Günümüzde sosyal yardım kuruluşlarının artması ile sosyal sorumluluk projeleri örnekleri de artmaktadır ve bunların artmasıyla insanlar sosyal sorumluluk projelerinden haberdar olmakta ve bunlara katılmak için gönüllü olmaktadırlar. Bu projelerin amacı sürdürülebilir kalkınma hedeflerini temel alarak insanlara umut aşılamak, sorunlarına kalıcı çözümler üretmek ve dünyada iz bırakarak dünyanın daha iyi ve daha eşit şartlarda yaşanabilir bir yer olmasını sağlamaktır.

Bu projeleri gerçekleştiren kurumlar arasında ilk kurulanlarından ve bütün dünyada yıllardır hizmet vererek adını duyuran AIESEC pek çok sosyal sorumluluk projeleri örnekleri ile insanların özellikle de gençlerin dikkatini çekmekte ve onları da bu projelere dahil ederek daha büyük projelere imza atmak için çalışmaktadır. AIESEC yaptığı bu projelerin pek çoğunu uluslararası olarak düzenlemekte ve öğrenciler ile yurtdışına, sorunun olduğu bölgeye giderek bizzat sorunla yüzleşerek bu projeleri gerçekleştirmektedir. AIESEC’in yurt dışında yapılan sosyal sorumluluk projeleri ile katılımcılar sadece sosyal sorumluluk projelerine katılmakla kalmıyor aynı zamanda da çok keyifli bir yurtdışı deneyimi elde ediyorlar.

Yabancı Dil

Bu projelere katılmak için AIESEC’in katılımcılarından istediği tek şart yabancı dil şartıdır. Projelerini uluslararası olarak gerçekleştiren AIESEC bu projelerde dünyanın dört bir yanından insanları bir araya getirerek hem onların birbirleri ile etkileşime geçerek ilginç bir çalışma ortamı içerisinde beraber takım çalışmasını yapmasını sağlıyor hem de onlara farklı kültürleri öğrenme, farklı dilleri öğrenme imkanı sunuyor. Katılımcıların da bu ortamda rahat bir şekilde iletişim kurup etkili bir proje ortaya koyabilmesi için yabancı dilinin iyi olması gerekiyor.

Global Volunteer

AIESEC uluslararası olan bu sosyal sorumluluk projelerini Global Volunteer şu ana kadar pek çok büyük projeye imza atmış olmakla beraber şu an bile pek çok proje grubunu buluşturarak bu projelere devam etmektedir. Mısır, Hırvatistan, Brezilya, Hindistan, Fas gibi ilginç ülkeleri görme ve pek çok dünya ülkesini de görme imkanı sunan AIESEC katılımcılara unutulmaz bir deneyim yaşatmaktadır.

Katkıları

Bu projelere katılan kişiler öncelikli olarak farklı kültürleri ve insanları tanıyarak hayata bakış açısını daha da genişletecektir. Ayrıca burada takım çalışması yaparak kendini de keşfedecek olan bireyler hayatta her soruna çözüm olunabileceğini öğrenerek hayata daha pozitif bir şekilde bakacaktır.

Yapılması Gerekenler

Global Volunteer programına katılmak isteyenler AIESEC’in internet adresinden gerekli formu doldurduktan sonra aiesec.org dan yeteneklerine uygun olan, istediği projeyi seçerek projelere başvurarak mülakata katılacaktır. Mülakatı geçmeyi başaran bireyler projeye katılmaya hak kazanmış sayılmaktadır.