Ukrayna’da Tek amacımız vardı: Ulaşabildiğimiz kadar insana ulaşmak!

Dnipropetrovsk’ta World Without Borders projesine katılmak için yola çıktım 2014’ün Şubat’ında.

Oraya gideceğim zaman diliminde Ukrayna’da siyasi sebeplerden dolayı karışıklık hakimdi. Hem benim hem de ailemin aklında soru işaretleri vardı. “Nasıl bir yerde kalacaktım, ortam ve insanlar nasıl olacaktı?” Benim kafamı kurcalayan en önemli soru olarak ise “daha önce karşılaşmadığım soğuk havayla nasıl baş edecektim?”

Dnipro havalimanına indiğim anda muhtelem insanlarla tanışmaya başladım ve tabi ki -25 derece ile! Gördüklerimden büyüleniyorken kalacağım yere varmıştık. Eve adımımı attığım anda 6 hafta boyunca ailem olacak insanlarla tanışmaya başladım. Gürcistan, Slovakya, Brezilya, Tacikistan ve Ukrayna geniş ailemin nerelerden bir araya geldiğini fark ettikçe etkilendim.

Birlikte tek bir amacımız vardı, yapabildiğimiz kadar çok insana ulaşmak, ulaşabildiğimiz kadar çok insana etki etmek. Herkes o kadar arkadaş canlısıydı ki bu ortak amaca hizmet eden tüm çalışmalarımız harika sonuçlar getirdi. Tüm bunları yaparken kültürlerimizi paylaştık, mükemmel dostluklar kurduk. Bu motivasyonla öğrencilerime hayallerini gerçekleştirmenin gerçekçi yollarını anlattım ve onların da keşfetmesini istedim kendilerini. Stajım bitti ama dostluklar ve hakikaten “güzel işler” yapmış olmanın tatmin duygusu kaldı.

Böyle bi yerde nasıl üşüyebilirdim ki?

Ayşe Çelikten

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir