Ecenur-Global-Volunteer-AIESEC-yurtdışı-Ukrayna-Tecrübesi

Ukraynadaki Global Volunteer Tecrübem

Merhabalar,Ece ben. Global Volunteer’a başvurmaya karar verme anımdan başlayayım. Üniversitenin çok da yoğun olmayan hazırlık döneminden sonra, İngilizcemi geliştirmek adına, yurt dışı fırsatlarını araştırmaya başladım.Daha doğrusu liseden arkadaşımla beraber zaten uzun süredir tek başımıza yurtdışına çıkma hayalimiz vardı.Tam bu noktada AIESEC ile karşılaştık. Daha önce projeye giden tanıdıklarımız olmuştu. Önümüzde somut bir örnek olması, AIESEC’e daha sıcak bakmamızı sağladı. Böylelikle sadece kendi İngilizcemizi geliştirmeyip, çevremizdeki insanların da hayatına küçücük de olsa dokunmuş olacaktık. Hemen projelere başvurmaya başladık ve mülakatlardan sonra farklı projelerden onay aldık.Ecenur-Global-Volunteer-AIESEC-yurtdışı-Ukrayna-Tecrübesi

Ben kısaca kendi projemden bahsedecek olursam;Ukrayna’da Karpatlar Dağı’nda 7-14 yaş arası yaklaşık 30 çocuğun olduğu bir dağ evinde eğitim projesiydi. Çoğu projenin aksine, kampta yabancı olan tek kişi bendim. Tek başınıza olmak dezavantaj gibi gelse de aslında kendinizi tanımanız için çok büyük bir avantaj.

Bu projeyi seçmemdeki başka bir etken de; bir kültürü tanımanın en iyi yolunun, onu yaşamak olduğuna inanmamdı.Bu projede de şehirden uzak olduğum için günün her anı onlarla beraber, onların kültürünü yaşayarak, geleneksel yemeklerini yiyerek geçti.Gerçekten de gün boyu gerek derslerde, gerek yemekte sürekli birbirimize kendi kültürlerimizi anlattığımızda, aslında çok da farklı bireyler olmadığımızın farkına varıyorduk.

Kampın son günlerinde,çocuklar bana bir mektup okudu ve bu mektup sadece projenin değil hayatımın en önemli anılarından biri olarak kalacak benim için.Çünkü çok iyi İngilizce bilmedikleri halde ellerinden geldiğince tüm duygularını anlatmaya çalışmışlardı.Birinin sizin için emek harcadığını görmek,aynı dili bilmeseniz de aynı duyguları paylaştığınızı bilmek çok farklı, çok özel bir duyguymuş.

Bazı zamanlar zorlukları da oldu projenin ama bu zorluklar sayesinde kendime bir şeyler kattım.Hatta en çok da böyle zamanlar sayesinde kendimi tanıdım diyebilirim.Sonuç olarak, Ukrayna’yı o kadar sevdim ki daha dönmeden en kısa zamanda tekrar gitmenin planını yapmaya başladım bile. Herkes mutlaka bir gün Global Volunteer olmalı!

 

  Ece Harputlu – Ukrayna

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir