‘’Winter is coming’’ demişlerdi ve biz de ona göre kuşanmıştık. Peki bu kuşanmadan sonra artık yavaş yavaş yüzünü gösteren ve sıcaklığını bize hissettiren güneşle birlikte gelen bahar ayları ve gevşeyen gönül yaylarımıza iyi gelecek şeyler neler?

Halsizlik, stres, gerginlik, baş ağrısı, uyku hali yaşıyorsanız, geceleri çok geç uyumaya başlayıp, sabahları yataktan çıkamıyorsanız ve yataktan çıktığınızda adeta dayak yemiş gibi hissediyorsanız, siz de yorgunsunuz demektir. Hele ki içinizde tatsız hisler var ise karmaşıksanız tekrardan tebrikler siz de yorgunsunuz.

Kış aylarının soğuk renklerine adapte olan metabolizmanız baharın sıcacık renklerine henüz adapte olamamış durumda.

Rengarenk ve çiçekli bahar kombinlerinizi yapıp, sahillerde serin esintiyle yürüyüşlere çıkıp artık kafelerin dış bölümünde oturup modunuzu yükseltecek 10 tavsiyeyi sizler için hazırladık.

 

1. Uyku düzeninize dikkat edin ve uyumadan önce sıkıntılı konuları düşünmeyin, hoşunuza giden konulara odaklanın.

 

2. Kendinizi kötü haberlere ve negatif yönlere odaklamayın, bilin ki bu durum geçici bahar yorgunluğunuzdan kaynaklı bunu yerine potansiyelinizin farkına varın ve gerçekçilikle pozitif yanlarla dengelemeye çalışın.

.

 

3. Günde 2 litre su için.

 

4. Vitamin almaya özen gösterin özellikle de yaza vücudunuzu hazırlamaya da yardımcı olması için bol bol meyve ve sebze tüketin.

 

5. Sabahları erken kalkmaya özen gösterin ve vücudunuzu açmak için 5 dakika bile olsa egzersiz yapın.

 

6. Fazla alkol tüketiyorsanız biraz daha azaltmaya gidin.

 

7. Güneşin tadını çıkarın ve bırakın kemiklerinizi ısıtsın.

 

8. Günde 30-45 dakika yürüyüş yapmaya özen gösterin.

 

9. Kafanıza üşüşen kaygılarınıza odaklanmak yerine çözüm bulabilmek adına hoş fırsatlar yaratmak için uğraşın.

 

10. Hoşunuza giden aktiviteleri ertelemeyin ve sevdiğiniz filmleri izleyin.

 

Yazar hakkında

Seyla Gümüş

Seyla, 30 Temmuz 1997, Diyarbakır doğumlu. 9 yaşından beri İstanbul'da yaşıyor. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi. Latin danslarıyla ilgileniyor. Hayatının her alanında, her yerinde tutkularını keşfetmeye çalışıyor ve tutkunu olduğu şeyleri yazarak aktarmayı seviyor.