Staj, eğitim alınan konuyla alakalı olarak hakiki bir iş yerinde çalışılmasını, deneyimlerinizi iş ortamına yansıtmanızı ve tekrar konuyla alakalı yeni tecrübeler kazanılmasını sunan program uygulamasıdır. Yurt içinde staj yapabileceğiniz gibi muhakkak yurt dışında da bir çok staj tecrübesi elde edebileceğiniz programlar yer almaktadır.

Yurtdışı staj ile yurtiçi stajların en mühim farkı; Yurtdışı deneyimi elde edilmesine yardımcı olur, yabancı aynı zamanda uluslararası firmalarda iş deneyimi kazanmanızı sağlar, yabancı dili iş yaşamı tecrübesi ile harmanlar, kişi kendini ve hünerleri daha iyi tanımasına destek solur, hem staj yapmış olduğunuz işverene aynı zamanda CV yollayacağınız başka işveren firmalara sizi daha güzel şekilde tanıtır. Yurtdışı staj programlarının süreçleri ve masrafları muhakkak ki gidilmekte olan ülkeye ve seçilmiş programa göre değişiklik gösterir. Amerika, Kanada, Avustralya, İspanya benzeri ülkelerde 2 ay ile 18 aya dek değişiklik gösteren değişik staj ile staj kapsamlı programlara dahil olabilir, hem farklı iş tecrübeleri kazanabilir aynı zamanda kendi hüner ve yeteneklerinizi fark edebilme imkanı bulabilirsiniz.

Kimler Staj Yapabilir?

18-30 yaş arası dileyen herkes yurtdışı staj programlarına dahil olabilir. Adayların şahsi özellikleri, grup ruhu taşımaları ve öğrenmeye açık olmaları en mühim kısımdır. Üniversitede öğrencisi olan ya da üniversiteyi tamamlamış ve bahsedilen şahsi niteliklere sahip herkes yurtdışı staj uygulamasına katılabilir. Staj için konaklama yeri sağlanan ülkeler ile çeşitli programlar mevcuttur dolayısıyla kişilerin aldıkları eğitimler, yabancı dil düzeyleri, bütçe ve hedefler yönünde bir hayli staj seçeneği sunabilmekteyiz.

Başvuru Ve İşlemler

Yurtdışı staj programlarına katılım için www.aiesec.org.tr üzerinden kayıt yapılarak sunulan fırsatlara internet portalı üzerinden başvurmak ve başvurulan yerler ile mülakat yapmak gerekmektedir. Sağlıklı bir başvuru süreci için İngilizce CV’nizin bulunması mühimdir. AIESEC başvurulan yurtdışı staj programından mülakatı geçip onayı alana kadar sizden herhangi bir ücret talep etmez. IELTS veya TOEFL sınavlarından alınan İngilizce yeterlilik seviyeleri özellikle eğitim stajları olmak üzere tüm yurtdışı staj programları için kabul süreçlerini hızlandıran bir etken olabilir.

Yurtdışı Gönüllü Çalışma

Farklı bir ülkede yaşamak ve gönüllü olma tecrübesinin eşliğinde, birbirinden değişik kültürleri tanıyıp ve dünyanın pek çok ülkesinden dost kazanma imkanı sunar. Dünyada bir değişiklik yaratabilirsiniz. Evrensel hedeflerden alaka duyduğunuz noktaya dair dünyanın türlü ülkelerindeki sosyal sorumluluk tasarılarında bulunarak dünya problemlerine birebir tesir etme imkanı yakalayın. Güncel kültürleri yakinen tanıma fırsatı bulurken değişik ortamları deneyim kazanarak, yurtdışı gönüllü çalışma ile şahsi potansiyelinizi çoğaltın. Günlük rutinlerin dışına çıkarak liderlik hünerleri zorlayan ortamlarda sınayın ve dünyanın diğer ülkelerinden gelen başka genç bireylere ilham olun. AIESEC olarak atmış olduğunuz adımlar dünyanın gereksinimlerine göre şekil alıyoruz. Bu sebeple bütün dünyadaki projelerimizi on yedi evrensel hedeften biri ya da birkaçına ortam sağlayacak biçimde dizayn ediyoruz. Evrensel hedefler, fakirliği yok etmek, evreni korumak ve bütün bireylerin barış ve refah içerisinde yaşam sürmesini sağlamak adına küresel bir eylem davetidir.

Kendinize Ne Katacaksınız?

Kendilerinden olduğundan büyük bir amaca sunum adına birleşen dünya gençleri ile etkileşim halinde olarak şahsınızı ve çevrenizdeki kişilere de güç katarsınız. Yurt dışında gönüllü olmak basit bir deneyim olmamaktadır, güçlüklere karşı dayanma gücü gerektirir. Bu deneyim aracılığıyla çare merkezli olmayı öğrenmiş olursunuz. Konfor alanını terk edip, duymuş olduklarınızdan çoğunu görmek sizlere farklı dünyalar açacaktır. Değerlerinizi öğrenecek, şahsi özelliklerin farkına varacaksınız. Dünya problemlerinin çaresine katkı sağlamak, tesirinizi gerçek zamanlı şekilde gözlemlemek, dünyayı hakikaten değişime sağlayacağınızı fark etmenizi sağlayacaktır. Dış etkilere karşı duyarlığı olan bir birey olmak adına ilk adımı atmış olacaksınız.

Konaklama Seçenekleri Nelerdir?

Konaklama alternatifleri tasarıdan tasarıya farklılık göstermektedir. Aile yanında, yurt ya da AIESEC aracılığıyla tasarı süre zarfı boyunca hazırlanmış olan bir evde, tasarı arkadaşlarınız ile ya da sadece tek olarak da konaklayabilirsiniz. AIESEC tüm değişim programlarında uyguladığı standartlar ile kalacak yerinizin güvenli, yatak ve internet erişimi olan yerler olarak belirlenmesi için gerekli çalışmaları sizler için de sağlamaktadır.