fbpx

Hayatımın en güzel tecrübesini yaşayacağımı tahmin bile edemezdim

blank

Merhabalar,
AIESEC ile 2015 Aralık’ta tanıştım. Üye olmadan önce klasik bir öğrenci yaşamım vardı. AIESEC üyeliğinin benim hayatımı değiştirecek ve insanların hayatlarına dokunabileceğim bir tecrübe sunacağını hayal bile edemezdim. Yaklaşık 2 yıl AIESEC’te görev aldıktan ve yurt dışındaki gönüllülük projelerine gidenleri gördükten sonra, bu tecrübeyi kendim yaşamak istedim ve AIESEC Trabzonla Macaristan’ın Budapeşte şehrinde Gençler için Yaz Kampı (Summer 4 Youth) adındaki Global Volunteer Projesine başvurdum ve seçildim.

Proje için Budapeşte’ye gittiğimde çok heyecanlıydım. Sonuçta bambaşka bir kültürü olan ve sadece televizyon ve internetten gördüğüm kadarıyla bildiğim bir ülkeye gelmiştim. Uçaktan indiğimde bildiğim her şeyi unutmuş gibiydim ama havalimanında beni karşılayan AIESEC Macaristan’dan proje sorumlusunu görünce rahatladım. Beni havalimanından alıp kalacağım yere götürdüler. Konfor alanımın dışına çıkacağımı biliyordum ve buna çok çabuk uyum sağlamalıydım. Kalacağımız yerde projede beraber çalışacağımız 11 farklı ülkeden gelmiş gönüllü arkadaşlarımla tanıştım. O an Dünya Vatandaşlığı’nın ne olduğunun gerçekten farkına vardım. Hepimiz bir amaç uğruna tek bir el olup projeye gelecek 130 gencin liderlik ve kişisel gelişimlerini güçlendirmek için gönüllü olarak çalışacaktık.

Proje öncesi bütün planlamaları tamamladıktan sonra artık kampa hazırdık

Projem Macaristan’ın merkezinde bir okulda gerçekleşti. Okulda bizi bekleyen gençleri ve ailelerini görünce heyecanım ikiye katlandı. Onlarla tanışınca hepsinin hedeflerini şimdiden koyduklarını ve okullarını bu yönde okuduklarını gördüm. Her insan farklı bir dünya derler ya hepsiyle tanıştım ve sohbet ettim. Çoğunun Türkiye’ye geldiğini ve kültürümüz hakkında bilgilerinin olduğunu görünce gururlandım. İlk hafta kendi kültürlerimizi tanıtıp, onları kendi iç yolculuklarına çıkarıp duygulandıracak ve ilerisi için koydukları hedeflere ulaşmalarında yardımcı olacak sunumlar gerçekleştirdik. Gün sonunda arkadaşlarımla ve istekli öğrencilerle şehir turuna çıkıyorduk. Gerçekten “Dünya için Liderlik” yaparken aynı zaman da tarihi ve kültürel yerleri gezerek kendimize de değer katıyorduk. Proje devam ettikçe bitmemesini istiyorsunuz. Çünkü o şehir eviniz, projeniz çocuğunuz gibi oluyor.

Son haftalara yaklaştıkça öğrencilerin içlerinde bulunan çekingen ve isteksiz olanların bu davranışlarının yerine projenin bitmemesini, seneye tekrar gelmemizi isteyecek kadar geliştiğini gördükçe hepimizi bir mutluluk sarmıştı. Çünkü gönüllü olup emek verdiğiniz bu projede öğrencilerin gelişimini görünce başarmanın vermiş olduğu hissi yaşıyorsunuz.
Projenin son günü çocuklar da ,aileleri de ve bizler de mutluyduk. 2 ay boyunca oranın kültürü ve hayat tarzına alışmıştım. Farklı kültürlerden onlarca arkadaşım olmuştu. Proje boyunca ayrılmadığım 11 farklı ülkeden dostum olmuştu. Bana her biri çok şey kattılar. Hayata bakış açımı değiştirdiler. Hayatım boyunca unutamayacağım bir tecrübe yaşattılar, kendimi tanıma yolunda önemli bir adım oldular. Ayrıca hep hayalini kurduğum yerleri gezme fırsatı yakaladım ve kendime yine buraya geleceğim diye söz verdim.

Şu an Türkiye’deyim ve öğrenciler dahil proje arkadaşlarımla sürekli iletişimdeyiz. Öğrenciler ne zaman geleceksin diye sorduklarında en kısa zamanda yanıtını veriyorum. Gerçekten her gün onları özlüyorum.
Kesinlikle Macaristan’ı herkese tavsiye ediyorum. İnsanları çok saygılı ve sıcaklardı.
AIESEC ‘e bana bu tecrübeyi yaşattığı ve bir parçası olmamı sağladığı için çok teşekkür ederim.

Orhun Çağlar – Trabzon

TOP
blank
Sayfa yükleniyor...