Yurtdışı Çalışma Kampları

Boş zamanları, tatilleri değerlendirmek amacıyla tercih edilen birçok durum bulunmaktadır. Bunlardan biri de yurt dışı çalışma kampları oluyor. Özellikle öğrenciler kaliteli zaman geçirmek adına yazları gönüllülük esasına bağlı olan yurt dışı staj programı tercih etmek istiyor. Yazları öğrenciler mezun olmadan önce çeşitli aktivite arıyorsa, öğrenmek ve zaman geçirmek istiyorsa başvuru yapılabilir. Bunun için en uygun global markalardan biri de AIESEC olmaktadır.

AIESEC sayesinde çeşitli şekilde gönüllülük esaslı çalışma kampları söz konusu olabilmektedir. Buradaki asıl amaç kişilerin kaliteli zaman geçirmelerini sağlamaktır. Hem bireyin kendisini geliştirme durumu oluşuyor hem de toplumsal analizlere destek oluyor.

1948 yılında kurulmuş bir marka olan AIESEC birçok toplumsal soruna çözüm bulma amacıyla öğrenciler tarafından oluşturulmuştur. 2. Dünya Savaşı şüphesiz ki dünyada milyonlarca insanın ölümüne sebep olan en büyük savaştır. Bu savaş oldukça problemi de beraberinde getirmiştir. Hastalık, açlık, susuzluk, maddi ve manevi eksiklikler, ekonomik problemler, eğitim eksikliği söz konusu olabilir. Bu durumları ortadan kaldırmak için yurt dışı çalışma kampları olarak Aiesec oluşturulmuştur.

AIESEC kişilerin hem gönüllü çalışabileceği hem de mezun olduktan sonra iş bulana kadar staj yapabileceği imkanları sunmaktadır. Birçok alanda deneyim, kişiliğe katkı, bakış açısında ve ileri görüşlülükte gelişme sağlamaktadır. Yurt dışı çalışma kampları herkes için yararlı olabilmektedir.

AIESEC İle Neler Yapılır?

Öncelikle AIESEC’te hangi alanda çalışılacağı tercih edilmelidir. Gönüllülük esaslı çalışmak mümkündür. Ya da iş bulmadan önce staj yapmak, deneyim kazanmak ve çevre konusunda daha bilinçli olmak mümkün olabilmektedir. Eğer kişi gönüllü şekilde çalışmak istiyorsa yaz tatillerinde 6-8 hafta arasında toplumsal sorunların yaygın olduğu yerlerde gönüllü şekilde çalışma yapabilir. Çocuklarla ilgilenmek, başta İngilizce olmak üzere dil öğretmek, oyun öğretmek ve eğitim vermek, toplumsal sorunlarla ilgilenmek mümkün olabilmektedir.

Gönüllü çalışma dışında yurt dışı staj programı da tercih edilebilir. Yurt dışı staj programına mezun olan kişiler başvurabilir. Diploması ve belli konuda eğitimi olanlar staja başvurabilir. Gönüllü çalışmalar gibi staj programına da mülakat ile alınmaktadır. Deneyim kazanmak ve kolay iş bulmak isteyenler için hızlı bir staj programı söz konusu oluyor.

AIESEC İle Gidilen Ülkeler

AIESEC insanlar Dünya’nın birçok yerinde staj imkanı sağlar. Yurt dışı çalışma kampları içerisinde deneyim kazanmak isteyen kişiler Çek Cumhuriyeti, Ukrayna, Rusya, İspanya, Hindistan, Fas, Mısır, Brezilya gibi ülkelere gidilebiliyor. 

Yurt dışı çalışma kampları ve gönüllü çalışma sonucunda farklı diller öğreniliyor, kültür gelişiyor, insanların ortamlara ve çevreye bakış açısında değişme oluyor.

AIESEC’in Bireysel Gelişime Yararları

AIESEC ile gidilen her yerde bireysel olarak bir gelişme söz konusu olabilmektedir. Kişi kendi sınırlarını aştığı için kendinin en iyi halini görebilir. İyi ve kötü olan her şeyini keşfedebilir, kişiliğini fazlası ile geliştirebilir.

Yurt dışı staj programı sayesinde deneyim kazanıldığı için kişi daha kolay iş bulma imkanına sahip olacaktır. Çevresi artacak, deneyim konusunda rakiplerini büyük oranda geride bırakacaktır.