Bir kedi için oyun ve eğlence yemek kadar önemlidir. Siz evde yokken onların ne kadar sıkıldıkları hakkında hiç bir fikriniz olmuyor. Bu yüzden kedilerin sıkılma durumunu ortadan kaldırma amaçlı kediler için VR gözlüğü geliştirildi.

Isobar ajansı son zamanlarda yaptığı beyin izleme, duygu ölçme gibi yaptığı yenilikçi çalışmalarla adından söz ettiriyor. Nörobilim araştırmaları ile kullanıcıların sanal gerçeklik içeriğine karşı duygusal tepkilerini ölçen ilk şirketlerden birisi olan bu ajans, çok kısa süre önce Avustralya’da bulunan Victoria Zoos ile beraber çalışarak günümüzde yaygınlaşmaya başlayan ve kedilerin can sıkıntısını biraz olsun azaltan VR gözlüklerini kediler için uyarladı.

PVRR adı verilen cihaz, kedilerin duygularını belirli uyaranlara karşı izlemek için EEG ve EKG teknolojisini kullanıyor.Kedilerin daha az renk gördüklerini, ancak karanlıkta insanlardan daha iyi gördükleri metodoloji tarafından kanıtlanıyor. Isobar testleri sadece kedileri değil, kuşlar ve balıklar üzerinde de aynı etkinin olduğunu söylüyor. Bıyık zayıflaması ve dokunsal telemetri  olarak adlandırılan yöntemlerle kedilerin bir şeye ne derece ilgili olduğunu anlayarak, karşılarına ona göre ilgilenebileceği materyalleri çıkarıyor.

Kedinizin sıkılmasını istemiyorsanız sizde buraya tıklayarak bu VR gözlüklerinden edinebilirsiniz!

Yazar hakkında

Göktürk Ülker

1996 yılında Konya'da dünyaya gözlerini açtı. Akdeniz Üniversitesi'nde Biyomedikal Cihaz Teknolojisi okuyor. 22 senelik hayatına çok fazla anı sığdırdığına inanıyor. Biraz müzisyen, biraz tasarımcı, biraz girişimci. Konuşmadan duramaz. 2 kedi sahibi.