Sempozyumlar, kongreler, konferanslar ve bunların yanı sıra Avrupa deneyimi sağlayan birçok gençlik organizasyonu bulunuyor. Ulusal ve uluslar arası alanlarda kendini geliştirmek isteyen gençlerin bir araya gelerek birçok iş yapabileceği platformlar bulunuyor. Bu organizasyonların en köklüsünü ise 1948 yılında kurulmuş olan ve yurt dışında yapılan sosyal sorumluluk projeleri on binleri aşmış olan AIESEC oluşturuyor. Türkiye’de de aktif olarak projeler düzenleyerek gençlere yurt dışında staj imkanları, uzmanlaşma imkanları ve sosyal sorumluluk imkanları sağlayan bu platformun gençler ve dünya için önemli sayıda katkısı bulunuyor.

Düzenlenen Projeler

Gençlerin bu platforma üye olmadan önce düzenlenen projeler ile ilgili bilgi sahibi olması AIESEC tarafından büyük bir öneme sahip bulunuyor. Dünyanın en büyük gençlik organizasyonu olan ve bu sıfatına her zaman layık olacak şekilde hareket etmeye çalışan AIESEC yetkilileri her zaman yeni projeler üretiyor. Global volunteer programıyla gönüllü çalışmalara, global talent programıyla uzun süreli yurt dışı stajlarına, global enterepreneur programıyla da girişimci ruhu olan gençleri yurt dışında staja gönderen AIESEC’e katılmak son derece kolay oluyor. Yaş dışında herhangi bir şart olmayan bu programların hangisi kişiliğine uyuyorsa gençler onu seçerek çeşitli yollarla başvurularda bulunuyor.

Gençlere Neler Katıyor?

Global programlarla gençlik organizasyonlarına yani AIESEC projelerine katılmış olan gençlerin kendilerine katacakları birçok farklı özellik bulunuyor. Öncelikle grup çalışmaları, farklı yerler görme ve dünyaya farklı bir açıdan bakma gibi avantajlar ediniliyor. Gençler hem kendini hem de etrafındaki insanları güçlendirmiş oluyorlar. Gençler gitmiş oldukları yurt dışı projeleriyle zorluklarla başa çıkmayı öğrenirken pratik zekalarını da geliştiriyorlar. Dünyanın birçok yerinde bulunan gençlerin kendilerini fark etmeleri de bu sayede gerçekleşiyor. Kendinin ve yapabileceklerinin farkında olan bireyler hayata daha özgüvenli bakıyor.

AIESEC İçerisinde Yapılabilecekler

Tamamıyla bir gençlik organizasyonunu oluşturan ve 18-30 yaş arası kişilerin üye olabileceği AIESEC platformu içerisinde yapılabilecekler de bulunuyor. Bunlar pazarlama, insan kaynakları ve finans alanında olduğu gibi hem gençler hem de firmalar için müşteri tecrübesi sağlayan faaliyetler oluyor. Bu üyelik departmanlarının içerikleri oldukça farklı bir şekilde gençlerin kendisini geliştirmesini sağlayacak özellikleri kapsıyor.

AIESEC Katılmak

AIESEC organizasyonlarına katılmak, sosyal sorumluluk projelerinde görev almak ve kendini geliştirmeyi hedefleyenler çeşitli yollarla iletişim kurabiliyorlar. Site içerisinde yer alan başvuru formu doldurulduğu takdirde AIESEC tarafından gönderilen bilgilendirme postaları ya da site içerisinde birçok organizasyon bulunabiliyor.