Sosyal sorumluluk projeleri kişiler tarafından oldukça tercih edilmektedir. Çünkü insanlara yardım etmek, toplumsal sorunlara çözüm bulmaya çalışmak çoğu kişinin tercihi olan bir durumdur. Özellikle de yaz tatillerinde öğrenciler boş zamanı değerlendirmek amacıyla çeşitli aktivitelere yönelmektedir. Yurt dışında sosyal sorumluluk projeleri de bunlara örnektir. Bu konuda başta öğrenciler olmak üzere gençlere fırsat tanıyan en başlı marka AIESEC olmaktadır. AIESEC sayesinde çoğu genç kişilik yurt dışı sosyal sorumluluk projeleri kapsamında değişik ülkelere gitmektedir.

Yurt dışına karşılık sosyal sorumluluk projelerinin asıl amacı kişilerin farklı kültürleri tanımasını sağlamaktır. Çünkü ne kadar farklı ve değişik kültür görülürse insanların bireysel gelişimleri için o kadar yararlıdır.

AIESEC Ne İşlev Gerçekleştirmektedir?

AIESEC kurulmuş olduğu zamandan bu yana topluluk yararına işlemler gerçekleştirmektedir. 2. Dünya Savaşı’nın yıkıcı etkilerinden fazlasıyla etkilenen toplumu daha iyi bir hale getirmek için gençler tarafından 1948 yılında resmi olarak kurulmuştur. Avrupa’da oluşturulan bu topluluk sayesinde toplum içerisinde belirlenen asıl sıkıntılar ortadan kaldırılmaktadır.

Yurt dışında sosyal sorumluluk projeleri açlık, susuzluk, maddi ve manevi kayıplar, eğitim sorunlarını ortadan kaldırmaktadır. Daha da iyileştirmektedir. Bunun yanında yeni mezun kişilere çeşitli staj imkanı da sunmaktadır. Bireyler bu staj imkanından yararlanarak daha deneyimli şekilde iş hayatına atılmaktadırlar.

AIESEC İle Çeşitli Ülkeleri Tanımak Mümkündür

AIESEC kuruluşu birçok ülke de yurt dışında sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirmektedir. Bu ülkeler arasında Mısır, Fas, Çek Cumhuriyeti, Ukrayna, Rusya, İspanya, Barcelona ve daha birçok ülke bulunmaktadır. Ülkelerde gerekli olan bölgelerde yurt dışında sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirilmektedir. Böylece gerekli olan toplumsal hizmet sağlanmaktadır.

Toplumsal problem iyileştirmeye gidilirken aynı zaman birey kendisini de fazlasıyla geliştirir. Kişi kendini güvenilir hissettiği bölgede olmadığı için sınırlarını fazlasıyla aşmaktadır. Böylece bireysel olarak gelişimini hızlandırmaktadır. Liderlik vasıfları da kazanabilmektedir. Ayrıca dil öğrenme konusunda yurt dışı sosyal sorumluluk projelerinin çok fazla yararı olmaktadır.

Yurt Dışı Sosyal Sorumluluk Projelerinde Deneyimlenenler

Deneyim ve kişilik için kaydedilen kazanç oldukça önemlidir. Yurt dışında sosyal sorumluluk bu açıdan oldukça önem arz etmektedir. Kişilerin liderlik özelliklerini geliştirmeleri, arttırmaları yönünden etkili oluyor. Bireyler artık daha iyi ve hızlı düşünebildiği için bir toplumu yönetebiliyor. Kriz yönetimi ile bir sorun olmadan başa çıkabiliyor. Bu açıdan yurt dışı sosyal sorumluluk projeleri büyük ölçüde yararlı olmaktadır.

Kişi kendinin en iyi versiyonunu görebiliyor. En fazla neye tahammül edebildiğini, gücünü keşfedebiliyor. Bu açıdan oldukça önemli ilerleyen bir deneyimdir. Kişiliği törpüleniyor. Toplumsal sorunlara karşılık daha duyarlı ve daha gerçekçi yaklaşma durumunu sağlıyor. İnsanlar bu açıdan tam da gençlik dönemlerinde bu deneyimleri yaşayabilir. Kişilerin sağlık sorunları ile ilgilenebilir, dil veya oyun öğretebilir.

Yurt Dışı Stajları

Sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra yurt dışı staj ile da büyük ölçüde yardımı sağlıyor. Çünkü yurt dışı stajları mezun olan ancak deneyimsiz olan kişilerin deneyim kazanmasını sağlamaktadır. Daha deneyimli olması sebebiyle de normal iş yaşamında iş bulma kolaylığı sağlanıyor. Çevresindeki insanlar artıyor. Çevre olması ise işe pozitif etkiler yaratıyor. Yurt dışı stajları mutlaka tercih edilebilir. AIESEC bu imkanı sağlıyor.

AIESEC Gönüllüleri Koruyor

Herhangi bir problem olmasına karşılık kişiler korunuyor. Havaalanından karşılama ve çalışılacak bölgeye götürülme durumu söz konusudur. Kişinin alışması için bir süre bekleme durumu söz konusudur. Kazanımlar planlanıyor, bütçe planlaması yapılıyor. Kalınacak yer konusunda istişare yapılıyor. Ayrıca sağlık ve güvenlik sigortası yapılarak kişilerin mağdur olması önleniyor. Oldukça güvenilir sistemdir.