Gençlerin önünde yurt dışı yaz stajı yapabilmek adına pek çok fırsat bulunuyor. Bu fırsatlar deneyimli şirketler tarafından sağlandığı gibi üniversitelerin çeşitli eğitim programlarıyla da sağlanabiliyor. Yurt dışı yaz stajı imkanını gençlere sağlayan ve dünyanın neredeyse her ülkesine gönderebilen AIESEC bu programlar arasında en gelişmişi ve en çok iş imkanı bulunan bir programdır. 2.Dünya savaşı yıllarından itibaren geliştirilmiş bir program olan AIESEC kurulduğu andan itibaren dünyanın en büyük gençlik organizasyonu olarak kayıtlara geçmiş bulunuyor.

Üniversite okuyan öğrenciler, üniversite mezunları için geliştirilmiş olan bu program sayesinde her meslekten öğrenci yurt dışı yaz stajı yapma imkanı buluyor. Gençlerin bir araya gelmesiyle oluşturulmuş olan gönüllü çalışma ortamında AIESEC konaklama yerleri, ulaşım, kaynaştırma gibi işlevlerin yerine gelmesinde çok önemli bir aracı oluyor. Çözüm odaklı hareket eden AIESEC programlarıyla gönüllü olarak bir yerlere gitmiş olanların takipçisi de oluyor. Yaşanılan herhangi bir sorun olduğu takdirde AIESEC devreye girebiliyor. AIESEC programının sitesinde de açıkladığı üzere 6 tane temel değeri bulunuyor. Bu temellerin başında mükemmellik için çalışmak geliyor. AIESEC yönetim kurulu ve programdaki herkes yapılan her gönüllü iş de mükemmelliği sağlamak için çabalıyor.

Gönüllü Çalışma AIESEC

AIESEC yaptığı her gönüllü çalışma programı içerisinde bütünselliği göstermek için uğraşıyor. Şeffaf bir şekilde adımlarını atarak ilerleyen AIESEC ile bu programlara katılmış olanlar internet üzerinden hikayelerini ve deneyimlerini de paylaşıyor. AIESEC yurt dışı yaz stajı için giden gençlerin hikayelerini siteden yayınlıyor ve yeni üye olacak olanlar bu deneyimlerden yola çıkarak çok daha istekli bir şekilde gönüllü staj başvurusunda bulunabiliyorlar. AIESEC programının temel amaçlarından biri de gerçekleştirilen katılımlardan gençlerin zevk almasını sağlamak oluyor. Dinamik bir ortam oluşturmak gidenlerin güzel deneyimler yaşamasını sağlamak AIESEC yetkili personellerinin temel hedefleri arasında yer alıyor. Bu hedefleri gerçekleştirerek staja göndermiş olduğu gençlerin kendilerini tanımasını sağlamak temel hedeflerini oluşturuyor.

Yurt Dışı Yaz Stajı AIESEC

Üniversite okuyan gençlerin ve üniversite mezunlarının gelecekte bir iş bulabilme adına önemli yerlerde staj yapmak ilk hedeflerini oluşturuyor. Meslekler içerisinde staj programı bulmak ve bunu yurt dışında gerçekleştirmek de oldukça zorlu ve masraflı durumlar arasında yer alıyor. Stajını gerçekleştirmek isteyen aynı zamanda gönüllü çalışma fırsatı arayanların AIESEC platformu sayesinde bu isteklerini gerçekleştirebiliyor olması AIESEC programının ve ailesinin önemini arttırmış oluyor. Uzun süreli staj programları mümkün olduğu gibi AIESEC de 6 haftaya kadar düşecek şekilde staj programları bulunabiliyor. Gençlerin yurt dışı yaz stajı gerçekleştirmek üzere böyle bir platform ile buluşuyor olması küresel anlamda da birçok şeyin önünü açmalarını sağlıyor. Dünyaya ve ülkelerine bu şekilde birçok katkı da bulunabilecek olan gençler yetişmiş oluyor.

AIESEC Yaz Staj Aşamaları

AIESEC programıyla her zaman staj gerçekleştirilebiliyor. Gönüllülük esasına dayalı olan bu stajlardan yurt dışı yaz stajı yapmak isteyenler Mayıs ayından sonra uygun araştırmalar yapabiliyorlar. AIESEC programına başvurarak gönüllü çalışma isteğini bildirenler İngilizce seviyelerine bakılarak yönlendiriliyorlar. Birbirinden farklı pozisyonlar ve mesleklerde açık bulunan AIESEC programına üye olanlar kesinlikle kendisine göre bir staj imkanı bulma fırsatını yakalıyorlar. Üye olmak ve AIESEC imkanlarıyla gönüllü çalışma programlarına giderek aynı zamanda staj gerçekleştirmiş olmak isteyenler site içerisinde üye olduktan sonra başvuru ve mülakat aşamalarını tamamlıyor. Daha sonrasında ise haber bekleme, onay bekleme, kısmına geçiliyor. Gönüllü çalışmanın yanı sıra gönüllü staj şansınızın olduğunu belirtmekte fayda var.

AIECES Neler Katıyor?

AIESEC programı gençlerin önüne birçok fırsat açıyor. Bu program ile dünyanın farklı ülkelerinden herhangi birinde gönüllü çalışma gerçekleştirmiş olanlar geri döndüklerinde birçok iş imkanı bulabiliyorlar. Bu işler yurt dışı yaz stajı olarak özellikle öğrencilerin tercih edebileceği işlerden oluşuyor.