Work And Travel ve AIESEC Arasındaki Farklar

 

Nedir?

1948 senesinde kurulan AIESEC üniversite öğrencileri ve mezunlar için sosyal ve profesyonel staj imkanı sunan, şirketler ve sivil toplum kuruluşlarını farklı ülkelerdeki genç yetenekler ile buluşturan, dünyanın lider yetiştiren en büyük gençlik organizasyonudur.  Global, bağımsız, politik olmayan, kar amacı gütmeyen ve tamamen 18-30 yaş aralığındaki gençler tarafından yürütülen bir organizasyondur.

1961 senesinden beri faaliyet gösteren Work and Travel ise üniversite öğrencilerine yaz tatilleri boyunca Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşama ve çalışma imkanı tanıyarak Amerikan halkını ve yaşam tarzını tanıma şansı sunan, Amerikan hükümeti kontrolünde gerçekleşen kültürel değişim programıdır.

 

Amaçları Nelerdir?

AIESEC dünya barışına katkı sağlayacak genç liderler yetiştirmeyi amaçlar. Gençlere global ve pratik tecrübeler sunarak dünyayı farklı açılardan görmelerini amaçlarken, değişime açık bireyler olmalarına da katkı sağlamaktadır. Bu doğrultuda gelecekleri için doğru adımı atabilmelerinin temellerini oluşturmalarına yardımcı olur.

Work and Travel programı'nın amacı ise Amerikan kültürünün ve yaşam tarzının keşfedilmesine olanak sağlamaktır. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrenciler için Amerika'da çalışma ve seyahat etme konusunda kolaylıklar sağlamaktadır.

 

Hangi Ülkelerde Faaliyet Gösterirler? 

Dünyanın lider yetiştiren en büyük gençlik organizasyonu olan AIESEC dünyanın 6 kıtasında (Kuzey Amerika, Güney Amerika, Asya, Avrupa, Afrika, Avustralya) 128’den fazla ülkede aktif olarak faaliyet göstermektedir. 

Work and Travel ise Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, Singapur'da faaliyet göstermektedir.

 

Katılım Şartları Nelerdir?

AIESEC projeleri ve stajlarından yeterlilikleri dahilinde 18-30 yaş aralığındaki her bir genç birey yararlanabilir. Programlara katılım için üniversite öğrencisi olma koşulu aranmaz. Bireyler staj programına aiesec.org adresinden erişerek başvurularını gerçekleştirebilirler. Programa katılım sayısı ile alakalı herhangi bir kota yoktur. Yıl boyunca projeler ve stajlar başvuruya açıktır.

Work and Travel programın başvuruları genellikle Eylül ayında başlayıp Mart ayında sona ermektedir. Başvurularda üniversite öğrencisi olma dışında bir şart aranmamakla beraber program için gerekli evrakların tamamlanması gerekmektedir. Program için gerekli olan vize J1 vizesidir. Orta derecede İngilizce yeterliliğe sahip olmak önemlidir. Son sınıf ve hazırlık öğrencileri programa kabul edilmezÜniversite aktif öğrenci olmak ve 18-26 yaş sınırı içinde olmak gerekir.

Açık öğretim öğrencileri, yüksek lisans öğrencileri, doktora öğrencileri, son sınıf öğrencileri bu programa katılamazlae. En düşük not ortalamasının ise 2.00 olması gerekir. Yani akademik ortalama kabul sürecinde etkilidir. Erken başvuru yapmak kabul edilmek açısından avantaj yaratır. Başvuru yapmak için ilk adım aracı kurum seçimidir. Aracı kurum öğrencinin çalışacağı firmalarla sözleşmeli olan kurumdur. İkinci adım iş seçimidir. İş seçimi yaptıktan sonra programa uygunluk sertifikası almak gerekir. Programa uygun formunun alınmasından sonra vize görüşmesi yapılır.

 

Danışmanlık Ücretleri Ne Kadardır?

2020 yılı itibariyle AIESEC Global Volunteer projeleri için 800 TL, Global Entrepreneur stajları için 1050 TL, Global Talent stajları için 1350 TL danışmanlık ücreti almaktadır.

Work and Travel içinse program ücreti $1900 - $2100 arasında değişiklik göstermektedir.

 

Danışmanlık Ücretleri Neleri Kapsar?

AIESEC;

Global Volunteer projeleri için ödenen danışmanlık ücreti; projelerin çoğunda konaklama ve proje masraflarını, projeden projeye değişmek üzere 1 öğün yemeği, AIESEC tarafından sunulan tüm seminer ve servisleri karşılamaktadır.

Global Entrepreneur stajları için ödenen danışmanlık ücreti; stajların çoğunda konaklama ve stajdan staja değişmek üzere 1 öğün yemeğini, AIESEC tarafından sunulan tüm seminer ve servisleri karşılamaktadır.

Global Talent stajları için ödenen danışmanlık ücreti; staj süresince sunulan seminer, kişisel gelişim takibatı, vize sürecindeki yardımlar gibi AIESEC tarafından sunulan tüm hizmetleri kapsar.

 

2016 yazında Work and Travel ile Amerika'ya 2017 yazında Global Volunteer ile Letonya'ya ve Tunus'a giden Rıdvan deneyimlerini bizlerle paylaştı! Daha fazlası için videomuzu izleyebilirsiniz!