fbpx

DÜNYA’NIN ÖNDE GELEN LİDERLİK UZMANI: ROBIN SHARMA

Robin Sharma dünyanın en başarılı liderlik uzmanları arasında yerini almakta, iş dünyasında ve günlük hayatta liderlik konusunda dünyanın önde gelen düşünürleri arasında gösterilmektedir. 16 Haziran 1964 yılında Kanada’da dünyaya gelmiştir. Hint kökenlidir. Liderlik uzmanı olmadan öncesinde ise bir hukukçudur. Liseden sonra Hukuk eğitimini tamamlamıştır. Sharma’nın liderlik üzerine olan 11 kitabı 6 milyon adet satmış; 60 ülkede ve yaklaşık olarak 70 dilde basılmıştır.

DÜNYA’NIN ÖNDE GELEN LİDERLİK UZMANI: ROBIN SHARMA
AIESEC Türkiye Blog

ROBIN SHARMA’YA GÖRE LİDERLİK

“Liderliğin kartvizitinizdeki başlık veya ofisinizin büyüklüğü ile ilgisi yoktur. Liderlik ne kadar para kazandığınız veya giydiğiniz kıyafetler ile ilgili değildir. Liderlik bir felsefedir. Bir tutum, bir ruh halidir” diyor. Güçlü ve yaşam üzerinde etkili bir lider olabilmek için ilk olarak insanın içsel değişim geçirmesi gerektiğine inanan Robin Sharma ürettiği podcastler, youtube üzerindeki videoları ve kitapları ile milyonlarca insana yol gösteriyor.

10 yıl önce yayınladığı kitabı “Ferrari’sini Satan Bilge” dünyada büyük ses uyandırmış ve birçok hayatta olumlu etki oluşturmuştur. Bu ilginin de desteği ile Robin Sharma “Sharma Uluslararası Liderlik” şirketini kurmuştur. Şirketinde başkanlık, yöneticilik, eğitim hizmetlerine öncülük etmektedir. Şirket şu an Kanada merkezli çalışarak birçok büyük kuruluş için yol göstericilik görevi üstlenmektedir. Müşterileri arasında Microsoft, General Motors, IBM, FedEx, Networks gibi Fortune 500 şirketlerinin yanı sıra sağlık şirketleri ve kamu sektörü kuruluşları da vardır. Bu kurumların potansiyellerini büyütmelerinde anahtar rol oynamaktadır.

Yaklaşık 20 yıldır Nike, GE, Microsoft, PwC, HP ve Oracle’dan NASA’ya kadar dünyanın en tanınmış organizasyonlarından birçoğu, Yale Üniversitesi en önemli etkinlikleri için birinci sınıf konuşmacı olarak gördükleri Robin Sharma’yı seçmektedirler.

Liderlik gelişimine önem veren birçok kuruluş olduğunu açıkça gördüğümüz; ne kadar değerli olduğunu anladığımız, insanların hayatlarına değer katabilmeleri noktasında kendilerini tanımalarını, çözüm odaklı olmalarını, dünya vatandaşlığı anlayışını ve bunlarla beraber başka hayatlara da etki ederek daha yaşanılabilir bir dünyanın temellerini atmaya da katkı sağladığını söylemek mümkün.

Günümüzde; ülke sorunları, kötü giden ekonomiler ya da politik birçok sorunun doğru liderlik ile çözüme kavuşabileceği düşünüldüğünde yaptığı iş daha da değerli hale geliyor.

İşte büyük kurumların dahi ellerinden bırakamadığı Robin Sharma kitapları:

DÜNYA’NIN ÖNDE GELEN LİDERLİK UZMANI: ROBIN SHARMA
AIESEC Türkiye Blog

 

Ferrari’sini Satan Bilge

Robin Sharma bu kitabında ünlü avukat Julian Mantle’ın hayatı üstünden, istediğiniz hayata ulaşabilmenin, gururlu bir yaşamın kapısını aralıyor. Kitabın kapak sayfasında; Simyacı kitabı ile kalplerde taht kuran Paulo Coelho’nun kitap için harika bir yorumu yer alıyor.

 

DÜNYA’NIN ÖNDE GELEN LİDERLİK UZMANI: ROBIN SHARMA
AIESEC Türkiye Blog

Ermiş Sörfçü ve Patron

 Robin Sharma bu sefer Jack Valentine isimli bir adamın hikâyesini anlatıyor. Jack’in uğradığı üç duraktan aldığı eşsiz dersler ile hayatınıza ışık tutmasını, yıllar boyunca edinebileceğiniz tecrübelerden çıkabileceğiniz dersleri satırlar arasında görebileceksiniz. Güçlü bir felsefenin açtığı kapıdan kaderinize çizdiğiniz yolu görebileceksiniz.

DÜNYA’NIN ÖNDE GELEN LİDERLİK UZMANI: ROBIN SHARMA
AIESEC Türkiye Blog

Mükemmellik Rehberi

Harekete geçmek için en iyi zamanın şu an içinde bulunduğunuz zaman olduğunu gösteren, aynı şekilde olmak istediğin sana ulaşmana yardımcı olacak iş ve normal hayat dengesini kurmak için tüyolar verecek bir kitap. Her gün kendinizin daha iyi bir versiyonu nasıl olabilirsiniz? Cevabı mı? Kitabın sayfalarında saklı.

DÜNYA’NIN ÖNDE GELEN LİDERLİK UZMANI: ROBIN SHARMA
AIESEC Türkiye Blog

 

Ünvansız Lider

Ana teması “Ne yapıyorsanız en iyi şekilde yapın” denilebilir. Robin Sharma bilge olmak ve hayatınıza yön verebilmeniz için gerekli olanları anlatıyor. Liderliğin ünvanlarda saklı olmadığına değiniyor. Kitapta geçen “Tek bir kitabın kapakları arasında hayatınızın her parçasını yeniden yazabilecek güce sahip fikirler vardır.” sözü ilk okuduğunuzda aklınıza gelen ise, kitabın kendisi olacaktır hiç şüphesiz.

DÜNYA’NIN ÖNDE GELEN LİDERLİK UZMANI: ROBIN SHARMA
AIESEC Türkiye Blog

Liderliğin Bilgeliği

Başarıya uzanan yolda güçlü bir lider olmanın 8 ritüelini konu alıyor kitap. Böylesi karmaşık dönemlerde özellikle belirsizlikten çıkmak motivasyonu artırmak için, kendi liderliğinizin sizin için nasıl çözüm olduğunu bizzat öğretiyor. Yüzünü görmediği milyonlarca insanın hayatını kelimeleri ile güzelleştiriyor.

DÜNYA’NIN ÖNDE GELEN LİDERLİK UZMANI: ROBIN SHARMA
AIESEC Türkiye Blog

Doğru liderlik ile insanların büyük olumlu etkiler oluşturabileceğine, bir kişinin hayatlara nasıl yön verip liderlik edebileceğine şahit olduk.

Bugün AIESEC de 1948 yılından bu yana gençlere global ve pratikte tecrübeler sunarak, hayata bakışlarını genişletmek, potansiyellerini keşfetmelerini sağlamak; sorumlu, girişimci ve hayatları boyunca pozitif etki oluşturan sorumluluk sahibi gençler olmaları noktasında büyük etkiler oluşturmaktadır. Gerek projeler gerekse üyelik tecrübesi ile gençlere kendilerini tanıma fırsatı sunmakta, liderliklerini geliştirerek kendi düşüncelerini şekillendirmelerine yardımcı olmaktadır.

Robin Sharma’nın da dediği gibi:

Bir düşünce ekersin, bir eylem biçersin.

Bir eylem ekersin, alışkanlık biçersin.

Bir alışkanlık ekersin, karakter biçersin.

Bir karakter ekersin, kaderini biçersin.

Share Article

You may also like

TOP
Sayfa yükleniyor...