fbpx

Dünya Barışı İçin Atabileceğin Küçük Adımlar

  • Home
  • Genel
  • Dünya Barışı İçin Atabileceğin Küçük Adımlar
blank

Barış içinde bir dünya fikri şaşırtıcı. Kavgaların, nefretin olmadığı sadece sevgi ve iyi hislerin olduğu bir dünya fikri… Bu gerçekçi gelmese de, biz gençler dünyayı daha iyi ve daha huzurlu bir yer haline getirmek için çok şey yapabiliriz. 

Öncelikle barışın gerçekte ne olduğunu anlamalıyız. Barış, farklı insanlar için farklı şeyler ifade edebilir. Bir anne için çocuğunun gülümsemesi olabilir. Senin için en sevdiğin şarkı olabilir. Bazıları için bir etki yaratmak için bir fırsat olabilir. İnanıyorum ki ulaşılması gereken ilk ve en önemli şey gönül rahatlığı, iç huzurdur.  

Remez Sasson’a göre “Huzur, endişe, korku veya stres olmadan zihinsel ve duygusal bir sakinlik halidir.”

blank
Dünya Barışı İstiyor Musunuz? Atabileceğiniz Küçük Adımlar
AIESEC Türkiye Blog

Bugün pek çok genç depresyon, endişe veya stresten muzdarip. Nedenleri anksiyete sosyal medya, artan finansal yükümlülükler, dünyanın mevcut durumu, geleceğimiz hakkındaki düşünceler vb. İle artırılabilir. Ancak, zihniniz, düşünceleriniz, eylemleriniz ve eylemsizlikleriniz üzerinde tam kontrolünüz olduğunu asla unutmamalısınız. Bunu kabul ettiğinizde, sizi kontrol etmelerine izin vermek yerine, durumlara tepkinizin kontrolü sizde olur.

Haberlerde neredeyse her zaman çatışma var. Bombalama, savaş, aile içi şiddet, cinayetler, polis vahşeti, ırkçılık vb. Bu ciddi bir hal aldı ve çoğu zaman bununla ilgili bir şeyler yapmak istiyoruz.

Barışa ulaşmak için atabileceğiniz küçük adımlar şunlardır:

Nasıl Kapsayıcı Olabileceğiniz Konusunda Kendinizi Eğitin

Çoğu zaman kapsayıcı ve hoşgörülü bir insan olduğunuzu düşünebilirsiniz, ancak uygun bir iç gözlem ve derinlemesine düşünerek ortadan kaldırmanız gereken bazı kültürel koşullanmalarınız olduğunu fark edebilirsiniz. (örneğin, bir feminist olabilirsiniz, ancak hâlâ toplumda kabul ettiğiniz bazı süre gelen alışkanlıklar vardır.) 

blank
Dünya Barışı İstiyor Musunuz? Atabileceğiniz Küçük Adımlar
AIESEC Türkiye Blog

Çeşitlilikte güzellik olduğunu anlamalıyız. Kendimizi nerede bulursak bulalım, aynı kültürden, dinden, cinsiyetten, statüden, ırktan vb. Olmayan insanları etkileyen önyargıyı ortadan kaldırmak için bilinçli çaba sarf etmeliyiz. Farklı görünen veya farklı giyinen insanlarla dalga geçmeyin.  Diğer görüşleri hoş karşılayın. Bunu yaptığımızda, kapsayıcılığı teşvik ederiz ve insanların önyargıya gerek olmadığını anlamalarını sağlarız.

İyiliğinizi tartışılmaz hale getirin

Odadaki en zeki, en ilginç ya da en güzel görünen kişi olmak için her gün gereksiz baskı hissediyoruz. Neden odadaki en iyi insan olmaya çalışmıyoruz? Başkalarına şefkat göstermek onları daha iyi hissettirir. 

blank
Dünya Barışı İstiyor Musunuz? Atabileceğiniz Küçük Adımlar
AIESEC Türkiye Blog

İnsanların neler yaşadığını bilmiyoruz, olması gereken en iyi şey nazik olmaktır. En son tam bir yabancının size yardım teklif ettiği veya size bir gülümseme verdiği zamanı hatırlayın. Nasıl hissettirdi? Şimdi bir sonraki kişiye nezaket göstermek için bilinçli çaba gösterdiğimizde, dünya sizden başlayarak daha huzurlu bir yer haline geliyor.

İyi dinleyiciler son derece nadirdir, siz onlardan biri misiniz?

Başkaları konuşurken dinleyin. Kendi sözünüzü söylemeyi beklemeyin. Görüşlerini dinlemeye ve anlamaya çalışın. Bugün dünyada 7 milyardan fazla insan var. Farklı ortamlarda, farklı insan türleri tarafından farklı şekilde yetiştirildik. Hayatta da farklı deneyimlerimiz oldu. Bu yüzden kendinizi nerede bulursanız bulun, başkalarının sizinle aynı düşünceyi paylaşmasını beklemeyin. Onları dinleyin, anlayın ve akıl yürütmelerinin kusurlu olduğunu düşünüyorsanız, onlara başka bir bakış açısı verin.

blank
Dünya Barışı İstiyor Musunuz? Atabileceğiniz Küçük Adımlar
AIESEC Türkiye Blog

Sohbeti başlatın

Gençler olarak zor konular hakkında arkadaşlarımızla, ailemizle, sosyal medya ağımızla vb. Sohbete başlamalıyız.

Sizi rahatsız eden nedir? Toplumdaki hangi durum sizi utandırıyor? İş yerinizdeki bariz eşitsizlikten endişe duyuyor musunuz? Akıl sağlığının aldığı az ilgi konusunda endişeli misiniz? 

blank
Dünya Barışı İstiyor Musunuz? Atabileceğiniz Küçük Adımlar
AIESEC Türkiye Blog

Bir şey söyle, bir şeyler başlat. Kalbinizde oturan o soruyu sorun. İnsanlara farklı konulardaki fikirlerini sorun, diğer insanların gerçekliğini anlayabileceksiniz. Yaklaşımınızda dürüst olun. Sesimizi yükselttiğimizde barışçıl bir toplum için çalışırız ve değişim olur. Bu değişikliğin size ne kadar az göründüğü önemli değil. Önemli olan, sesinizi asil bir aksiyon adıma eklemiş olmanızdır. 

Daima ‘SİZİNLE BAŞLADIĞINI’ hatırlayın.

Kişisel bakıma öncelik verin

Her şeyin ortasında, kendinizlie ilgilendiğinizden emin olmalısınız. Kendinize karşı nazik olmanız, parkları ziyaret etmeniz, ağaç dikmeniz, küçük şeyler için minnettar olmanız, iyimser olmanız, şarkılar söylemeniz ve dans etmeniz gerekir! Benim için duşta dans etmek, meditasyon yapmak ve nefes egzersizleri stresi azaltmak için harika yollar. Bunu bir ara denemelisiniz!

blank
Dünya Barışı İstiyor Musunuz? Atabileceğiniz Küçük Adımlar
AIESEC Türkiye Blog

Bir iç huzura kavuştuğumuzda, barışçıl bir toplum için çabalamak daha kolay hale gelir.

Barışçıl bir dünyanın başarısı bize bağlı. Oturup beklememeliyiz, bir şeyler başlatabiliriz. Her gün küçük yolumuzla bilinçli çabalar göstermeliyiz. Kendimizi sevmeyi öğrenmeliyiz ki bu sevgiyi dış dünyaya yayabilelim. Umarım bugün ve her gün barış için çabalarsınız. Şimdi soruyorum, kendi yolunuzda barış için ne yapıyorsunuz?

Dünya Barışı İstiyor Musunuz? Atabileceğiniz Küçük Adımlar
AIESEC Türkiye Blog

Share Article
TOP
blank
Sayfa yükleniyor...