fbpx

Apple ve Epic Games Arasındaki Büyük Gerilim

  • Home
  • Genel
  • Apple ve Epic Games Arasındaki Büyük Gerilim
blank

Son zamanlarda teknoloji dünyasında iki büyük firma arasında bir gerilim yaşanıyor. Bunlardan biri hepimizin iPhone ile tanıdığımız Apple diğeri ise Unreal Engine grafik motoru ve Fortnite ile tanıdığımız Epic Games. Peki bu iki, milyar dolarlık firma arasında yaşanan problem ne. İşte bu yazımız ile bunu belli konu başlıkları altında cevaplayacağız.

Her Şeyin Başlangıç Noktası

Olayı anlatmaya başlamadan önce konu daha açık olsun diye birkaç bilgiyi açıklamam gerekiyor ki konu daha anlaşılır olsun. Öncelikle hem Apple hem Google kendi mağazalarında (App store ve Play store) belli başlı kuralları var. Herhangi bir uygulama sahibi bu mağazalarda uygulamasını paylaşmak istediğinde bir sözleşmeyi imzalaması gerekiyor ve bu sözleşme içindeki bir maddede uygulama sahibi firmanın uygulama içinde sattığı her üründen belli bir oranda pay vermesi gerekiyor. İşte problem de buradan çıkıyor.

Epic Gamesin sahip olduğu Fortnite oyunu, oyun içi satışlarında Apple ve Google firmalarına ödemesi gereken payı ödemek yerine, oyun içinden başka bir şekilde bir işlem uygulayıp komisyon oranını ortadan çıkararak daha ucuza satış yapmaya başladı. Fakat yaptığı bu hareket ile imzaladığı sözleşmeyi ihlal etti ve ipler bu noktadan sonra koptu.

blank
Apple vs Epic Games
AIESEC Türkiye Blog

Apple ve Google’ın Hamlesi

Fortnite’ın yaptığı bu sözleşme ihlalinden dolayı Apple ve Google aldığı karar ile kendi mağazalarında Fortnite’ı kaldırdı. Android cihazlar açık kaynak kodlu olduğu için Fortnite başka şekillerde de indirilebiliyor fakat aynısı iPhone için geçerli değildi. iPhone için herhangi bir şeyi yüklemek istediğimizde sadece app store kullanmanız gerekiyor. Bundan dolayı iPhone tarafında büyük bir darbe yiyen Epic Games hemen karşı hamleye koyuldu.

Epic Games’in Hamlesi

Önce #FreeFortnite hastagi ile sonra da yayınladıkları 1984 göndermeli video ile arkasına olabildiğince insan toplamaya çalıştı.

https://www.youtube.com/watch?v=euiSHuaw6Q4
Apple vs Epic Games
AIESEC Türkiye Blog

Bu videonun en önemli olayı ise daha önceden Apple’ın yaptığı ve çok derece popüler olan reklamına benzemesi.

https://www.youtube.com/watch?v=VtvjbmoDx-I
Apple vs Epic Games
AIESEC Türkiye Blog

Apple’ın Sert Hamlesi

Apple ise bu yaşananlardan sonra başka bir hamle gerçekleştirdi. Epic Games’e ait olan Unreal Engine grafik motorunu kullanan geliştiricilerin hesaplarını askıya alacağını söyledi. Bu şu anlama geliyor eğer Unreal Engine kullanarak herhangi bir oyun geliştirdiyseniz o oyunu uptade etme şansınız yok ve Apple tarafından lisans hakkınız alınmış oluyor. Oyun firmaları arasında popüler olan ve birçok kullanıcısı olan Unreal Engine motorunun banlanması işleri daha da büyütüyor.

blank
Apple vs Epic Games
AIESEC Türkiye Blog

Epic Games’ten Gelen Karşı Hamle

Apple’ın verdiği karardan dolayı Epic Games mahkemeye gitti ve Apple’ın verdiği bu kararı durdurmaya çalışacak ama hala da bir sonuç çıkmadı.

Ayrıca Apple karşıtı bir turnuva başlatacağını duyuran Epic Games, 23 Ağustos’ta #FreeFortnite başlıklı bir turnuva düzenleyeceğini ve bu turnuva boyunca “Apple karşıtı” ödüller dağıtacağını açıkladı.

blank
Apple vs Epic Games
AIESEC Türkiye Blog

Diğer Firmalardan Epic’e Gelen Destek

İlk önce Facebook tarafından destek alan Epic Games daha sonra da Spotify’dan da destek alarak arkasını yavaş yavaş güçlendirmeye başladı.

Facebook’un destek vermesinin sebebine gelir isek; yemek pişirme, egzersiz ve yoga gibi küçük işletme sayfaları ücretli çevrim içi etkinlikler ile organize olmasını sağlayan yeni bir etkinlik özelliği üzerinde çalışan Facebook, Apple’ın App Store politikaları nedeniyle sayfa sahiplerinin bu özellikten yeterince yararlanamadığını savunuyor.

Spotify ise daha önceden birçok kez sorun yaşadığı Apple’ın bu durumunu görünce hemen Epic Games’e desteğini verdi.

Bundan sonraki süreçlerde ise neler yaşanacak hep birlikte göreceğiz.

Share Article

You may also like

TOP
blank
Sayfa yükleniyor...