Tekne Limanda Güvendedir ama Teknenin Amacı Bu Değildir!

8 Mart 2013’de başladı benim AIESEC tecrübem.  Üniversiteye girdiğim ilk yılda kesişti yollarımız ve ben bu tarihe hayatımın dönüm noktası diyorum. Bu süreç boyunca takım üyeliği, takım liderliği, organizasyon takımı üyeliği gibi pek çok fırsatı değerlendirten sonra yönetim kurulu üyeliğine aday oldum ve seçildim. Öyle güzel tecrübeler elde ettim, öyle güzel insanlarla tanıştım ki kelimelerle anlatmak imkansız. Yönetim Kurulu Üyeliğimin ardından ise AIESEC’in yurt dışı fırsatlarından faydalanmaya karar verdim ve bu bağlamda Global Citizen olarak Macaristan’a gittim.

Macaristan’ın Budapeşte iline bağlı olan Szigetsentmiklos adlı tatlı bir kasabada gerçekleştirdim stajımı. Orada bulunan bir dil okulun çocuklar için düzenlemiş olduğu bir yaz kampına katıldım. Zamanımı büyük bir bölümü çocuklarla geçerken zaman zaman sınıf derslerine de girip ders vermenin heyecanını yaşıyordum. Gelelim ilk güne, uçağa binene kadar hiçbir heyecan, endişe vs yoktu. Ta ki uçak pisten kalkana kadar. Yaklaşık 1.5 saat sonra Budapeşte’deydim. Havaalanında karşılandıktan sonra kısa bir şehir turu yaptık ve sonra kalacağım eve geçtik. Ayağımı bastığım andan itibaren büyük bir sıcak kanlılıkla beni karşılayan insanlarla tam tamına 7 mükemmel hafta beni bekliyordu. Farklı ülkelerden gelen 5 arkadaştık ve tabi bunun yanında mükemmel bir patronumuz ve dil okulunda çalışan iş arkadaşlarımızda vardı. Her sabah yepyeni tecrübeler kazanacağımı bilerek uyanmanın mutluluğu gerçekten tarif edilemez.

 

mustafa mert 1

Tabi herkes gibi benimde endişelerim oldu bu yolculukta. İlk başta İngilizceden korktum ve birkaç gün içinde kendime olan güveni gördüm ve korkacak çokta bir şey olmadığını anladım. Daha sonra çocuklarla geçireceğim zamanı verimli değerlendirememekten korktum. Ve orda anladım ki bu yolculuk gerçek bir liderlik yolculuğu. O zaman dilimini verimli geçirebilmek için aldığım inisiyatiflere ben bile inanamadım. Sonra dediler ki derse girer misin? Karşımda 20-40 yaş arasında olan 5 kişilik bir sınıf. Tabi yine endişelerim hat safada. O dersten çıkınca anladım ki bambaşka bir duyguymuş başkalarına bir şeyler öğretmek, onların hayatlarına dokunmak ve zamanla bir aile olmak. Bu ve buna benzer pek çok ilki yaşadığım mükemmel bir deneyimin tarifiydi Global Citizen.

Küçük çocukların gözünde onların idolü olmak, onların sosyalleşmesini sağlamak, diğer taraftan derse gelip benden bir şeyler öğrenmek isteyen her yaştan insanın yakın dostu olmak paha biçilemez bir şey. Hele ki uluslararasılığı yaşamak… Kaldığın evde Kanada,Meksika,Singapur ve Macaristan’dan insanlarla birlikte olmak, birlikte eğlenmek, birlikte bir aile olmayı öğrenmek…

Bazen hayatta ihtiyacın olan tek şey cesarettir. Ben bu cesareti fırsata çevirmesini bildim ve Global Citizen oldum. Konfor alanından çıktım ve tecrübeyle dolu bir 7 hafta geçirdim Macaristan’da. Paulo Coelho’nun da dediği gibi ‘’Tekne limanda güvendedir ama teknenin asıl amacı bu değildir.’’ Teknenin amacına ulaşması için ihtiyacın olan tek şey cesaret. Sende Global Citizen ol ve kendi hikayeni kendin yaz. İnan bana mükemmel bir tecrübe seni bekliyor.

 

Mustafa MERT-Macaristan

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.