Staj iş hayatına atılmadan önce öğrenciler için kısa bir prova niteliğindedir. Öğrenciyken güzel bir staj dönemi geçirmek ve okunan bölüm hakkında olabildiğince fazla bilgi edinmeyle birlikte tecrübe edinmek işe başlanıldığında bu öğrencileri diğerlerine göre bir adım öne taşımaktadır. Hatta bu staj dönemini uluslararası bir kuruluşta ya da yurt dışında yapmak ise çok çok daha ayrıcalıklı bir durumdur.

Uluslararası Staj Programlarından Kimler Faydalanabilir?

18 yaşına gelmiş olan lisans ve ön lisansta okuyan öğrenciler ile birlikte üniversite mezunu olan bireyler uluslararası staj programlarına katılabilirler. Elbette uluslararası olan bir şeye katılabilmek için her zaman aranan şart olan İngilizce uluslararası staj programına kabul edilmek için de aranan bir şarttır. Bu programlara katılmak için genellikle upper-intermediate seviyede İngilizce bilgisine sahip olmak gerekmektedir.

Ne Tür Programlar Vardır?

Orta seviyede İngilizce bilgisine sahip olan ve üniversite 2-3-4 sınıf öğrencisi ve ya üniversite mezunu olan bireyler çeşitli alanlarda 6 hafta 72 hafta arasında değişen süreyle staj yapabilirler.  Ayrıca ülkemizde de faaliyet gösteren AIESEC’de öğrenciler için kısa dönem kurumsal staj programı ve uzun dönem kurumsal öğrenci staj programı imkanlarıyla öğrencilerin parlak bir kariyere sahip olması için çalışmalar yürütmektedir. www.aiesec.org.tr/global-talent ve www.aiesec.org.tr/global-entrepreneur/ sitesinden daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

AIESEC Kısa Dönem Kurumsal Staj Programı

Öğrenciler için çok önemli olan uluslararası staj programları AIESEC tarafından da ayarlanmaktadır. Yurt dışında 1,5 ay ile 1 yıl arasında değişen sürelerde finans, pazarlama, eğitmenlik, insan kaynakları, yönetim ve bunlar gibi çeşitli dallarda öğrencilere staj imkanı sunar. Yurt dışına çıkıldığı zaman gidilen ülkedeki konaklama ile alakalı tüm ücretler AIESEC tarafından ödenerek öğrencilere maddi anlamda da kolaylıklar sağlanmaktadır.

Projeye bağlı olarak yemek ücretleri de ödenebilmektedir. Bu programa başvurmak isteyen öğrenciler herhangi bir sınava katılmak zorunda değillerdir. Gitmek için başvuru yapılan ülkedeki AIESEC şubesi ile internet üzerinden bir mülakat gerçekleştirilir. AIESEC kurumu vize işlemleri süresince ve program boyunca bütün süreçte her zaman öğrencinin yanında olmaktadır. Başta Mısır, Sırbistan, Ukrayna, Hindistan, Romanya, Polonya gibi ülkeler olmak üzere pek çok ülkede kısa dönem staj imkanı sunulmaktadır. Bu programa 2,3 ve 4. sınıf üniversite öğrencileri ve mezun öğrencileri katılabilmektedir. En az intermediate ingilizce seviyesi aranmaktadır.

AIESEC Uzun Dönem Kurumsal Staj Programı

Bu program üniversiteden henüz yeni mezun olan öğrencilerin kendilerini geliştirip uzmanlaşmak istedikleri alanlara uygun olarak uluslararası alanda profesyonel bir tecrübe için uluslararası staj programları seçeneklerinden birisi olan programdır. Bu programa katılmak isteyen öğrenciler süresi 3 ay ile 18 ay arasında değişen sürede yurt dışında bulunan şirketlerde ücretli olarak çalışabilirler. Konaklama ile alakalı ücretler katılan öğrenciler tarafından karşılanır. AIESEC şirketi öğrenciler için konaklama yeri, çalışma ve oturma izinleri, vize gibi işlemlerin sürecinde yardımcı olmaktadır. Öğrenci herhangi bir sınava tabi değildir ancak firma tarafından bir mülakatla kabul edilmektedir.

Uluslararası Staj Programlarına Katılmak İçin Sebepler

Yurt dışında eğitim öğretim görme ve farklı bir yaşam tecrübesi edinme,

İş ve çalışma alanı ile ilgili tecrübe edinme ve dil geliştirme,

Hayata farklı bir bakış açısıyla bakma imkanı,

Kişisel olarak kendini geliştirme,

CV’ye eklemek ve iş hayatında 1 adım önde olma fırsatı,

Çeşitli ülkelerden insanlarla tanışma,

Çeşitli ülkeleri gezme ve bu ülkelerin kültürlerini öğrenme.​​​​