Çoğunlukla yaz aylarında başta öğrenciler olmak üzere çoğu kişi yurtdışı deneyimi yaşamak istemektedir. Bu yurtdışı deneyimleri içerisinde para kazanmaktan ziyade hem farklı kültürleri tanımak hem de yararlı işler yapma durumları istenmektedir. Bunu sağlayan birçok uluslararası kurum bulunuyor. AIESEC’te bu kurumlardan biridir. Uluslararası, gönüllülük esaslı, güvenli, unutulmaz deneyimler sunan bir kurum olarak görülmektedir. Yurtdışı gönüllü çalışma mantığına uygun olarak hareket etmektedir. Sadece bir ülke ya da bir şehir ile sınırlı değildir. İnsanlara yani gönüllülere birçok ülkeyi, şehri görme imkanı sağlamaktadır. Kişiler istedikleri yerde gönüllülük hizmeti verme imkanına sahiptir.

AIESEC Nedir?

Dünyadaki problemler 2. Dünya Savaşı’ndan sonra oldukça ciddi hale gelmiştir. Başta Avrupa olmak üzere dünyanın her yerinde insanlığa dair birçok sorun kendini göstermeye başlamıştı. Açlık, susuzluk, barınma sorunu, eğitim yetersizliği, maddi imkansızlık, manevi problemler gibi birçok sorun baş göstermişti. 1948 yılında Avrupalı öğrenciler bu sorunları ortadan kaldırmaya destek olmak amacıyla AIESEC’i kurmuştur. Söz konusu olan sorunlar ortadan kaldırılırken gönüllü olan öğrenciler de kendilerini birçok konuda geliştirmeyi, gerçekçi bakmayı, toplumsal sorunlara hakim olmayı öğrenmiştir. Zaman içerisinde gelişerek Yurtdışı gönüllü çalışma imkanı kişilere sunulmuştur. Yurtdışı çalışma kampları içerisinde en büyük ve güvenilir olanıdır.

Global Gönüllülük İmkanı

Genelde üniversite öğrencileri yazlarını daha iyi değerlendirmek, deneyim kazanmak adına yurt dışı çalışma kampları konusunda tercih yapmaktadır. AIESEC en büyük gönüllülük programlarını sunmaktadır. Kişilere liderlik becerilerini kazandırmakta, özgüven konusunda olumlu etkiler sağlamakta, dünya sorunlarını daha iyi görmeyi ve bu konuda gerekli şeyleri yapmayı desteklemektedir.

Global Gönüllülük yurtdışı gönüllü çalışma durumları genelde 6-8 hafta sürmektedir. Gönüllü olan kişi kendi kontrol ve güven alanından çıkmış olduğu için sınırlarını zorlar. Kendinde görebileceği en iyi ya da en kötü yönleri görür. Yeteneklerini keşfeder, kriz yönetimi konusunda tecrübe sağlar. Kendi hayal balonundan çıkarak toplumsal gerçeklerle yüz yüze kalır. Yurtdışı gönüllü çalışma esnasında bu kazanımlar elde edilirken AIESEC’te bireylere destek olur.

Gidilen Ülkeler Yapılan Hizmetler

Birey 18 yaşını geçmiş olduğu takdirde bu programlara katılabilirler. Sitesinden başvuru yaparak mülakat için çağrılmayı beklerler. Mutlaka mülakatlı olarak alım söz konusudur. Ülkeyi kişiler kendileri seçebileceği gibi ihtiyaç olan ülkeye de gönderme durumu oluşabilir. Yurtdışı çalışma kampları içerisinde ülke çeşidi açısından en bol imkanı barındırır.

Çek Cumhuriyeti, Rusya, Mısır, Hindistan, Ukrayna, Brezilya, Tunus, Fas, Sırbistan ve daha fazlası gidilecek ülkeler içerisindedir. Bazı ülkeler gelişmiş olsa da bu ülkeler içerisinde de yardıma ihtiyacı olanlar bulunuyor. Ayrıca sosyal sorumluluk projeleri de söz konusudur.

Gönüllü Staj

Gönüllü çalışmaların yanı sıra üniversitelerden mezun olmuş, iş bulamamış, uygun staj yeri keşfedememiş kişiler için de çeşitli imkanlar sunuluyor. Özellikle girişimcilik ruhunu arttırmak amacıyla dünyanın her yerinden staj imkanı yeni mezun gençlere verilmektedir. Yurtdışı gönüllü çalışma adı altında birçok deneyim söz konusu olabilir.

Öğrenciler bu stajlarını 2 yıla kadar uzatabilmektedir. Mesleki bağlantıları arttırdığı için yararı azımsanamaz. Kişi ileride gerçek iş hayatına atıldığında birçok deneyimi, bağlantıları, çevresi olabilir. Staj bittiğinde kişi tam lider özellikleri ile ülkesine döner.

AIESEC Destekleri

Mülakat sonucunda kişi tercih edilirse birçok imkan sunulmaktadır. Öncelikle kişilere doğru vize, gelişlerde havaalanı karşılaması yapılmaktadır. Çalışma programı açıklanır, çalışma saatleri belirlenir. En önemlisi ise güvenilirlik sağlanır. Sağlık ve hayat sigortası gidilmeden yaptırılmalıdır. Konaklama ve temel yaşam konusunda istişare edilir. Neler öğrenilecek, nelerden bahsedilecek bunların gerekli planlamaları yapılır. Yani kişiler belirli bir program içerisinde gider.