fbpx

Hayalleri Gerçekleştirmek için 10 Adım

 • Home
 • Genel
 • Hayalleri Gerçekleştirmek için 10 Adım
blank

Hayaller, hayatımızı yaşamaya değer kılar ve bir şeyler yapmak istemenize neden olan kıvılcımı sürdürür. Her birimizin hayalleri var ancak yalnızca birkaçımız onlara ulaşmak için doğru yolu nasıl izleyeceğimizi biliyoruz.

İşte hayallerinizi gerçekleştirmeniz için 10 adım…

blank

 1. Hayallerinizi ve Hedeflerinizi Yazın 

Hayattan ne istediğinizi bilmelisiniz. Hayalleriniz ve hedefleriniz konusunda açık ve net olmak, onlara daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Ne aradığınızı bilmiyorsanız, onu elde edemezsiniz. Bu yüzden ne istediğinizi spesifik bir şekilde belirleyin.

 1. Hayallerinizin Gerçekleşeceğine İnancınız Olsun

Hayallerin en büyük düşmanı bahanelerdir. Başarılı insanların sahip olduğu bir alışkanlık, asla bahaneler üretmemeleridir. Kendinize inanır ve gerekli adımları atarsanız hayallerinize ulaşma konusunda o kadar çok başarılı olursunuz. Kısacası önce kendinize ve hayalinize inanın!

 1. Kısa Vadeli Hedefler Belirleyin

Kısa vadeli hedefler belirlemek, hayallerinize giden her adım için bir zaman aralığı belirleyecektir. Küçük adımlar atmak, yapacak çok işiniz varmış gibi hissetmeden hayallerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, küçük başarılar özgüveninizi artıracaktır.

 1. Hayallerinizi Gerçekleştirmek için Plan Yapın

Planlar söz konusu olduğunda herkese uyan bir plan şablonu yoktur. Herkes kendi hayallerine gidecek yolu kendisi planlamalıdır. Yani yapılacak olan plan kişiye özel olmalıdır. Hayallerinizi gerçeğe dönüştürme yolunda sizi ilerletmek için gerçek, ayrıntılı bir plan yapmalısınız.

 1. Kendinize Bir Son Tarih Verin

Hayallerinize ulaşmak için kesin bir son tarih belirlemeli ve bunu takviminize eklemelisiniz.

 1. İlerlemenizi Düzenli Olarak İnceleyin

Neleri başardığınıza dair bir fikir sahibi olmak için ilerlemenizi gözden geçirmek çok önemlidir. Bunu yapmak, belirli bir süre içinde hangi hedeflere ulaştığınızı, hala kendiniz için karar verdiğiniz yolda olup olmadığınızı veya ondan sapıp sapmadığınızı ve çok daha fazlasını bilmenize yardımcı olacaktır.

 1. Hayallerinizi Görselleştirin

Hayalleri görselleştirmek, hayallerinizin gerçekleşmiş gibi hayal edilmesi sizi motive etmeye yardımcı olabilir. Gözlerinizi kapatın ve hayallerinize ulaştığınızda nasıl hissedeceğinizi hayal edin. Bu yapacağınız görselleştirmeyle hayallerinize ulaşma yolculuğunuzda kendinizi kötü hissettiğinizde takip etmeniz gereken harika bir motivasyon tekniğidir

 1. Etrafınızda Dikkat Dağıtıcılarını Kaldırın

Sizleri hayallerinizden uzaklaştıran dikkat dağıtıcılarını düşünün. O düşündüğünüz dikkat dağıtıcılarınız hayallerinize giden yolda önünüze çıkan engellerden biri olabilir. Bu yüzden bu engelleri hayallerinize gideceğiniz yoldan kaldırın.

 1. Yapıcı Eleştiriyi Kabul Edin

Sizi hayallerinizden uzaklaştırmak isteyecek birçok insan vs. olacaktır. Siz de dikkanizi dağıtmamak için onlardan kaçınmak isteyeceksiniz ancak bazıları size sadece yardım etmek istiyor olabilir. İnsanları ilk önce dinleyin ve yapıcı eleştirilere açık olun.

 1. Başarısızlıklarınızdan Ders Alın

Başarısızlıklar, bir şeyin nasıl yapılmayacağını bilmenin mükemmel bir yoludur. Başarısızlıklarınız için endişelenmeyin ve onlardan ders almaya çalın. Neyi, neleri yanlış yaptığınızı gözden geçirin ve bir dahaki sefere başarısızlıklarınızın tekrarlanmamasından emin olun.

Hayallerinize giden yolda bazı inişler ve çıkışlar olacaktır. Ancak her başarısızlığınızdan ders çıkarırsanız, doğru plan ve doğru çabayla birlikte hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz…

Share Article

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
blank
Sayfa yükleniyor...