Birçok yurtdışı firmaları hem kendi belirledikleri çalışma prensiplerini uygulamak hem de öğrenciler için yeni iş olanakları sunmak için bir takım çalışma faaliyetleri düzenliyorlar. Özellikle üniversite öğrencileri için almış oldukları eğitimlerin uygulamaya dökülmesi bakımından staj yapmalarına olanaklar sunuluyor. Bu nedenle yurtdışı firmaları stajyer öğrenci için alım yaparak hem kendi çalışmalarını yerine getiriyorlar hem de öğrencilerin pratik eğitimlerinde başarılı olmalarını ve yeni iş imkanlarına sahip olmalarına olanak sağlıyorlar. Bu nedenle www.aiesec.org.tr sitesi stajyer öğrenci arayan yurtdışı firmaları konusunda geniş kapsamlı bir çalışma yaparak bu firmaları site içerisinde bir araya getirerek bu konuda başvuru yapmak isteyen öğrencilere önemli hizmetler sunuyor. Siteye giriş yapıldığında stajyer öğrenci arayan yurtdışı firmaları konusunda ayrı bir kategori yer alarak öğrenciler bu firmalar hakkında detaylı bilgiler elde edebiliyorlar.

Stajyer Öğrenciler için Düzenlenen İş Fırsatlarının Avantajları

Öğrenciler üniversite eğitimlerinde mesleklerine ait birçok bilgi birikimi elde ediyorlar. Bu bilgi birikimleri ilerleyen zamanlarda iş hayatlarında oldukça büyük önem arz ediyor. Ancak öğrencilerin üniversitelerde almış oldukları bilgiler ile iş hayatına girmeden önce yapacakları stajların meslek hayatları için deneyim elde etmeleri bakımından oldukça önemli. Öğrenciler yurtdışı staj olanakları sayesinde hem uluslararası bilgi ve deneyim kazanıyorlar hem de farklı kültürlerin bir araya gelmesi ile birlikte meslekleri konusunda ortak akıl ortaya koyabiliyorlar. Gelişimleri açısından da yabancı dil eğitimleri ile eksiklikleri gideriliyor ve yabancı dil konusunda ileri düzeye gelebiliyorlar. Tüm bunların yanı sıra öğrencilerin meslekleri ile ilgili öz güvenleri yerine gelerek mesleklerine adım atmak istediklerinde oldukça güvenli bir adım atmalarına olanak sağlanıyor.

Stajyer Öğrenci Olmak İçin Yapılacak Başvuru Şartları

Yurtdışında stajyer öğrenci olmak için öncelikle belirli koşullara sahip olmak gerekiyor. Bu koşullara sahip olan öğrenciler siteye giriş yaparak gerekli bilgilendirmeleri okuduktan sonra başvuru işlemlerine başlayabiliyorlar. Sağlanan üniversite öğrencileri için iş fırsatları halen okuyan ya da mezun olmuş 18-30 yaş arasındaki gençleri kapsıyor. Aynı zamanda okudukları bölümler ile ilgili yurtdışı staj hizmetlerinin açılmış olması gerekiyor.

Yurtdışı Staj Süresi

Öğrencilere verilen yurtdışı staj süresi bölümlere göre farklılıklar gösteriyor. Ancak genel anlamda 6 ile 78 hafta arasında süren bir eğitim sistemi mevcut. Sunulan hizmetlerde görevli eğitmenler konusunda uzman ve deneyimli kişilerden oluşuyor.

Alınan Eğitimlerin Niteliği

Alınan eğitimlerin en büyük özelliği uygulama amaçlı olmasıdır. Öğrenilen ya da mevcut olan bilgilerin uygulamalar ile pratik hale getirilmesi amaçlanıyor. Daha fazla güncel bilgiye aiesec.org.tr adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.