AIESEC ekibi olarak yurtdışı eğitim almak isteyen öğrencilerin en merak ettikleri konuların başında work and travel nedir sorusu gelmekte, bizlerde bu konuyu kapsamlı olarak bir rehber hazırladık. Üniversite öğrencilerinin Amerika’da çalışarak seyahat etmesine olanak tanıyan bu program, temelinde bir kültürel değişim programıdır.

Yaz aylarında Amerika’da yaşama, çalışma, gezme fırsatı sunan program yasal çalışma izni ile gerçekleşmektedir. 1961’den bu yana devam eden programa dünyanın her yerinden gençler büyük ilgi göstermektedir. Yetkili sponsorluklar aracılığı ile yürütülen program genellikle hizmet sektöründe basit işlerde çalışma imkanı sunmaktadır. 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de work and travel nedir sıklıkla sorulan ve araştırılan bir konudur. Şöyle ki, Türkiye bu programa katılım gösteren ülkeler arasında üçüncü sırada yer almaktadır. 1999 yılından beri binlerce öğrenci Amerika’da seyahat etme ve çalışma fırsatı bulmuştur.

Programın amacı Amerikan kültürünün ve yaşam tarzının keşfedilmesine olanak sağlamaktır. Amerika hükümeti dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrenciler için çalışma ve seyahat etme konusunda kolaylıklar sağlamaktadır. Programın gerçekleştirilmesini sağlayan kurum ve kuruluşlar işbirliği içinde çalışmaktadır.  Yurtdışı staj programları hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Her öğrenci için özel program yapılmaktadır. 4 ay boyunca Amerika’da yaşama imkânı yaratan program sadece aktif üniversite öğrencileri için geçerlidir. Amerika’da istediğiniz eyaleti ve istediğiniz mesleği seçerek 4 ay boyunca hem tatil yapabilir hem de çalışabilirsiniz. Program sonunda sadece gezmek ve eğlenmek için de birkaç hafta vaktiniz kalacaktır.

Work And Travel Başvuru Koşulları

Bu programın başvuruları genellikle Eylül ayında başlayıp Mart ayında sona ermektedir. Başvurularda üniversite öğrencisi olma dışında bir şart aranmamakla beraber program için gerekli evrakların tamamlanması gerekmektedir.

Program için gerekli olan vize J1 vizesidir. Orta derecede İngilizce yeterliliğe sahip olmak önemlidir. Son sınıf ve hazırlık öğrencileri programa kabul edilmiyor. Üniversite aktif öğrenci olmak ve 18-26 yaş sınırı içinde olmak gerekiyor.

Açık öğretim öğrencileri, yüksek lisans öğrencileri, doktora öğrencileri, son sınıf öğrencileri bu programa katılamıyor. En düşük not ortalamasının ise 2.00 olması gerekiyor. Yani akademik ortalama kabul sürecinde etkili oluyor. Erken başvuru yapmak kabul edilmek açısından avantaj yaratıyor. Başvuru yapmak için ilk adım aracı kurum seçimidir. Aracı kurum öğrencinin çalışacağı firmalarla sözleşmeli olan kurumdur. İkinci adım iş seçimidir. İş seçimi yaptıktan sonra programa uygunluk sertifikası almak gerekiyor. Programa uygun formunun alınmasından sonra vize görüşmesi yapılır. Son olarak da uçak bileti alınıyor. Work and travel nedir, başvuru detayları nelerdir gibi konular hakkında daha detaylı bilgi almak için web sayfamızı ziyaret edebilir veya bizi arayarak da bilgi alabilirsiniz.

Work And Travel İş Pozisyonları Nelerdir

Amerika’da çalışabileceğiniz oldukça farklı iş pozisyonları bulunuyor. En popüler iş seçenekleri arasında cankurtaranlık en başta geliyor. Fast Food restoranlarında çalışma imkânları da oldukça fazla. Otellerde farklı pozisyonlarda da çalışma olanakları var. Satış ileri de tercih edilebiliyor ancak daha iyi bir İngilizce dil seviyesi gerekiyor.

Eğlence parklarında çalışmak da popüler iş seçenekleri arasında yer alıyor. Bu programdan yararlanmaya karar verenler için iş seçimi oldukça önemlidir. İş seçimi yaparken dil yeterliliğine dikkat etmek gerekiyor. İngilizce dil seviyesi daha düşük olanlar iletişimin az olduğu iş pozisyonlarını tercih etmeli. İş seçimi yaparken kaç saat çalışma süresi var, çalışma koşulları nasıl gibi sorulara yanıt almalısınız.

Keyifli zaman geçirmek için severek yapabileceğiniz bir iş seçmelisiniz. İş pozisyonları farklı eyaletlerde farklı kurumlarda olabiliyor. Amerika’da çalışırken ücretler saat başı hesaplanacaktır. Günde dört saat çalışarak oldukça iyi kazanç elde edebilirsiniz. Bu program yurtdışında yaşamak konusunda da kişilere çok yararlı fikirler sağlaması açısından sıklıkla tercih edilir.

Work And Travel Firma Seçimi

Bu program vasıtasıyla Amerika’ya gitmek için sizi doğru yönlendirecek anlaşmalı firma tercih etmelisiniz. Firma seçimi oldukça önemlidir çünkü firma sizin adınıza her şeyi halleder. Amerika’da çalışacağınız firmalarla anlaşmayı yapar. Evrak işlerinizi yürütür. Tüm prosedürler aracı kurum vasıtasıyla çözülmektedir. Şirket ve öğrenci işbirliği oldukça önemlidir.

Amerika’da geçireceğiniz sürenin keyifli olması için referansları sağlam olan, size destek olacak aracı şirketi tercih etmelisiniz. İşveren firma ve danışman şirket arasında yapılan anlaşma sizin koşullarınızı belirlemektedir. Danışman firmanız İngilizce seviyenizi tespit eder, iş mülakatına ve vize mülakatına sizi hazırlar, işe yerleşmenizi sağlar. Danışman firma öğrenci ve diğer kurumlar arasında köprü olur.

Global bir marka olarak gençler için yurtdışı fırsatlarını keşfetme olanakları sunuyoruz. AIESEC öğrencilerin kurduğu bir platform olarak dünyanın farklı yerlerinde kendini geliştirmek isteyen gençlere yurtdışı eğitim, staj ve çalışma imkânları konularında destek olmaktadır.

Hangi alanda çalışmak istediğinize karar verebileceğiniz uluslararası çalışma programlarımızı değerlendirebilirsiniz. Yaz tatillerinde toplumsal sorunların yaygın olduğu ülkelerde gönüllü olarak da çalışabilirsiniz. Work and Travel nedir sorusunda halen aklınıza takılan konular varsa bizi aramanız yeterlidir.