Türk İhracatına İvme Kazandıracak 5 Formül

 

1 – Ticari Anlaşmalar

 

 

İhracat yapan firmaların sıkıntılarının başında vergiler ve yasal sıkıntılar gelmektedir. Bu sıkıntıları aşmak için en etkili yöntemlerden biri ülkeler arası ticari anlaşmalar kurulmasıdır. Ticari anlaşmaların ayrıca ortak yatırımların yanı sıra, bölgedeki ekonomik entegrasyona ve işbirliğine de önemli katkı sağlamaları beklenmektedir. Ülkemizin mevcut ve potansiyel ticari ortaklarıyla ticari anlaşmaları akdetmesi uluslararası alanda ekonomik ve ticari gücümüzü artırmasına katkıda bulunması bakamından gerekli ve olumludur.

 

2 – Distribütörlükler Yerine Kontak Ofisler Açılması

 

 

Hali hazırda kullanılmakta olan distribütörlükler ihracat anlamında firmaya önemli ölçüde katkı sağlasa da kontak ofisler ürünün daha iyi tanıtılmasını ve verimliliğin artmasını sağlayabilir. Pazarların büyüklüğü, halkın harcama alışkanlıkları, ekonomik göstergeleri, kültürü gibi birçok önemli bilgiyi kontakt ofisler aracılığıyla edinebilirsiniz.

 

3 – Yurt Dışına Yapılan Pazarlama Stratejileri

 

Türk sermayeli firmalarda görülen eksiklerden birisi de yurtdışına pazarlama stratejilerinin zayıf olması bu noktada yapılacak doğru yatırımlar firmaya çok ciddi sıçramalar yaşatabilir. Globalleşmenin dışında kalan, globalleşen pazarları görmezden gelen işletmelerin hedefledikleri noktalara gelemedikleri, başarıyı yakalayamadıkları açıkça görülmektedir.

 

4 – Kalite Öncelikli Üretim Anlayışı

 

Malesef ki ülkemizin en önemli sıkıntılarından birisi kar elde etme isteğinin kaliteli üretimden önce gelmesi. Bu da refah düzeyi yüksek ülkelere yapılan ihracatın az olmasına neden oluyor. En fazla ihracatı Avrupa’ya yapıyor olmamızın sebebi ise düşük teknolojili ürünler üretmemizden gelmekte. Firmaların ürünlerinin kalitesine verdiği değerin artması ihracatta olduğu gibi iç pazarda da gelişmesine yardımcı olacaktır.

 

5 – Çalışma Ortamının Globalleşmesi

 

 

Bugün Global firmaların birçoğu farklı kültürlerden İnsanlar çalıştırıyor. Bu da haliyle firmanın pazarlarda gerçekleştirmeyi planladığı uygulamalarının riskini azaltıyor. Globalleşme kavramının, işgücü ile işletme ve insan kaynakları yönetiminin de global hale dönüşmesi yönünde bir etki göstereceği söylenebilir.

 

 

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir