Mevcut bilgisayar programları arasında Microsoft Excel, birçok sektörde oynadığı anahtar rol nedeniyle en önemlilerinden biridir. Birçok iş aktivitesinde, sınıf çalışmasında ve hatta kişisel veri organizasyonunda en çok kullanılan elektronik tablo programıdır.

Excel ilk olarak 1985 yılında piyasaya sürüldü. O zamandan beri, formül tabanlı aritmetik ve hesaplamalar ile matematiksel hesaplamalar gerektirebilecek diğer faaliyetlerin gerçekleştirilmesinde hayati bir rol oynadı. Birçok işletme, kişisel ve kurumsal işletme, kullanışlılığı ve farklı uygulamalar için görsel bir temel işlevi görme yeteneği nedeniyle Excel kullanımını benimsemiştir.

Bu nedenle iş hayatındaki önemi tartışılmaz. Birçok ilana göz atarken, beklenen nitelikler arasında Excel’i mutlaka görürsün. Sen de hayalindeki o işe girmek istiyorsan, Toptalent Business School’ un sunduğu Excel eğitimlerinden yararlanabilirsin.

Excel Öğrenmenin Avantajları / AIESEC Blog

Peki Excel neden bu kadar önemli? İşte Excel öğrenmenin birkaç avantajı:

1. Beceri Setini Geliştirir

Yeni beceriler öğrenmeye ve mevcut becerilerini geliştirmeye devam etmek, kariyerini ilerletmek için çok önemlidir. Excel öğrenmek de kariyerin için şüphesiz en önemli beceriler arasında yer alıyor.

Excel öğrenerek pek çok becerini geliştirebilir, CV’ni daha da güçlendirebilirsin. Bunun için Excel eğitimlerine katılmanı öneririz çünkü bir şirketteki hemen hemen her pozisyonda kullanılabilen ve iş hayatında kriter olarak görülen bir beceridir.

Eğitimden sonra şunları daha iyi yapabileceksin:

  • Verileri görselleştirme, işleme ve değerlendirme.
  • İş akışı, proje verimliliği, finansal tahminler ve bütçeler, hatta envanter seviyeleri ve kullanımı gibi hayati şirket işlevleri hakkında daha fazla veri sağlamana olanak tanıyan denklemler oluşturma.
  • Şirketteki mevcut projeleri veya durumları analiz etmek için üst yönetim tarafından kullanılabilecek, okunması kolay bir veri kümesi oluşturma.
  • Verileri daha iyi düzenleyen ve girilen bilgilerin daha iyi bir resmini sağlayan elektronik tablolar tasarlama.
  • Diğer departmanlardan, satıcılardan, müşterilerden gelen elektronik tabloları, verileri okuma ve anlama.
  • Verileri daha ileri düzeyde yorumlayarak şirketi etkileyen sorunlara cevaplar ve çözümler sunma.
  • Karmaşık finansal ve envanter hesaplarını koruma, düzenleme ve dengeleme.
  • Çeşitli iş akışı süreçleri dahil olmak üzere farklı departmanlar ve operasyonlar için izleme sistemleri oluşturma.

Böylece gelecekteki veya mevcut pozisyonunda daha verimli çalışmana yardımcı olabilecek ve daha üst düzey pozisyonlara ilerlemen için seni donatabilecek araçlarda öğreneceksin.

Excel Öğrenmenin Avantajları / AIESEC Blog

2. Verimliliğini ve Üretkenliğini Artırır

Excel, üretkenliği hızlandırmak ve çalışanların büyük miktarda veri veya hesaplamalarla uğraşırken daha verimli olmasını sağlamak için hayati bir araçtır. Excel’i daha ileri düzeyde anladığında, görevlerini tamamlamana ve verilerini daha hızlı analiz etmene olanak tanıyan daha gelişmiş araçlarını kullanma olanağına sahip olacaksın. Ayrıca ekip üyelerini veriler konusunda güncel tutmana olanak tanıyarak iş akışı sürecini kolaylaştırabilir.

Daha da iyisi, gelişmiş Excel’i bilmek, hesaplamalarını daha iyi düzenlemene olanak tanır. Tekrarlayan hesaplamalar, özellikle çalışmanı tekrar kontrol etmen gerektiğinde zaman alır. Gelişmiş Excel araçlarıyla daha karmaşık hesaplamalar oluşturabilirsin. Formülün yazıldıktan ve set komutunu programladıktan sonra, program hesaplamaları tamamlamak için tüm işi gerçekleştirecek, zamanını diğer görevler için boşaltacak ve ilk seferinde doğru verilere sahip olmanı sağlayacaktır.

Excel Öğrenmenin Avantajları / AIESEC Blog

3. Şirkette Daha Değerli Bir Üye Olmanı Sağlar

Değerli bir çalışan olmak sana sadece daha iyi bir iş güvenliği sağlamakla kalmaz, ilerlemen için fırsatlar da açar. Kendini şirket için hayati hale getirmenin yolu; daha verimli, daha iyi eğitimli ve iş fonksiyonlarında daha yetenekli olmaktır.

Gelişmiş Excel eğitimlerinin sana sağlayabileceği şey budur. Çalışanlar, daha gelişmiş becerilere sahip yeni çalışanlar tarafından değiştirilebilmekten kaçınmak için her zaman şirket için değerlerini artırmanın yollarını bulmalıdır. Yeni beceriler öğrenmek ve bu becerilerde ustalaşmak, oyununun zirvesinde kalmak ve ilerlemek için çok önemlidir.

Excel Öğrenmenin Avantajları / AIESEC Blog

4. Verileri Düzenlemeyi Kolaylaştırır

Veri toplamak ve düzenlemek için yaygın olarak kullanılan bir araç elektronik tablolardır. Ve en basit haliyle Excel, elektronik tablo yazılımıdır. Bilgileri seçtiğin herhangi bir şekilde sıralamana olanak sağlarken, tüm verilerini dikkatlice düzenlemene olanak tanır. Ham haldeki veriler ezici ve analiz edilmesi zor olabilir. Excel’in gelişmiş yetenekleriyle, bilgilerini daha iyi düzenleyebilecek, gerektiğinde hesaplamalar yapabilecek ve daha iyi görüntüleme için uygun şekilde analiz edilebilmesi, grafiklere veya çizelgelere aktarılabilmesi için bilgileri sıralayabileceksin.

Excel Öğrenmenin Avantajları / AIESEC Blog

5. İşini Daha Kolay Hale Getirebilir

Excel’de ne kadar yetkin olursan, sistemde o kadar hızlı gezinebilirsin. Microsoft Excel, daha hızlı çalışmana ve hatta tüm Microsoft Office ürünleri paketinde kullanılabilecek daha karmaşık Excel stratejilerini öğrenmene olanak tanıyan birkaç kısa yol içerir.

Ayrıca, Excel sayfandaki verileri çeşitli programlarda kullanabileceksin, böylece bilgileri yeniden girme ihtiyacını azaltacak ve iş akışını daha iyi düzenlemene olanak tanıyacaksın. İşin ne kadar kolaysa ve işin üstesinden gelmek için ne kadar donanımlı olursan, işinden zevk alma olasılığın o kadar artar.

Excel Öğrenmenin Avantajları / AIESEC Blog

Aslında, daha mutlu çalışanların, mutsuz meslektaşlarından % 20 daha üretken olduğunu gösteren çalışmalar var. İşin ne kadar kolay olursa, o kadar mutlu ve üretken olursun.

Şimdi Excel becerilerini geliştirerek CV’ini güçlendir.

Yazar hakkında

Leyla Tuncay