Tek bir vizyon doğrultusunda, dünya barışı ve insanların potansiyelinin keşfedilmesi için buradayız!

Dünyamızın geleceğinin şekillenmesinde pozitif role sahip olunması her genç insanın sorumluluğundadır. Bu kapsamda genç bireylerinin potansiyellerini kullanması için şansı ve gerekli aracı hak etmesi gerektiğine inanmaktayız. Gençlere global ve pratik tecrübeler sunarak dünyayı farklı açılardan görmelerini amaçlarken, değişime açık bireyler olmalarına da katkı sağlamaktayız. Bu doğrultuda gelecekleri için doğru adımı atabilmelerinin temellerini oluşturmalarına yardımcı oluruz.

1948

AIESEC, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra 1948 yılında, yedi farklı ülkeden yedi farklı gencin dünyada kültürlerarası etkileşimi oluşturabilme hayali ile bir araya gelmesiyle kurulmuştur. Dünyayı tek bir insan ve tek bir stajla aynı anda değiştirebilmeyi uman yedi genç sayesinde bugün AIESEC, üyelerine hem gelişim hem de yurt dışı staj fırsatı sağlayan bu kurum olarak dünyanın en büyük öğrenci organizasyonu haline gelmiştir.

1954

Türkiye’de ise 1954 yılında Nihat Gökyiğit, Nejat Eczacıbaşı ve Ali Osmanoğlu tarafından Türkiye’de kurulumu gerçekleşmiştir.

1977

1977 yılı itibariyle AIESEC altı kıtada 50 farklı ülkede temsil edilmeye başlamıştır ve tarihte dünya üzerinde 40.000 genç liderliklerini geliştirebilecekleri bir tecrübe edinme fırsatı yakalamıştır.

2010

İlk kez 2010’da, bir yıl içerisinde 10.000 liderlik fırsatı sunulmuştur. Şimdiye kadar gençler tarafından yine gençlere sağlanan bu tecrübe 230.000 kişiye ulaşmıştır. AIESEC’in herhangi bir siyasi eğilimi veya siyasi parti ile bağlantısı bulunmamaktadır. Birleşmiş Milletler ve UNESCO’ya danışmanlık etmektedir.

2015

2015 yılında Birleşmiş Milletler’le işbirliği içerisinde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin dünyaya duyurulması için AIESEC ile gençlerin katılımının sağlanması hedefi koyulmuştur. Bu adım ile birlikte artık AIESEC’in gençliğe ve dünyaya olan katkısı her zamankinden daha da net hale gelmiştir.

Peki gençlerin liderliğinin bir seçenek değil bizlerin bir sorumluluğu olduğuna inanan insanlardan oluşan AIESEC nasıl bir liderlik sunuyor?

Bizler için gençlik, daha iyi bir gelecek yaratabilmek adına kilit nokta konumundadır. Sağladığımız her bir tecrübe vasıtasıyla, dört element ile gelişen genç liderler yetiştirmek için uğraşmaktayız.

Kişisel Farkındalık
Kişisel Farkındalık

Güçlü ve zayıf yanlarının farkına vararak hayatlarında ulaşmak istedikleri hedefleri sürekli olarak keşfederler.

Çözüm Odaklılık
Çözüm Odaklılık

Sorunlarla karşılaştıklarında hayıflanmak yerine problemler hakkında çok yönlü düşünerek çözüm üretme arayışına girerler.

Dünya Vatandaşlığı
Dünya Vatandaşlığı

Toplumsal ve ülkeler arası sorunlar hakkında bilgi dağarcıklarını genişleterek, dünyayı daha yaşanabilir bir yer haline getirmek için aktif rol oynarlar.

Başkalarına Etki Edebilme
Başkalarına Etki Edebilme

Fikirlerini doğru şekilde ifade etme, çevresindeki kişilerle içeriği zengin konuşmalar gerçekleştirebilme ve bulunduğu ortamlardaki kişilerle iş birliği yapabilme fırsatlarına sahip olurlar.

AIESEC’in 6 Temel Değeri

Her bir AIESEC üyesini günlük davranışlarını ve hayatlarını şekillendiren değer bazlı bir ortamda çalışmalarını sağlayarak, gençlerin liderlik potansiyellerini geliştirmekteyiz. Gençlerimiz sorumlu ve girişimci birer lider olarak gelişirken, 6 değerimiz ile onların sağlam bir temel oluşturmalarını, geleceklerine anlam katmalarını sağlamaktayız. Hayatları boyunca, dünyada pozitif etki yaratacak ve sorumluluk sahibi kararlar almalarını sağlayacak olan bu değerler ile onları etkilemek temel değerlerimizin amacıdır.

Yaptığımız her şeyde yüksek kaliteli performans sağlamayı amaçlamaktayız. Yaratıcılık ve yenilik ile sürekli gelişmeyi hedeflemekteyiz.

Tüm kararlarımızda ve aksiyon adımlarımızda sürekli ve şeffafız. Vizyonumuza en uygun şekilde hareket ederek bağlılığımızı yerine getirmekteyiz.

Genç jenerasyonun gelişimi için tüm sorumlulukları alarak, onları örneklerle yönlendirip, aksiyon ve sonuç adımları ile liderliğe teşvik etmekteyiz.

Organizasyonumuz ve toplumun sürdürülebilirliği için en iyi şekilde çalışmaktayız. Kararlarımızı gelecek nesilleri düşünerek almaktayız.

Üyelerimiz tarafından aktif ve hevesli bir katılımı sağlayan dinamik ve samimi bir ortam oluşturmaktayız.

Birçok kültür barındıran çevremize hayata farklı bakış açılarını öğretmeye çalışmaktayız. Her bireyin katkısını desteklemekte ve bu katkılara saygı duymaktayız.

Her bir genç insana ulaşıp, böyle liderler yetiştirdiğimizde dünyanın nasıl bir yer olacağını hayal edebiliyor musun? Bizler herkes için daha parlak bir gelecek istiyor ve yaptığımız her bir faaliyeti de bu sebeplerle yapıyoruz.