Coğrafyalar ve kültürlerarası bir eğitim programı olan Erasmus, yüksek öğretim düzeyinde işbirliğini kapsamaktadır. Yükseköğretimde kalitenin arttırılmasını amaçlayan bu program kapsamında yüksek öğretim kurumları ortak projeler yürüterek kısa süreli öğrenci ve personel değişimi hareketliliğini sağlamaktadır. 

Öğrenci hareketliliği ve personel hareketliliği olarak iki alanda faaliyet gösteren Erasmus programı adını Hümanizmin öncülerinden Hollandalı bilim insanı Desiderius Erasmus’tan almaktadır. Programın adı İngilizce adı “European Region Action Scheme for the Mobility of University Students” şeklinde ve Türkçe karşılığı ise “Üniversite Öğrencilerinin Hareketliliği için Avrupa Topluluğu Eylem Programı” şeklindedir.

Dünyanın farklı ülkelerinde ve üniversitelerinde deneyim kazanmayı teşvik eden Erasmus mali destek sağlayan bir program olarak öğrencilerin eğitim masraflarını karşılamaktadır. Yükseköğretimde Avrupa boyutunu güçlendirmeyi hedefleyen program öğretim faaliyetlerinin bir döneminin yurt dışında geçirebilmesine olanak tanımaktadır. 

Farklı kültürler ve yaşam biçimlerini tanıma imkanı sunan Erasmus programı her yıl binlerce öğrenciye Avrupa üniversitelerinin kapılarını açmaktadır. Programın finansal desteğini Avrupa Birliği sağlamaktadır. 1987’den günümüze kadar bu program ile 1,5 milyondan fazla öğrenci farklı Avrupa ülkelerinde eğitim görme şansını yakalamıştır. Günümüzde programa katılım sağlayan 31 ülke bulunmaktadır.

Erasmus Programına Nasıl Başvurulur?

Üniversitelerin lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında aktif olan öğrencilerin katılabileceği bu  programın başvuruları belli koşulları yerine getirmiş olmak şartıyla yapılabilmektedir. Programa başvurabilmek için en az 1 yıllık öğretim döneminin tamamlanmış olması gerekiyor. Bu bir yıllık döneme hazırlık dönemi dahil değildir. 

Öğrencinin akademik not ortalaması en az 2,5 olmalı. Yabancı dil sınavından 70 ve üzeri not almak da şartlardan biridir. Üniversiteler belli tarihler arasında Erasmus programı başvuruları için duyuru yapmaktadır. Belirlenen tarihler arasında bağlı bulunulan bölüme başvuru yapılabilir. Başvuruda %50 dil seviyesi %50 akademik başarı değerlendirilmektedir. Üniversitelerin Erasmus Koordinatörlüğü program başvuruları ve diğer süreçlerle ilgilenmektedir.

Her üniversitenin anlaşmalı olduğu üniversiteler ve bölümler farklı olmaktadır. Bu programa kayıt olan öğrenciler 3-12 ay arasında seçilen ülkede eğitim alma hakkına sahip olur. Programa başvuru yapıldığı sırada üniversitenin kayıtlı öğrencisi olmak gereklidir. Başvurusu kabul edilen öğrenciler yurtdışında eğitim alırken harç ödemez ve eğitim desteği yani hibe alırlar. 

Hangi ülkeye ve hangi üniversiteye gitmek istediğine öğrenci kendisi karar vermektedir.  Eğitimin devam ettiği üniversitenin anlaşmalı olduğu Avrupa üniversitelerinde seçim yapmak mümkündür. Programa başvuru yapılırken dil yeterliliği önemli bir yerde durmaktadır. Ayrıca bu programa katılmak için daha önce programa katılmamış olmak da gerekmektedir.

Erasmus Programı Kapsamında Hangi Ülkelerde Eğitim Alınabilir

Avrupa Birliği üyesi olan 30 ülke dışında bu programa Türkiye, Norveç, İzlanda, Makedonya ve Lihtenştayn da katılım göstermektedir. 

Bu program kapsamında eğitim alınabilecek Avrupa Birliği ülkelerini şöyle sıralayabiliriz; Almanya, Fransa, Danimarka, Bulgaristan, Belçika, Yunanistan, Finlandiya, Estonya, Malta, Letonya, İrlanda, Litvanya, İspanya, Lüksemburg, İsveç, Polonya, Romanya, Avusturya, İsviçre, Macaristan, İzlanda, Slovakya, Slovenya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Norveç. Eğitim alınacak üniversite bölüm aktif öğrenci olunan üniversitenin anlaşmalı olduğu üniversite ve bölüm olarak tercih edilebilmektedir. Bu programa başvuru yaparken öğrencinin eğitim aldığı bölüme denk gelen yurtdışı eğitim programlarında seçenekleri olmaktadır. 

Üniversitelerin ikili anlaşmaları hangi üniversitelerle yapılmışsa bu üniversitelere Erasmus’la öğrenci kabul edilmektedir.

Erasmus Programı Avantajları Nelerdir

Yurt dışına gitmek içinde en iyi fırsatlardan biri olan bu program, maddi imkânları yetersiz olan gençlere Avrupa üniversitelerinde eğitim alma şansı yaratmaktadır. Öğrenci değişimi ile hayat boyu kazanım sağlayacak bir deneyim kazanılır. 

Bir başka dilde eğitim almak, bir başka ülkede yaşamak, bir başka kültürle tanışmak gençlerin gelece çok daha farklı açılardan bakmasını sağlar. Avrupa Birliği ülkeleri dışındaki ülkelerdeki gençlerin yurtdışında bulunma şansları çok daha azdır. Bu program birçok açıdan gençler için bir fırsattır. Erasmus programı ile yurt dışında kısa bir dönem eğitim almak vizyon kazandırır. Gençlerin global ve pratik tecrübeler sunan Aiesec olarak yurtdışı eğitim, staj ve gönüllülük programları konusunda destek vermekteyiz.

Farklı bir coğrafyada yaşamak farklı bir kültürün yaşam ritmini yakalamak geleceğe çok daha sağlam adımlarla yürümenizi sağlayacaktır. Hayallerini sınırlandırmayan gençler için sınırsız bir dünyanın kapılarını açıyoruz. Erasmus programı gibi değerlendirebileceğiniz onlarca g-farklı yurt dışı olanağı bulunuyor. Keşfederek çok uzak sandığınız hayallerinize adım atabilirsiniz. Bu keşif yolculuğunda sizlere rehberlik ederek yurtdışına çıkmak için sunulan farklı imkanları değerlendirmenizi sağlıyoruz.