

 

        Asla Sosyal Medyayı Hafife Almayın

 

Sosyal medya günümüzdeki en büyük pazarlama alanlarından biri bu yüzden hafife almak çok büyük bir hata olur ve bunun yanında sosyal medyadan yürütülen bir kampanya sosyal medya hep kendi içinde etkileşimde olduğu için  çığ gibi büyüyebilir. Ancak her zaman takipçilerinin ilgisini ve dikkatini kaybetmemek için yorumlara ve tweetlere hızlıca dönmek çok iyi olacaktır.

 

Marketing Alanında Uluslararası Genç Yetenekler Edinin

 

Girişimcilik dünyasında uluslararası olmak bir adım öne geçmenizi sağlar. AIESEC Global Talent Start-up programı ile Marketing alanından genç yetenekleri bünyenize katarak zorlu iş dünyasında firmanızın daha sağlam adımlar atmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

 

Pahalı Kampanyalar Her Zaman Iyi Değildir

Çoğu acemi girişimci en iyi pazarlama kampanyalarının, çok para yatırılan büyük kampanyalar olduğunu düşünüyor. Hatta bir çoğu başarı garantisi olmayan bu büyük kampanyalarda bütçesinin tümünü harcayabiliyor.
Eğer bir start-up kampanyasıysa zaten genelde dikkat çeken kampanyalar merak uyandıran kampanyalardır. Bunlar da makul ücretlerle gerçekleştirilebilir. Örneğin yarışmalar.

 

        Sürdürülebilirlik Için Ortaklık Kurmak

Start-up büyüdükçe pazarlama da büyüyecektir doğal olarak yalnız yapmak zorlasacaktir. Hele ki yeni bir alandaysanız. Bu yüzden devamlılık için doğru ortaklıklar kurmak çok önemlidir. Mesela alanınızdaki büyük isimler stratejiyle uyuyorsa isleri çok kolaylaştırabilir. Güçlü ve stratejik ortaklıklar hic para harcamadan uzun yollara götürebilir.

 

      Profesyonel Olmak

 

Pazarlama sadece satma odaklı olmamalı, rakiplerin ve takipçilerin gözünden de bakmalı ve gerekli önlemleri profesyonelce almalı.

 

  Daha Çok Kişiye Ulaşmak

Hala istediğiniz başarıya ulaşamadıysanız, ürününü en başta ücretsiz sunarak ya de çeşitli kampanyalarla ün yapabilirsiniz ve böylelikle daha çok kişiye ulasabilirsin hemde bu yol oldukça cool bir yol.

 

    Marka Olmak

Her Start-Up’ın bir numaralı önceliği marka olmak olmalıdır. Marka olmak firmaya popülarite ve saygınlık getirir.
Ve iş alanındaki uzmanlara aldanmamak gerekir çünkü marka olmak sadece popüler bir isme sahip olmak değildir.

 

    Network e Öncelik Vermek

 

Network’e öncelik vermek çok önemlidir çünkü gerektiğinde insanları devreye sokabilmelisiniz .Bu yüzden fırsatınız olduğunda insanlarla konuşmalısınız. Bunun için de konuşma yeteneğinizi geliştirmelisiniz ve ziyaret etmeyi planladığınız yerleri önceden araştırıp ona göre gitmelisiniz. Temas kurduğunuz insanları çok iyi dinlemelisiniz. Çünkü onların fikirleri ileride sizin fikirlerinizi etkileyebilir; bu da markanıza bir popülarite getirmeyecektir ama çok önemli mentörlük ortaklıkları getirebilir.

 

     Video Blog Yapmalısınız

 

Vlogging belirli alanlar için harika bir marketing alanına dönüşebilir çünkü günümüzde insanlar izlemeyi okumaya tercih etmektedirler. Eğer viral kampanyalarını iyi idare edebilirseniz takipçi sayınız artabilir ama bunu yapmak sandığınızdan daha zor olabilir çünkü izleyicinin dikkatini çekebilmek için eşsiz fikirler ortaya çıkarmak zorundasınız.

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir