fbpx

Bir dehadan daha fazlası: Leonardo Da Vinci

blank

Dehamızın asıl ismi Leonardo di ser Piero da Vinci’dir. Leonardo Da Vinci 15 Nisan 1452’de Floransa’da doğdu ve 2 Mayıs 1519 tarihinde Amboise’daki evinde 67 yaşında öldü. Rönesans döneminde yaşamış İtalyan hezârfen Da Vinci döneminin önemli bir filozofu, astronomu, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamıdır. 67 yıllık ömrüne sayısız eser sığdırmıştır. Da Vinci denildiğinde akla gelen ilk eserleri Mona Lisa ve Son Akşam Yemeği’dir. Fakat Leonardo Da Vinci bu eserlerden daha fazlasıdır.

blank
Leonardo Da Vinci AIESEC Blog

Leonardo çocukluğunu büyükanne ve büyükbabasının yanında geçirmişti fakat birbiri ardına büyükannesi ve büyükbabasını kaybetmişti bunun üzerine babası 1466’da babasıyla birlikte Floransa’ya gitti. Vinci döneminin getirdiği kültüre göre evlilik dışı doğan çocukların üniversiteye gitmeleri yasak olduğu için üniversiteye gitme şansı verilmemişti dehamıza fakat Leonardo kendini geliştirmekten vazgeçmedi. Leonardo çok küçük yaşlardan itibaren inanılmaz resimler yapmaya başladı. Leonardo resimlerini babasına gösterdiğinde, bu yeteneğin değerlenmesi istedi. Babası da ünlü ressam ve heykeltıraş Andrea del Verrocchio resimlerini gösterdi. Verrocchio onu çırak olarak aldı. Vinci sadece resim alanında değil kendini anatomi ve insan vücudu üzerinde çalışmalar yapmıştır.

blank
Leonardo Da Vinci AIESEC Blog

1482’de Floransa’dan ayrıldı. Bu dönemde dünya tarihinin en sıra dışı iş başvurusu sayılan Milano Dükü Sforza’ya dünyaca ünlü bir mektup yazdı. Bu olağanüstü mektup nedeniyle 17 yıl Milano Dükü için çalıştı. Dükü sadece boyamak veya heykel yapmakla kalmadı, aynı zamanda binalar, makineler ve silahlar tasarladı. 1485-1490 yılları arasında doğa, mekanik, geometri, uçan makineler ve kilise, kaleler ve kanallar gibi mimari yapılar, anatomi ve eğitimli öğrencilerle ilgilendi. İlgi alanları o kadar geniş ki başladığı işlerin çoğunu tamamlayamıyor. 1490 ile 1495 yılları arasında çalışmalarını ve eskizlerini bir deftere kaydetme alışkanlığı geliştirdi. Bu defterin bir gizemi vardı. Dehamız bu defterine sağdan sola doğru yazmıştır. Defteri okumak için bir ayna kullanmak gerekiyor. Bu çizimler ve defter sayfaları, müzeler ve kişisel koleksiyonlar tarafından toplanmıştır.

blank
Leonardo Da Vinci AIESEC Blog

Bu defter 1994 yılında Bill Gates tarafından açık arttırma ile 30.8 milyon dolara satın alınmış. Günümüzde Codex leicester olarak da bilinen bu defter; Leonardo da Vinci’nin hidrolik, suyun hareketi, ayrıca jeoloji ve astronomi üzerine bazı çalışmalarının yer aldığı defterdir. Bu defter aslında günümüze ışık tutmuştur. Leonardo Da Vinci çağının ötesinde bir bilim insanı olduğunun bizlere kanıtlamıştır. İnsan vücudu incelediği gibi kuşların anatomisini de oldukça incelemiştir. İnsanların da uçabileceği tasarımlar geliştirdi. Yüzyıllar sonrasında dönemin mühendisleri bu çizimlerden yola çıkarak uça bilenecek düzenekleri yaptılar. Günümüzdeki helikopterin mucidi bu çizimlerden etkilendiğini söylemiştir. Yaşamı boyunca bir çok alanda uğraşmış ve gelişmiştir. Fakat çok fazla alanda başlayıp bitiremediği eserleri ve icatları da bulunmaktadır.

“Eski sanat büyüklerinin sırlarını bilmedikçe, onlar derecesine erişilemez.”

Edgar Degas

Unutulmayan 3 Eseri

Mono Lisa

blank
Leonardo Da Vinci AIESEC Blog

Günümüzde Paris’teki Louvre Müzesi’nde sergilenen “Mona Lisa”, 1503’te çalışmaya başladığı söylenir. Bu resmi tamamladıktan sonra hiç yanından ayırmamış, tüm seyahatlerinde yanında taşımıştı Leonardo da Vinci gibi bir dâhi tarafından yapılmış, dünyanın en değerli tabloları arasında yer alıyor. Kusursuz bir eser olmasının yanı sıra barındırdığı gizemler onu daha da popüler ve şaheser kılıyor. Kesin kimliği konusunda hala spekülasyonlar olan Mona Lisa`nın sağ göz bebeğinde L ve V harflerinin olduğu ortaya çıktı. Harfleri keşfeden İtalya Kültürel Miras Komitesi Başkanı Silvano Vincenti, bunun Da Vinci`nin baş harfleri olabileceğini de belirtiyor ancak ressamın neden böyle bir imza atma gereksinimi duyduğu sorusuna tatmin edici bir yanıt verilemiyor.

Son Akşam Yemeği

blank
Leonardo Da Vinci AIESEC Blog

Leonardo da Vinci’nin en ünlü eserlerinden biri şüphesiz Son Akşam Yemeği’dir. Sanatçı bu eseri sahibi Milano Dükü Ludovico Sforza Milano’da yaşarken boyadı. Eser, 1495-1498 yıllarına kadar uzanır ve tuval üzerine yağlı boyalarla değil, duvarda tempera boyama teknikleriyle yapılmıştır. Resim sanatında birçok atılım varsa, “Son Akşam Yemeği” kesinlikle bunlardan biridir. Batı resim sanatında büyük değişikliklerin başlangıcı olarak kabul edilir. Leonardo Da Vinci, çalışmaları Batı kültürünü ve Rönesans insanlarını yansıtan aydınlanmış bir filozoftur. Bu sahne İncil’de bir sahnedir. 

Vitruvius Adamı

blank
Leonardo Da Vinci AIESEC Blog

Günümüzde Venedik’teki Gallerie dell’Accademia’da yer almaktadır. Leonardo da Vinci’nin 1492 yılında yapıldığı tahmin edilen resim veya eskiz çizim,”Vitruvius Adamı” Rönesans yaratımının bilimsel ve sanatsal bir modelidir. Bu, Leonardo’nun ilgisini ve merakını tamamen kanıtlıyor. Ayrıca resim, Leonardo’nun insanı ve doğayı birleştiren çalışmasında bir dönüm noktasıdır. Vitruvius’un kitabı, insan vücudu hakkında ve mimaride kullanılan oranlar hakkında birçok ilginç gözlemi içeriyor. Vitruvius’a göre karın, insan vücudunun merkezidir. Göbek deliğinize ortalanırsanız, vücudunuzun etrafında mükemmel bir daire çizebilirsiniz. Çalışmalarında bulunan bir başka ilginç nokta, bir erkeğin boyunun neredeyse kol açıklığına eşit olmasıdır. Bu, kişinin bir karenin içinde olmasını gerektiriyordu. Pek çok sanatçı Vitruvius’un belirttiği oranlarla orantılı figürler çizmeye çalışsa da, tüm bu çizimler çarpıtılmış gibi görünüyor.

Diğer Eserleri

  • Kırmızı Tebeşir Otoportresi (1490 – 1515-16)
  • Kayalıklar Bakiresi (1483 – 1486)
  •  La Scapigliata (1500 – 1510)
  •  Kakımlı Kadın (1489 – 1491)
  • Salvator Mundi (1500)
  • Ginevra Benci’nin Portresi (1474 – 1478)
  • Hz. Meryem ve Oğlu Azize Anne ile (1503 – 1519)
blank
Leonardo Da Vinci AIESEC Blog

Leonardo da Vinci o gerçek bir hezârfendi ve yaşamı boyunca dürüst ve ahlaki konularda duyarlı bir kişiydi. Hayata duyduğu saygı onun en azından yaşamının bir evresinde bizlere bıraktığı eserlerde saklıydı. Sanattan bilime bir çok alanda kendini geliştirmiş ve ustalaşmıştır. Leonardo 2 Mayıs 1519’da Amboise’daki evinde 67 yaşında öldü. Son sözleri ise…

Çalışmalarım olması gereken kaliteye erişmediği için Tanrıyı ve insanlığı gücendirdim.

Share Article
TOP
blank
Sayfa yükleniyor...