Eğitim perspektifini değiştiren yurtdışı eğitim programları günümüzün global dünyasında eğitimin sınırlarını ortadan kaldırıyor. Kültürlerarası etkileşimlerin sağladığı eğitim organizasyonları dünyanın her yerindeki gençlere yeni fırsatlar sunuyor.

Avrupa Birliğinin sağladığı burs imkânları olduğu gibi farklı ülkelerin üniversitelerinin de sağladığı burs imkânları var. Gençlerin yurtdışı burs olanaklarını keşfetmesi geleceğin inşasında önemli bir rol oynuyor. Dünyayı keşfetmek gençlerin kendilerini keşfetmesi demektir. Maddi olanaksızlıkların hayallere engel olmaması için yurtdışı eğitim bursları fırsatlarını değerlendirmelisiniz.

Eğitim kurumları arasında yapılan uluslar arası anlaşmalar her yıl milyonlarca öğrenciye başka bir ülkede eğitim alma şansı yaratıyor. Lisans bursları, yüksek lisans bursları, dil bursları, araştırma bursları gibi burs seçenekleri ülke ve kurum standartlarına göre değişiklik gösteren destekler sağlıyor. Ülkemizde adından en çok söz ettiren yurtdışı eğitim bursları şu şekilde sıralanabilir;

  • Türkiye Eğitim Vakfı Bursları,
  • Fulbright Türkiye Yurtdışı Yüksek Lisans Bursları,
  • Alman Akademik Değişim Servisi(DAAD) Bursları,
  • Jean Monnet Bursları,
  • MEB Bursları,
  • TÜBİTAK Avrupa Bilimsel Değişim Bursları,
  • British Council İngiltere Bursları,
  • Ford Foundation Eğitim, Araştırma ve Staj Burslarıdır.

Yurtdışı Eğitim Bursları Arasından Nasıl Seçim Yapılır?

Yurtdışı eğitim bursları, bursu sağlayan kurumun standartlarına göre değişmektedir. Bursların katılım şartları ve detaylarını bilmek hangi bursun size daha uygun olduğunu anlamanızı sağlar.

Bursların geneli karşılıksız olsa da bazı durumlarda eğitim tamamlandıktan sonra bursun bir kısmının talep edilmesi de söz konusu olmaktadır. Örneğin Türk Eğitim Vakfının, ABD ve Batı Avrupa bursları, İtalya bursları, Fransa ve Japonya bursları gibi farklı burs seçenekleri bulunuyor.

Bursların verildiği eğirim alanları ise değişir. Bilgisayar, Biyomedikal, Moleküler Biyoloji, Hukuk, Mimarlık gibi farklı eğitim alanlarına hitap eden burslar var. Adaylarda aranan nitelikler de burs standartlarına göre değişiyor. Ama genel olarak eğitim olanağının sağlandığı ülkenin dil yeterliliğine sahip olmak ve akademik ortalamanın yüksek olması aranan şartlar arasında yer alıyor. Bursları değerlendirirken aranan şartları, verilen bursun sağladığı imkânları, eğitim kurumunun özelliklerini bilmek gerekiyor.

Yurtdışı Eğitim Burslarına Nasıl Başvurulur?

Yurtdışı eğitim bursları başvurularında, burs veren kurumun duyurularına göre başvuru yapmak mümkün oluyor. Her kurumun burs olanakları ve başvuru nitelikleri farklıdır.

MEB Bursları ülkelerin yaptığı anlaşmalarla verilen bursladır. MEB bursları ülke adı ve burs özellikleri ile MEB sayfasında yayınlanır. Her bursun adaylardan beklediği standartlar da orada açıklanmaktadır. Her yıl farklı ülkelerden burs çağrısı yapılır. Örneğin Macaristan 5 yüksek lisans öğrencisine dil bursu verdiğini duyurur. Prestijli bir burs olan Jean Monnet bursu için başvurudan sonra yazılı sınava girmeye hak kazanılarak burs için birkaç aşamada başvuru yapılır.

Bazı burslar sadece tıp alanında verilebildiği gibi bazı burslar sadece Avrupa Birliği gelişim konularında verilebilir. Tüm yurtdışı bursları ve Fulbright gibi diğer prestijli burslar, TOEFL veya IELTS sınavlarında başarılı olmuş öğrencileri kabul etmektedir.

Yurtdışı Eğitim Bursları Neleri Karşılıyor?

Bursun niteliğine göre burs miktarları ve yaşamsal karşılıkları değişmektedir. Bazı burslarda aylık yaşam gideri, sağlık sigortası, konaklama gibi ihtiyaçların tümü karşılanırken bazı burslarda yıllık belli bir miktar burs yardımı yapılır. Örneğin Erasmus burslarında yol ücreti, okul ücreti, yurt ücreti gibi ücretler karşılanıyor.

Genel olarak yurtdışı bursları bir öğrencinin eğitim boyunca ihtiyacı olan yaşamsal giderleri karşılamaya yetecek kadardır. Burs imkânları burs veren kurumun duyurusunda açıkça yer alır. Karşılıksız burslar tercih edilebileceği gibi bazı burslarda eğitim tamamlanınca bursun belli miktarlarının geri ödenmesi de söz konusu olabilir. Bursun kullanılacağı ülkenin ekonomik şartları bursun miktarını belirlemede önemli rol oynar.

Yurtdışı Eğitim Bursları Nasıl Alınır?

Yurtdışında eğitim için verilen bursların başvuru tarihlerini ve başvuru koşullarını kurumların kendi sayfasından takip etmek mümkündür. Alan belirleyerek lisans burslarına alan ve konu belirleyerek yüksek lisans burslarına başvurulabilir. Araştırma bursları için bir konuda araştırma yapıyor olmak gerekmektedir.

Aiesec olarak gençlerin yurtdışı eğitim olanaklarını keşfetmesine yardımcı olmaktayız. Sitemizden yut dışı eğitim, staj ve çalışma olanaklarını takip edebilirsiniz. Yurtdışı eğitim bursları olsun ya da gönüllü çalışma programları olsun merak ettiğiniz her konuda web sayfamızdan bilgi alabilirsiniz. Gerekirse de danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.