Volunteer ile ilk Hindistan Tecrübem

AIESEC-Global-Volunteer-Tecrübesi

Merhaba, ismim Başak Yılmaz. İngilizce öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim. Global Volunteer ile Hindistan’a gitme amacım bölümümle ilgili deneyim elde etmekti. Projem eğitim ile alakalı bir projeydi. Projemde haftanın beş günü okula gidip küçük çocuklara İngilizce öğrettim, kalan iki günümü ise Hindistan’ı karış karış gezerek değerlendirdim.

Hindistan’a gitmek bana ne kadar şanslı olduğumu farkettirdi; çünkü benim ders verdiğim okul, okul bile denemeyecek kadar kötü durumda olan birkaç taş örülü duvarlardan oluşan derme çatma bir yerdi. Şu ana kadar hep özel okullarda okumuş, ailesi tarafından her imkan sağlanmış olarak yetişen ben Hindistan’a gitmek istemiştim. Ailem bile benim tek başıma orada yaşayabileceğime inanmamıştı, bir hafta sonra döneceğimi düşünmüşlerdi. 5- 10 yaş arası maddi durumu oldukça kötü olan öğrencilerle çalıştım orada. Öğrencilerim gözümün içine bakıyor, benden alabilecekleri en ufak şeyi almak için çok büyük çaba sarfediyorlardı. Ben yaptığım her işin, tanıştığım her insanın bana bir şeyler kattığına inanıyorum.

Hindistan’da gönüllü olmak bana hayatımda yaşayamayacağım çok büyük bir tecrübe ve birikim sundu. Mesleğim açısından da kendimi geliştirme fırsatı buldum. Materyali olmayan bir okulda kendi kendime materyal yaratarak, elimdekileri geliştirerek nasıl öğrencilerim için fırsat yaratabileceğimi gördüm. İleride köy okullarında çalıştığım zaman bunları oraya da uygulayabileceğimi farkettim. Bunların hepsini AIESEC’in “Educate India” projesinin bana kazandırdığına inanıyorum. Tekrar Türkiye’ye döndüğümde bambaşka bir insandım. Eskiden çok fazla alışveriş yaparken, aslında dönüp dolabımı açtığımda elimdekilerin çoğuna aslında ihtiyacım olmadığını farkettim. Orada insanların giyecek hiçbir şeyleri yokken nasıl mutlu olmak için sebep yarattıklarını gördüm. Hindistan’da giydiğim hiçbir şeyi Türkiye’ye geri getirmedim, boş bir valizle buraya geri döndüm. Gelmeden önce okulumdaki yaşça biraz daha büyük olan kızlara kıyafetlerimi dağıttım. Kızların bakışları o kadar etkiledi ki beni, bana olan minnettarlıkları gözlerinden okunuyordu. Beni hayatımda hiçbir şey bu kadar etkilememişti. Global Volunteer olmak hem kendi kişiliğimi çok değiştirdi, hem de yaşadığım hayatın bana verilmiş bir hediye olduğunu ve aslında ne kadar şanslı olduğumu hissettirdi.

Başak Yılmaz- Hindistan

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.