fbpx

Mısırlıların Türklere Olan Sevgisi Beni Şaşırttı

blank

Ben Buğrahan. Uludağ Üniversitesi 1. Sınıf öğrencisiyim. Şimdi ocak 2018’de yaşadığım Global Volunteer tecrübelerimden bahsedeceğim.

Her şey bir arkadaşın sınıf grubuna Global Volunteer ile ilgili bir link atmasıyla başladı. Küçük bir araştırma yaptıktan sonra Global Volunteer ile yurt dışına gitmek istediğimi fark ettim ve hemen başvurdum. A1 ingilizcem ile gidebileceğim ülkeler belliydi. Fas, Brezilya ve Mısır…

Ben kuşkusuz Mısır’ı seçecektim. Sıra projeye geldi

Beni çok zorlayacağını düşünmediğim ve aynı zamanda çok sevdiğim Türk kültürü ve dilini öğretmek oldu. İlk yurt dışı tecrübem olmasına rağmen içimde bir korku yoktu. Çünkü gitmeden önce sayısız makale, gezi yazısı ve Global Volunteer tecrübesi okumuştum.

Mısır’daki ilk günümde AIESEC ofisine adımımı attığım anda karşımda tam 8 farklı milletten insan duruyordu. Herkes birbirine dilini ve kültürünü öğretiyordu. Bu muhteşem bir şeydi. Tabi bu sırada İngilizcemin yetersiz olduğu aşikardı ama inanın bir şekilde anlaşıyorsunuz ve zamanla dilinizin geliştiğini hissediyorsunuz.

Projelerin başladığı gün Mısırlı insanların Türkçe ve kültürümüzü öğrenme isteğini görünce açıkçası biraz duygulandım. Düşünün 30 tane yetişkin insan farklı bir kültür ve dil öğrenmek için karşınıza oturmuş size bakıyor!

Bu Mısır tecrübem boyunca en güzel anlar hafta sonu yapılan geziler oldu. Özellikle Mısırlı insanların Türklere olan sevgisi de beni şaşırttı. Bir markette adam Türk oldugumu öğrenince bana sakız hediye etti. Hediyenin büyüklüğü önemli değil önemli olan sırf Türk olduğunuz için etmesi!

Global Volunteer ile kendinizi keşfedebilirsiniz. Ysşadığınız ülkeden farklı bir ülkeye gittiğinizde kendi ülkeniz ile illa ki karşılaştırıyorsunuz ve bu size biraz da olsa empati yeteneği kazandırıyor.

Bir de dünyanın neresinde olursanız olun, hakkınızı yemeye çalışanlara müsade etmeyin.

Son olarak şunu söylemeliyim ki farklı şeyler öğrenmekten, farklı yerler görmekten korkmayın. Kendinize inanın!

Yola Çık, Yol Açık.

Buğrahan Mayuk / Mısır

TOP
blank
Sayfa yükleniyor...