Tekrardan Global Citizen Olmayı İple Çekiyorum

Küçüklüğümden beri dünyayı gezmek hep cazip gelmiştir bana. Üniversiteye ilk girdiğim ilk günlerde tanıştığım AIESEC, bana bu fırsatla geldiğinde günlerce hangi ülkeye gideceğimi düşündüm ama bulamadım ve düşünmekten vazgeçtim. Birkaç hafta sonra o beyhude ülke olan Brezilya’ya gitme kararı aldım. Hazırlıklar başlamıştı, ülkeyle iletişime geçmeler, mülakatlar, proje seçimleri ve kalacağım ev sonunda artık her şeyim hazırdı.

Gidiş günü geldiğinde yaşadığım talihsiz bir olay sonucunda gidemedim ve eve geri dönmek zorunda kaldım. Sonra hem AIESEC’in hem de ailemin desteğiyle tekrardan biletimi aldım ve sonunda Brezilya tüm sıcaklığıyla karşımdaydı. Gittiğim ilk gün uçağın saatini karıştırmış olmamdan ve beni karşılayacak AIESEClilere yanlış saati söylememden dolayı 4 saat havaalanında bekleyeceğimi zannederken, evinde beni ağırlayacak olan aileyi havaalanında karşımda görünce şok oldum. O an karar verdim; Brezilyada geçirdiğim her gün hayatıma yeni bir tecrübe katacak ve kendimi geliştirecektim. Gerek orada tanıştığım insanlar olsun gerek yaşadığım olaylar olsun bunu başardığımı düşünüyorum. Öncelikle gittiğim şehirde suç oranının çok yüksek olduğunu biliyordum. Ama bu beni yıldırmadı. Ben oraya bir şeyler değiştirmek için gittiğimi biliyordum.

Her gün okula gitmek için 3 otobüs değiştiriyordum. Fakat o uzun yolun sonunda öğrencilerimi görmek bana bu eziyetin hepsini unutturuyordu. Asıl önemlisi bu proje için gelen insanlarla tanışmaktı. Uluslararası düzeyde böyle bir çevre edinmek beni çok önemli hissettiriyordu. Çok özel insanlarla tanıştım ve hala görüşüyorum. İşin kötü yanı Türkiye’ye döndüğümde hayaller hayatları yaşamış olmamdı 😀 Biliyorum ki bu çok üzün sürmeyecek ve en kısa zamanda yepyeni bir maceraya daha atılacağım. O günü iple çekiyorum.

Hayatın ne planlarla karşıma geleceğini bilmiyorum ama şunu diyebilirim ki ‘’Hayat Bu Değişir’’

İbrahim Sünger, Gaziantep