Sevval-AIESEC-Global-Volunteer-Tecrübesi

Ukrayna Odessa’daki Global Volunteer Hikayem

Sevval-AIESEC-Global-Volunteer-Tecrübesi

Projemi tamamlamadan önce burada yazılan hikayelerden bazılarını okuduğum olmuştu ya da bizzat dinlediklerim. Ama yaşamadan anlaşılmıyormuş. Herkesin en etkilendiği hikaye kendininki olurmuş.”

Sevval-AIESEC-Global-Volunteer-Tecrübesi

Hazırlık sınıfı yoğun bir senenin ardından biraz nefes alabileceğim, kendimi dinleyeceğim bir dönemdi. Yılın başlamasından kısa bir süre sonra içimde inanılmaz bir huzursuzluk fark ettim. Sürekli bir şeyleri kaçırıyormuşum gibi hissediyordum. Bu dinlenmem gereken dönemde yarışta geri kalmışım gibi bir ruh haline bürünüyordum. Çok geçmeden yazı planlamaya başladım. İlk seçeneğim İngiltere ya da Amerika’da dil eğitimi alıp İngilizcemi geliştirmekti. Katıldığım tanıtım toplantılarından ve önde gelen yurt dışı eğitim şirketlerinin maillerinden anladım ki bütçem bunun için yetersiz kalıyordu. Aklımda bir de Work and Travel vardı ama kendimi bu tecrübe için yetersiz görüyordum. Daha önce hiçbir işte çalışmamış olmamın yanı sıra yurt dışına da çıkmamıştım. Direkt soluğu Amerika’da almak ürkütücü gelmiyor değildi. Öte yandan yine aynı vakitler gerek okuldaki kulüplerden olsun gerek yakın bir arkadaşımdan olsun AIESEC’i duydum. Global Talent için küçük, Global Volunteer için korkak olduğumu düşündüğüm bu oluşum merakımı cezbetse de sadece sohbet konusu olarak kalır sanıyordum.Ama öyle olmadı, bir gün “Bir yazı daha sadece tatil yaparak boş geçirmek mi istiyorsun?” sorusunun ardından gelen bir deli cesaretiyle siteye kayıt oldum. Ardından inanılmaz tatlı bir kız aradı ve çok geçmeden bana AIESEC Istanbul’dan süreçlerimle ilgilenecek biri ayarlandı. Seçeneklerimi incelerken Ukrayna projeleri dikkatimi çekti. Başvurmamın ardından skype mülakatımda daha sonra host ülkedeki yardımcım olacak kızla tanıştım. Bu kızın bana yaptığı yardımlar annemle Skype’ten görüşmekle sınırlı kalmayacaktı daha Ukrayna’daki ilk günümde kaybettiğim telefonumun yerine kendi yedek telefonunu verecek hatta iki hafta sonra benim telefonumu bulacaktı. Odessa’ya döndüğüm her yolculuğun sonunda bütün işlerini bırakıp beni karşılamasından bahsetmiyorum bile.

Sevval-AIESEC-Global-Volunteer-Tecrübesi

Ukrayna’da 6 hafta kaldım proje yerim Odessa’daydı ama bu büyük şehirde kaldığım günleri toplasanız bir hafta bile etmez. Üç büyük şehir bir kasaba ve bir de köyde bulundum. Şehirlerden birinde gezmek için bulunsam da diğer hepsinde çalıştım. (Çalıştığım şehirleri de en turistinden gezdiğime emin olabilirsiniz.) Tabi bu süre içinde 2’si 12 saatten fazla olmak üzere 3 tren yolculuğu ve 3 de otobüs yolculuğu yaptım. Host ailemdeki anne İngilizce öğretmeniydi onun düzenlediği bir kampta çalışırken yine onun evinde en iyi şartlarda kalıyordum. Günde yedi saat çalışıyorduk ama gram yorgunluk hissetmiyordum. Gerek projeyle gerek ülkeyle gerekse de host aile yanında kalmayla ilgili oluşturduğum bütün tereddütler daha ilk günümde uçup gitmişti. Projemin ikinci yarısı ise Odessa’dan trafiğin yoğunluğuna bağlı olarak uzaklığı 2-3 saat arasında değişen bir köydeydi. Köy dediysem deniz kenarında tatilcilerin olduğu kadar yaz kamplarının gözdesi sessiz sakin bol ağaçlı bir yerdi. Günün her saati çocuklarla birlikte olmak benim açımdan biraz zorlayıcı da olsa güzel bir tecrübeydi. Bir çocuğa masal anlatarak uyutmak ya da başka bir çocuğun gece korkup yanına geldiği ilk kişi olmak gibi ayrıcalıklar edinmiştim.

Sevval-AIESEC-Global-Volunteer-Tecrübesi

Bütün bunlardan geriye kalan gerek öğrencilerimden gerek arkadaşlarımdan gerekse artık 2. Ailem diye bahsettiğim host ailemden gelen minik hediyeler ve unutamayacağım anılar kaldı. Tabi bir de başka hayatlara dokunmanın bıraktığı “Ya galiba ben doğru bir şeyler yapıyorum.” düşüncesi.

Projemi tamamlamadan önce burada yazılan hikayelerden bazılarını okuduğum olmuştu ya da bizzat dinlediklerim. Ama yaşamadan anlaşılmıyormuş. Herkesin en etkilendiği hikaye kendininki olurmuş var mısın sen de seninkini yazmaya? Büyük miktarlar harcamadan kendine ve başkalarına yararının dokunma ihtimali seni de heyecanlandırmıyor mu?

Şevval Yıldırım- Istanbul Kültür Üniversitesi

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir