Avrupa gönüllü hizmeti 18 – 30 yaş arası gençlerin Avrupa ülkelerinde sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olarak çalışmasına imkan tanıyan ücretsiz bir programdır. Programın amacı kültürler arası etkileşimi geliştirmek ve dünyanın her yerindeki gençlere küresel deneyim yaşatmaktır. 

Avrupa Birliği gençlik programları arasında yer alan program 2 – 12 ay süre ile Avrupa’da yaşama imkanı sunmaktadır. Gençler arasında hoşgörü ve dayanışmayı geliştirmeyi amaçlayan programı gençler için büyük avantajlar sağlamaktadır. 

Programa katılan gençlerin uçak bileti, konaklama, yeme içme masrafları karşılanmakta ayrıca cep harçlığı olarak da destek ödenmektedir. Gönüllü aranan projeler ve başvuru tarihleri değişkenlik göstermektedir. Avrupa Birliği üyesi olan 20 ülkede farklı zamanlarda gönüllülük projelerine davet yapılmaktadır.

Avrupa Gönüllü Hizmeti Şartları Nelerdir

Avrupa gönüllü hizmeti gençlerin en zahmetsiz şekilde yurtdışına çıkmasını sağlayan bir Avrupa Birliği programıdır. Dil ve eğitim seviyesi gibi durumlara bakılmaksızın gönüllü kabul edilmektedir. 

Programın faaliyetlerini gönderen kuruluş, ev sahibi kuruluş ve koordinatör olarak üç kurum yönetmektedir. Bu tarz projelerden birine katılmak için hiçbir şart aranmamaktadır. Gönüllülerin tercih edebileceği iş olanakları sunulur. Sağlık, doğayı koruma, sosyalleşme, yardımlaşma gibi alanlarda farklı proje seçenekleri vardır. 

Avrupa gönüllü hizmeti programına başvurmak için CV, Motivasyon Mektubu ve European Solidarity Corps üzerinden yapılan kayıt işlemleri gerekiyor. Gerekli evraklar hazırlandıktan sonra gönderici kuruluş bulma aşamasına geçilir. Sonraki adım ise gönüllü olarak çalışılacak projeyi bulmaktır. Projelerin başvuru koşulları farklı olmaktadır. Bazı projelerde dil yeterliliği, meslek yeterliliği gibi koşullar aranmaktadır. Projelerin genelinde iş tecrübesine bakılmıyor. Önemli olan projeye katkı sağlamanızdır.

Avrupa Gönüllü Hizmetine Başvururken Nelere Dikkat Etmeli

Ülke ve proje seçimi program boyunca keyifli zaman geçirmeniz için önemli bir adımdır. Sevdiğiniz, içinde bulunmaktan hoşlanacağınız projeleri tercih etmelisiniz. Örneğin engellilere yardım etmek ya da göçmenlerle mültecilerle çalışmak gibi farklı alanlardan hangisinde mutlu ve faydalı olacağınıza karar vermelisiniz.  

Seçenekleriniz profilinizde görüneceği için hangi projeleri tercih ettiğinizi hangi alanlarda çalışmak istediğinizi önceden belirlemelisiniz. Motivasyon mektubunda kendinizi iyi ifade etmelisiniz. Programa neden katılmak istediğinizi projelerde nasıl fayda sağlanacağınızı belirtmelisiniz. İlan edilen projeleri çok iyi şekilde incelemelisiniz. 

Tüm projelerle ilgili detaylı olarak hangi koşullara sahip olduğu açıklanıyor. Her gün yeni ilanların yayınlandığını unutmayın. Size en uygun projeleri seçerek başvuru yapın. Programa başvuru yapmak için hiç bir ücret ödememeniz gerekmiyor. Seçim yapılan ülke ve kuruluş oldukça önemli. Verilen harçlık, konaklama gibi konularda sorun yaşamamak için prestijli projeleri tercih etmelisiniz.

Avrupa Gönüllü Hizmeti Proje Seçimi Nasıl Yapılır

Her yıl yüzlerce kuruluş gönüllük projeleri için ilan yayınlamaktadır. Bu projelerin kapsamı oldukça geniştir. Projeler sosyal alanlarda olabileceği gibi ilk yardım ve sağlık alanları gibi farklı alanlarda da olabilir. 

Yaşlılara yardım etme, çocuklara yardım etme gibi farklı seçenekleriniz var. Bu seçimi yaparken öncelikle proje ilanın tam olarak ne istediğini anlamalısınız. Proje ilanlarında projenin tüm detaylarıyla ilgili bilgiler yer alır. 

Başvuru süresince birbirinden farklı yüzlerce ilanla karışılacaksınız. Bir alan belirleyerek proje fırsatlarını daha iyi değerlendirebilirsiniz. Örneğin doğayı koruma ya da hayvanları koruma gibi bir alan belirleyip araştırmanızı daha faydalı hale getirebilirsiniz. 

Avrupa gönüllü hizmeti kapsamında didilecek ülkenin vize prosedürlerini de araştırmanız da fayda vardır. Hangi dönemlerde projeye katılmak istediğinizi de belirlerseniz o dönemlerdeki projeleri inceleyebilirsiniz.

Avrupa Gönüllü Hizmetlerinde Gönderen Kuruluşun Önemi

Gönderen kuruluş bir nevi size kefil olan kuruluştur. Sorunsuz ve keyifli bir gönüllük süreci geçirmek için gönderen kuruluşun dikkatli seçilmesi gerekiyor. 

Gönüllü olmak isteyen gençlere sürecin her adımında destek olarak, gençlerin yetenekleri, istekleri ve beklentilerine uygun projeleri tercih etmesini sağlıyoruz. Siz de dünyayı daha yaşanabilir hale getirmek için gençlerin dayanışmasına olanak sağlayan gönüllük projelerine prestijli kurum aracılığıyla katılabilirsiniz. 

Sizi misafir edecek kuruluşun referansı gönderen kuruluş olmaktadır. Size aracı olan kuruluşun kaliteli olması yurtdışı deneyimizi sorunsuz yaşamanızı sağlar. Tercihlerinizi yaparken size rehberlik edecek,  en doğru projeyi bulmanıza yardım edecek, proje boyunca sizinle iletişimde olacak kuruluş ile mükemmel bir yurt dışı deneyimi kazanabilirsiniz.