fbpx

Etkili İletişime Giden Yolda 4 Trafik Lambası!

blank

Herkes doğası gereği sosyal iletişim kurma becerilerine sahiptir. Farklı bireyler ile iletişimde bulunmak öz saygı gibi duygusal farkındalıklar kazandırmaktadır.

İletişim kurarken vermek istediğiniz mesajı karşı tarafa aktarırken çeşitli zorluklar çekiyor olabilirsiniz. Direkt olarak söylemek istediğinizi de söyleyemiyor olabilirsiniz. Bu duruma açıklık getirmek elbette sizlerin elinde.

Etkili iletişim tesadüfi bir eylem değildir. Başkaları konuşurken onları dinlemek yerine, ne konuşacağınızı mı planlıyorsunuz? Bu iletişiminize zarar verecek tehlikeli bir hamledir. Çünkü bu durum karşı tarafta bulunan kişiler tarafından açık bir şekilde anlaşılacak ve iletişiminize zarar verecektir.

Kendisini dinlemeyen her kimseye bu yolda lambalar daima kırmızı ışıktır. Siz etkili iletişime giden yolda trafik lambasının hangi ışığında olmayı tercih edersiniz?

En kısa sürede alıcıyı harekete geçirebilmeniz ve kendinizi net ifade edebilmeniz için 4 Trafik Lambası yönergesi ile yolunuza devam edebilirsiniz.

4 Trafik Lambası:

1- Seslendirme Lambası

Karşınızda bulunan birisi ile ya da telefonda iletişim kurduğunuz kişi ile diyaloglarınız esnasında daima vokal bir şekilde seslendirme yapmalı ve net olmalısınız. Netlik seviyeniz ne kadar fazla olursa sizin için getirisi o kadar verimli olacaktır.

Kendinizi net ifade edemediğiniz ortamlarda özgüveninizi düşünmekten kaçınabilir ve ses tonunuzu özverili kullanarak daha yüksek bir tonlama ile farkınızı ortaya koyabilirsiniz.

Hala bir endişe duyuyor iseniz eski yöntemleri deneme zamanı. Evde tek başınıza olduğunuz bir vakit ağzınıza kalem koyarak konuşma çabası içerisinde olun. Kalemi ısırarak ve yüksek sesle konuşarak metinler okuyabilirsiniz. Bu durum sizleri daha iyi bir seviyeye illa ki ulaştıracaktır.

blank
AIESEC Türkiye Blog
Etkili İletişime Giden Yolda 4 Trafik Lambası!

2- Dinleme Lambası

İyi bir dinleyici olmak bu ışık için altın kural. Diğer kişinin söylediklerine full odak olmalısınız. Bu karşı tarafa güven verecektir ve size anlatmak istediklerini daha net aktarabilecektir. Aynı şekilde siz konuşurken de bu durum benzer getiri sağlayacaktır.

Dinlemeniz esnasında ara ara kurulan diyalog üzerinden sorular sorarak bağınızı kuvvetlendirebilirsiniz. Bu ilgi duyduğunuzu gösterir ve memnun eder.

Kendinizi karşı tarafın yerine koyarak olaylara farklı açıdan da bakabilirsiniz. Bu aranızda bir samimiyet örmekten de öte iletişimin en güçlü rolü olacaktır ve trafik lambalarına yakalanmaktan kurtulacaksınızdır.

blank
AIESEC Türkiye Blog
Etkili İletişime Giden Yolda 4 Trafik Lambası!

3- Beden Dili Kullanmayanların Yakalandığı Lamba

İletişimlerinizde yalnızca ses odaklı bir tavır sergilemek yeterli olmayacaktır. Beden dilini kullanmayanların bu lambadan öğrenecek çok şeyi var!

Beden dili iletişimde çok önemli bir rol oynamaktadır, lambaya elektrik veren bir güç gibi düşünebilirsiniz. Gözleriniz odaklanmanızı ve tartışmadaki rolünüzü ortaya koyacaktır. İlginizi göstermek istiyorsanız göz temasından kendinizi geri çekmeyin.

Yüz ifadelerinizin de diyaloglarınıza katkısı çok büyük olacaktır bunu doğru şekilde kullanmak yine sizlerin elinde. Duruşunuzu ve ses tonunuzu beden dili ile bir arada kullanmak sizi yeşil ışığı beklerken sarı ışıkta hazır tutacaktır.

blank
AIESEC Türkiye Blog
Etkili İletişime Giden Yolda 4 Trafik Lambası!

4- Tüm Lambaların Karşısında İddaalı Olun

Etkili iletişim özünde diğer kişiyi anlamak, diyalogları zorlamak ya da bir argüman kazanmak değildir. Özenli bir duruş, tonlama ve objektif bakış açısı ile trafik lambalarının önünde beklerken kendinizden emin olmalısınız.

Kendinize daima güvenin ve tartışmaya açık her konuda özgün deneyimleriniz ile kendinizi gösterin. Ama en önemlisi bunu bir tartışma olarak değil kendinizi düzgün bir şekilde aksettirmek ve doğru iletişim kurabilmek için yaptığınızı bilmelisiniz.

blank
AIESEC Türkiye Blog
Etkili İletişime Giden Yolda 4 Trafik Lambası!

Trafik Lambalarını ve etkilerine karşı daha çok bilinç kazandığınız bu 4 aşama sizlere farklı bakış açıları sunacaktır.

İddaanızı koruyan görünümünüz ve etkili iletişim becerilerine karşı ışıkları bozan perspektif halleriniz her türlü yolda size eşlik edecektir.

Bildiğiniz tüm yolların aksine farklı bir deneyim ile trafik lambalarına uluslararası bir perspektifte karşı koymak isterseniz aiesec.org sitesini mutlaka incelemelisiniz!

Share Article
TOP
blank
Sayfa yükleniyor...