Gönüllü Staj Programları

 

Staj yapmak pek çok zaman zor gelen bir hadisedir. Bilhassa dünya çapında bir staj imkanı elde etmek, bir insanın kendisini şanslı kabul etmesi adına başka hiçbir gerekçeye ihtiyaç duymaması manasını taşımaktadır. Ancak bu durum Aiesec sayesinde artık sona eriyor. Hem dünya çapında profesyonel staj imkanları elde etmek ve bunları kurumsal firmalarda gerçekleştirmek mümkün oluyor hem de bunun için aylarca, hatta belki de yıllarca boş yere uğraşma durumu da sona eriyor. Zira Aiesec tarafından aranan asıl nitelik, adayın kendisini bu ilgili alanda yeteri kadar yetiştirmeyi başarmış olması ve alanında en iyisi olduğunu kanıtlamaya hazır halde bulunması. gönüllü staj programı bu bağlamda çok şey vaat ediyor.

 

 

AIESEC Gönüllü Staj Programını Kaçırmayın

 

Kendisine çok şey katmak ve çok daha donanımlı birisi haline gelmek isteyenler adına gönüllü staj programları adeta biçilmiş kaftan. Aynı zamanda pek çok yerin aksine bu staj programlarına dahil olmak için öğrenci olunması da gerekmiyor. Pek tabii mezunlar da bu staj programlarından istifade edebiliyor. Buna ek olarak mezunların ve öğrencilerin staj programlarına katılabilmesi için bu denli geniş kapsamlı bir organizasyonun dünya çapında ikinci bir örneği yok. Hal böyle olunca da Aiesec gönüllü staj programı eşsiz bir seçenek olarak dikkat çekiyor.

 

 

 

Sadece Stajdan İbaret Değil

 

Aiesec elbette eşi benzeri olmayan staj imkanları sunuyor. Ancak Aiesec gönüllü staj programı haricinde daha pek çok imkan mevcut. İşte bunlardan bir tanesi de sosyal sorumluluk projeleri. Başka bir deyişle Aiesec insanları sadece şirketler ile değil pek tabii sivil toplum kuruluşları ile de buluşturuyor. Bu programın ismi ise “Global Volunteer”. Bu program kapsamında icra edilen sosyal sorumluluk projeleri altı hafta ile sekiz hafta arasında değişkenlik arz eden sürelere sahip. Bu süreler içerisinde yeni kültürler tanımak, insanlara kendi kültürünü tanıtmak, toplumsal gerçeklerin farkına varmak ve konfor alanı dışına çıkmak suretiyle çok daha dirençli ve öz güvenli bir birey haline gelmek mümkün olabiliyor.

 

 

 

Yeni Mezunlara Uzmanlaşma İmkanı

 

Yeni mezun olan gençler, uzmanlaşmak istedikleri alanlarda herhangi bir küresel firmada ya da ufak çaplı bir işletmede çalışma imkanını Aiesec sayesinde elde ediyor. Bu sayede hem tam anlamıyla profesyonel bir deneyim elde edilmiş oluyor hem de uzmanlaşmak isteyen yeni mezun adaylar küresel çalışma ortamını da tadarak kendi gelişimlerine bir tuğla daha koymuş oluyorlar. Bu programın ismi ise “Global Talent”. Bu program sayesinde yeni mezun adaylar teorik bilgilerini uygulamada da sergileme ve bu alanda deneyim elde etme imkanına sahip olabiliyorlar.

 

 

Girişim Şirketlerinde Staj İmkanı

 

Eşsiz bir imkan olan Aiesec gönüllü staj programı olanaklarından bir diğeri ise girişimcilik şirketlerinde staj yapma olanağı. Bu stajın süresi ise altı hafta ile on iki hafta arasında değişkenlik arz ediyor. Ancak bu staj ortamı hiç de sanıldığı kadar kolay değildir. Aksine son derece zorlayıcı olan bu dönemde, adayların yaratıcı düşüncelerini geliştirmesi beklenir. Aynı zamanda yenilikçi fikirlerin uygulama alanı bulması bakımından da bu program son derece önemlidir. Programın ismi ise “Global Entrepreneur” olarak anılmaktadır. Üstelik programın gençlere sunacağı yegane fayda kişisel anlamda gelişmeleri değildir. Küresel alanda çalışmalar gerçekleştireceklerinden dolayı rakiplerinden her daim bir adım önde olmayı da başaracaklardır. Bu programın hedef kitlesi ise hem öğrenciler hem de yeni mezun olmuş genç girişimci adaylarıdır.

 

 

 

Küreselleşmek ve Tam Anlamıyla Dünya Vatandaşı Olmak Artık Çok Kolay

Gençlere olağanüstü imkanlar tanıyan bu organizasyon, sadece Aiesec gönüllü staj programları ile de tanınmıyor. Aynı zamanda pek çok insanın en büyük hayalleri arasında yer alan küreselleşmek ve dünya çapında yeni arkadaşlar edinmek hususu “Global Home” isimli program sayesinde artık gerçek oluyor. Bu programa herhangi bir istisna olmaksızın dünyanın her yerinden dahil olmak mümkün. Buna ek olarak programa katılan gençler, evlerde üç hafta ile bir yıl arasında ağırlanıyor.

Bu sayede hem çok sıkı dostluklar edinmek mümkün hale geliyor hem de farklı farklı kültürler çok daha yakından tanınabiliyor. Dünyanın hemen her yerinden misafirler ağırlamak suretiyle bunu gerçekleştirmek isteyenlerin yapması gereken tek şey ise Aiesec tarafından sunulan “Global Home” projesine dahil olmak. Üstelik bu programın daha pek çok avantajı var ve bu avantajlardan en önemli olanlarından bir tanesi de yabancı dilin gelişimine katkı sunmak. Yabancı dillerini geliştirmek isteyen öğrenciler bu programa dahil olarak bunu kendi çabalarıyla başarabiliyorlar.