Dünya çapında projeler gerçekleştirerek insanların bir arada yaşamasını, etkileşim kurmasını ve yardımlaşmasını sağlayan AIESEC özellikle gençleri yakından ilgilendiriyor. Gençler için AIESEC tarafından düzenlenen gönüllü çalışma programları birçok yoldan liderlik gelişimi sağlamakla beraber farklı bir cv oluşturma fırsatı da veriyor. Sosyal medyanın twitter, facebook, instagram gibi her alanında etkisinin farkında olan AIESEC önemli bir personel yapısı ile sosyal medyada yer alıyor.

Gençlere ulaşmanın yolunu her geçen gün daha da arttırmayı hedefliyor. Yaklaşık 127 ülke seçeneği ile gençleri gönüllü çalışma programları ve staj programlarına teşvik eden ve konaklama, yeme- içme gibi durumlarda yardımcı olarak yurt dışına yönlendiren AIESEC programına hızlı bir şekilde başvurmak da mümkün oluyor. Çeşitli gönüllü çalışma programları bulunan AIESEC sayesinde birçok genç uluslararası gönüllü çalışma gerçekleştirerek uluslar arası sosyal sorumluluk projelerine katılma fırsatı da yakalamış oluyor.Gönüllü çalışmanın yanı sıra gönüllü staj imkanlarının da bulunduğunu belirtmemizde fayda var.

AIESEC Tarihi

AIESEC 2. Dünya savaşı yıllarında kurulmuş olan bir programdır. Programı bir araya gelen toplam yedi genç yedi farklı ülkede ülkeler arası etkileşime katkı sağlamak için 1948 senesinde oluşturuyorlar. Bu yedi genç ile başlayan AIESEC programı serüveni Türkiye’de 1954 senesinde aktif olmaya başlıyor. Daha sonra çeşitli tecrübeler kazanarak büyüyen bu programın gönüllü çalışma programları ile yurt dışına osyal sorumluluk projelerine giden gençler her zaman mükemmeli arayan, bütünü gören, liderlik vasfı kazanan ve farklılıkları yaşayan biri olarak geri dönüyorlar. AIESEC hem uluslararası gönüllü çalışma sağlıyor hem de kişisel gelişim için önemli bir program olmuş oluyor.

Gönüllü Çalışma Programları AIESEC

Küresel hedefleri olan gençler için en büyük program olan ve her geçen gün kendisini daha çok büyüten AIESEC de gençler için 3 farklı dünya çapında program bulunuyor. Bu programlar özellikle üniversite okuyan öğrenciler tarafından değerlendiriliyor. AIESEC sitesi içerisinde de yer alan bu programlar global volunteer, global talent, global entrepreneur olarak adlandırılmış bulunuyor. İçerikleri gerek zaman olarak gerekse yapılacaklar olarak farklı olan bu uluslararası gönüllü çalışma programları gençlerin önünü açma yolunda büyük bir öneme sahip bulunuyor. AIESEC ile internet üzerinden ve sosyal medya üzerinden iletişim kurarak gençler belirlenen gönüllü çalışma programları ile dünyanın birçok yerine gitme fırsatını elde ediyorlar.

Uluslar Arası Gönüllü Çalışma AIESEC

AISEC de global volunteer programı ile uluslararası gönüllü çalışma programına katılanlar kendilerine pek çok şey katmış olarak geri dönüyorlar. Öncelikle dünyanın farklı bir yerinde yaşayarak insanlarla iletişim kuran gönüllüler iletişim becerilerini çok yükseltmiş olarak geri dönüyorlar. Hem dünyayı hem de kendisini güçlendirmeye yarayan gönüllü çalışma programları içerisinde zorluklara karşı mücadele etme ve pes etmeme yeteneği kazanılıyor. Yepyeni dünyalar ile tanışan gençler AIESEC ile hem kendilerini test ediyorlar hem de kendilerini tanıma fırsatı yakalıyorlar. Çok daha duyarlı bir dünya sağlayan bu programlardan global talent çok daha uzun süren bir program olarak dikkat çekiyor. En uzun 78 hafta süren bu programda tam bir staj imkanı bulunmuş oluyor. Gönüllü giderek gerçekleştirilen bu staj programında gençler kendini uluslar arası bir statüde bulma fırsatı yakalıyorlar.

AIESEC Hedefleri

AIESEC dünyanın lider yetiştirmekte olan en büyük organizasyonlarının başında gelen bir kuruluş olarak şu ana kadar uluslararası gönüllü çalışma programlarına katılmış olan birçok gencin hayatını değiştirmiş bulunuyor. Kendini çok daha fazla insanlara tanıtmaya ve ağını genişletmeye çalışan AIESEC, bu güne kadar 33571 sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirmiştir. Programların her biri gönüllü çalışma programları kapsamında gerçekleşmektedir.