Eğitim, sağlık, mühendislik ve mimari gibi bütün eğitim dallarında öğrencilere sosyal sorumluluk projeleri hazırlamakta olan AIESEC platformu 18-30 yaş arasındaki gençlere hitap edebiliyor. Yardım kuruluşları, yardım dernekleri, kurumlarla sürekli olarak iletişim halinde olan ve dünyanın her yerine yayılmış bir platform olan AIESEC platformunda 120’yi aşkın ülkeye milyonlarca genç gönderilmiş bulunuyor ve gönderilmeye devam ediyor. Gençleri bir araya getirerek önemli bir organizasyon gerçekleştiren bu platformda insanlık adına ve bireysellik adına büyük katkılar bulunuyor.

AIESEC Sosyal Sorumluluk Projelerine Nasıl Katılabilirim?

AIESEC Platformunun yaptıklarını ve projelerini öğrenmiş olan 18-30 yaş arasındaki gençler ilk olarak sosyal sorumluluk projelerine nasıl katılabilirim araştırmalarında bulunuyorlar. Gençlerin bu projelerde yer alabilmesi oldukça hızlı ve basit bir şekilde gerçekleşiyor. Yerine getirilmesi gereken birkaç durum dışında gönüllü olarak sosyal sorumluluk projelerinde rol almak için başka bir özelliğe sahip olmak gerekmiyor. AIESEC projelerinde yer alma aşamalarından ilki platforma, dünyanın en büyük gençlik organizasyonuna üye olmak oluyor. Üye olmak için başvurular hızlı bir şekilde yapılabiliyor. İnternet sitesine girilen eğitim bilgileri, doğum tarihi vs. bilgiler doğru şekilde girildikten sonra gelen e-posta ile beraber projelerin yer aldığı siteye de yönlendirme gerçekleşiyor. Burada projeleri görerek başvurular yapılıyor.

Proje Başvuru Aşaması

Bulunan projelere katılmanın yani sosyal sorumluluk projelerine nasıl katılabilirim sorusunun başvuru aşaması oldukça basit bir şekilde ilerlemektedir. Yaklaşık 2 aylık projelerden oluşan bu projelere gençler kendi alanlarında başvururken danışmanlık ücreti veriyorlar. Bu ücret içerisinde gidilecek yerde konaklama ve danışmanlık süreci bulunuyor. Projelere kabul edilebilmek için başvuru kabul edildikten sonra mülakatın da kabul edilmesi gerekiyor. Daha sonra ise sorumluluk projelerine katılım sağlanmış oluyor.

Örnek Projeler

AIESEC platformunda site içerisinde projelere katılmış olanların hikayelerini paylaştıkları bir alan bulunuyor. Aynı şekilde gençler AIESEC sosyal medya hesaplarından da yaşamış oldukları sosyal sorumluluk kampanya örnekleri ile ilgili her şeyi paylaşabiliyorlar. Bu şekilde gitmeyi düşünen, çeşitli projelerde yer almak için başvuru yapmayı düşünen gençlerin kafasındaki soru işaretleri giderilmiş oluyor. Geniş ağı ile AIESEC herkese erişim sağlıyor. AIESEC bu seneki projelerinden bir tanesi olarak da gençleri Mısır’a götürüyor. Orada kanser tedavisi görmekte olan çocuklara yardımcı olmak için gidiliyor.

Kurumlar ve Projeler

Sosyal sorumluluk projeleri ayarlamak, stajyer bulmak isteyen kurumların da AIESEC platformundan yararlanabilmesi ve amaçlarını gerçekleştirmesi mümkün olmaktadır.