Günümüzde üniversite sayıları bir hayli artmış bulunmaktadır. Üniversite sayısı artınca haliyle mezun olan öğrenci sayılarında da artış olmuştur ve bu öğrencilerin staj yapması gerektiği için stajyer çalıştıran şirket sayıları ve öğrencilere staj imkanı veren şirketler de artmıştır. Bunlardan en bilineni olan AIESEC dünyadaki dev şirketlerle görüşerek öğrencilere yurt dışında staj ayarlamakta ve öğrencilerin kariyerlerinde iyi yerlere gelmeleri için çok önemli olan staj döneminde öğrencilere destek olmaktadır.

Staj Neden Çok Önemlidir

Üniversite öğrencilerinin iş hayatına atılmadan önceki son basamak olan staj döneminde öğrenciler işleri hakkında yeterli bilgi ve donanıma sahip olabilmek için çalışmaktadırlar. Öğrenciler ne kadar iyi firmalarda staj yaparlarsa işleri hakkındaki gözlemleri ve deneyimleri de o kadar iyi olacaktır ve iş hayatında da kendilerine bu deneyimleri çok faydalı olacaktır. Öğrencilere  staj imkanı veren şirketler bazı dönemlerde staj verdiği öğrencileri mezun oldukları zaman direkt olarak kendi bünyesinde işe almaktadır. Bunu genellikle büyük şirketler yapmaktadır. Öğrenciler de hem iyi bir staj dönemi hem de ileride staj yaptığı şirkette işe girebilmek veya rahat bir şekilde iş bulabilmek için bu büyük firmalarda staj yapmaya çalışmaktadırlar.

AIESEC İle Staj Deneyimi

AIESEC kurumu daha çok gençlik organizasyonu olarak bilinmektedir. Hatta gönüllü  staj yardım kuruluşları listesi içerisinde her zaman ilk 10’da olan AIESEC bunun yanı sıra öğrencilere yurt dışında staj imkanı da vermektedir. Çok büyük şirketlerin kendisine sponsor olması AIESEC’in kalitesini göstermektedir. 2. dünya savaşından bu yana hizmet vermekte olan AIESEC pek çok öğrenciye dev şirketlerle görüşerek staj ayarlamıştır. Global Talent programı adı altında gerçekleştirdiği bu hizmet ile öğrencilerin uluslararası ve profesyonel bir staj dönemi geçirmesinde büyük katkı sahibidir.

Global Talent

Global Talent programı üniversite öğrencileri ve mezun öğrenciler için düzenlenmiş olan ve sayısız dev şirketle ortaklıklar kurularak öğrencilere yurt dışında staj ayarlama programıdır. Öğrencilere aynı zamanda yurtdışında iş bulma imkanı da veren bu program ile öğrenciler staj döneminde gittikleri ülkede kendilerine uygun iş bulup kariyerlerinin geri kalanında yurtdışında da çalışabilirler. Staj imkanlarımızı incelemek için aiesec.org a bakabilirsiniz.

Artıları

Bu program öğrencilere pek çok katkıda bulunmaktadır. Bu program ile gençler öncelikle yurtdışına çıkmış olacaklar ve burada dillerini geliştirebilecekler. Bunun yanı sıra alanında yurt dışında profesyonel şirketlerde staj yaparak burada işleri hakkındaki ön bilgiyi en uzman kişilerden alacak ve gözlemlerde bulunarak rakiplerine göre avantajlı duruma geçecektir. Bu staj sayesinde uluslararası bir bakış açısı ve farklı kültürleri tanıma fırsatı bulan öğrenciler staj dönemi sona erdikten sonra da CV’lerinde bu şirketleri referans göstererek iyi şirketlerde iyi şartlarda işe girebilme imkanına sahip olacaklar. Bu zamana kadar AIESEC sayesinde dünyanın önder firmalarında staj yapma imkanı yakalayan gençler şu anda çok iyi yerlerde çalışmaktadırlar. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak isteyenler AIESEC resmi web sitesini ziyaret ederek pek çok soruya cevap bulabilirler.