fbpx

Global Host

Global Host programının amacı farklı ülkelerden, farklı kültürlerden gelen gençlerin Türkiye’de geçirecekleri zaman diliminde konaklamalarına yardımcı olmaktır. Her yıl birçok farklı ülkeden 2000’in üzerinde kültür elçisi, 3-52 hafta arasında Türkiye’deki firmalarda uzun veya kısa dönem staj yapmakta veya sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olmaktadırlar. Global Host programı ile sizler de yurt dışından gelen gençleri evinizde minimum 3 hafta ağırlayarak farklı kültürleri tanıyabilir, yabancı dilinizi geliştirebilir ve Türk kültürünü gelen gençlere tanıtma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Dönemsel Global Host

 • Kısa Dönem Global Host

  Sosyal sorumluluk projelerine katılmak üzere ülkemize gelen, 6 hafta Türkiye’de görev alacak yabancı öğrencileri evlerinizde tercihinize bağlı olarak minimum 3, maksimum 6 hafta olmak üzere ağırlamaya yönelik ev sahipliği programıdır. Birleşmiş Milletler tarafından oluşturulan küresel hedeflere Türkiye için destek olmak, hem de kişisel gelişimlerini sağlamak adına yabancı gençler, ülkemizdeki 6 haftalık organizasyonumuz tarafından yürütülen Global Volunteer projelerimize katılım göstermektedir. Siz de bir adım atıp onlar ile kültürünüzü ve evinizi paylaşabilir, farklı ülke ve kültürlerden arkadaşlar edinebilirsiniz. Gençler, ülkemizde tamamen gönüllü olarak çalıştıklarından, konaklamaları için herhangi bir ücret talep edilmemelidir.

 • Uzun Dönem Global Host

  Uzun dönem olarak kurumsal firmalarda staj yapmak üzere ülkemize gelen gençleri ağırladığımız ev sahipliği programıdır. Ülkemizdeki firmalara katkı sağlamak, aynı zamanda kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla yabancı gençler ülkemizde 8-52 hafta süreyle kurumsal firmalarda staj yapmaktadırlar. Türkiye’de uluslararası firmalarda çalışan gençler ile ev arkadaşı olarak İngilizcenizi geliştirebilir, yeni bir kültürü yakından tanıma şansı elde edebilir ve dünyaya farklı bakış açıları kazanabilirsiniz! Uzun dönem Global Host olmayı seçerseniz, evinize gelen gençler önceden belirlenmiş miktarda kira ücretini de karşılayacaklardır.

blank
blank
blank

Neden bir değişim katılımcısını evinizde ağırlamalısınız?

Kültürel etkileşim
Yemek, müzik, giyim gibi en küçük alışkanlıklardan başlayarak, başka bir ülkeden biriyle yaşamak kesinlikle bize inanılmaz bir kültürel etkileşim deneyimi sunacaktır.
Yeni deneyimler
Rutinin zaman zaman yorucu olabileceğinin farkındayız, değil mi? Şimdi her gün yaptığınız şeyi, yanınızda farklı kültürden bir kişi varken yaptığınızı hayal edin!
Pratikte yeni bir dil öğrenmek
Hiç yeni bir dil öğrenmek istediniz, ancak zamanınız, imkanınız ya da bir kursa gitme fırsatınız olmadı mı? Günlük pratik bir dili öğrenmenin en iyi yoludur!

Bir değişim öğrencisini ağırlamak için neye ihtiyacınız var?

 • En az bir ayrı yatak veya yatacak bir yere sahip olun. Tek kişilik oda gerekli değildir.

 • Banyoya, evin ortak alanlarına erişim.

 • Kullanım için su.

 • Farklı kültürleri tanıma isteği.

Sıkça Sorulan Sorular

Katılmak için ön koşul nedir? İngilizce konuşmam gerekiyor mu?
Akıcı bir şekilde İngilizce konuşmanıza gerek yok! Global Host programı, diğer katkılarının yanı sıra, yeni bir dilin pratik deneyimiyle ilgilidir ve bu, öğrenmeniz için mükemmel bir fırsat olabilir. Bir değişim katılımcısını ağırlamak için, değişim katılımcısının uyuyabileceği bir yer (tek kişilik bir oda olmak zorunda değil), evin ortak alanlarına erişim sağlamak, sadece 3-12 hafta konaklayabilmeniz, değişim katılımcısı için ücretsiz su ve elektrik kullanımı yeterlidir.
AIESEC sizi nasıl destekleyecek? AIESEC herhangi bir ödeme yapıyor mu?
Global Host programından faydalanmanın herhangi bir maliyeti veya kazancı yoktur, amaç değişim katılımcısına gönülü olarak ev sahipliği yapmaktır. AIESEC sizinle buluşacak ve değişim katılımcısı ile tanıştıracak, ayrıca sürecin nasıl gittiğini öğrenmek ve gerekli her şekilde yardım sağlamak için deneyim sırasında sizinle düzenli olarak iletişim kuracaktır. Ayrıca, değişim katılımcısı gelmeden önce aklınıza takılan tüm soru işaretleri için bir tanışma ve iletişim alanı sağlamak AIESEC'in sorumluluğundadır. AIESEC olarak tecrübeniz boyunca sizi destekleyeceğiz!
AIESEC ile ülkemize gelen değişim katılımcıları kimlerdir?
AIESEC tarafından sağlanan kültürler arası fırsatlar yoluyla liderlik geliştirmeye çalışan 18 ila 30 yaş arasındaki gençlerdir. Ülkemize gelen değişim öğrencileri gönüllü olarak Türkiye'nin 19 şehrinde sosyal ve profesyonel etkisi olan fırsatlarda yer alır.

Süreç sizin için nasıl ilerler?

 • İletişim
 • Karşılama
 • Destek
Kayıt bıraktıktan sonra sağlayacağınız konaklama ile ilgili bilgileri incelenip sizinle iletişime geçilecek.
Değişim katılımcısı sizinle eşleştirildikten sonra, onu karşılamada eşlik edebilmeniz için sizi bilgilendireceğiz.
Düzenli iletişim yoluyla, her iki tarafın da iyi bir deneyime sahip olmasını sağlayacağız.

Global Host Başvuru Formu

aiesec.org.tr/aydinlatma
TOP
blank
Sayfa yükleniyor...