fbpx

Hindistan’ı Mükemmel Bir Seyahat Rotası Yapan 7 Şey

  • Home
  • Seyahat
  • Hindistan’ı Mükemmel Bir Seyahat Rotası Yapan 7 Şey
blank

Bugün sizi keşişlerin, meditasyonun ve baharatlı yemeklerin ortaya çıktığı Asya kıtasının üçünü en büyük ve gizemli ülkesi Hindistan’a bir yolculuğa çıkarıyorum. Hindistan, dünyanın en eski imparatorluk ve uygarlıklarının kurulduğu bir coğrafya olması açısından çok köklü bir tarihe sahiptir. Bu da ülkeye birlik ve bütünlük olmak yerine değişik din, dil ve ırkların bir arada özgürce yaşadığı bir karakter sağlamış. Bir yanda bir Hindu meditasyon yaparken diğer yanda bir Hristiyan’ı kiliseye giderken görebilirsiniz. Çeşitlilik bu kadar fazla olunca bir çok insan farklı kültürleri tanımak ve ülkenin büyüsünü yaşamak için Hindistan’a seyahat etmek istiyor. Peki Hindistan’ı gerçekten bu kadar çekici hale getiren ne?

1. Hindistan yemek yemeyi sevenler için adeta bulunmaz bir şans!

blank

Köri sosları, baharatlar, kebaplar, momoslar ve daha nice alternatifi. Ayrıca ülkede birçok farklı grup bir arada yaşadığı için her şehirde yeni bir tat deneme şansı.

 

2. Çeşitlilikler ile birlik

blank

Her gittiğiniz yeni şehirde farklı bir dil, farklı bir din, farklı bir yiyecek ve farklı bir kültür görebiliyorsunuz. Şehirler hatta sokaklar arasında ki renk ve kültür değişimleri yıllarca ülkede yaşasanız dahi sizi hayran edecek seviyede. Ancak buna rağmen herkes birbirine saygı gösterip toplum kurallarına uyarak yaşıyor.

 

3. Yılın her zamanında bir festivale denk gelebilirsiniz

blank

Farklı kültürler ve inanışlar sonucu halk yılın her döneminde yeni bir festivale ev sahipliği yapıyor. Holi, Diwali, Ramazan, Yılbaşı ve daha nicesi renkleri ve kültürlerin kaynaşmasını görebileceğiniz adeta sanatçı elinden çıkmış tablolar gibi festivaller.

 

4. Kaos içinde bir güzellik

blank

Ülkede 22 resmi ve yaklaşık 1600 resmi olmayan dil herkes tarafından farklı şekilde ve aksanda sokakların her yanında. Ancak bu kaos sizi duyusal bir deneyime sürüklüyor. Sokakların stilleri ve insanların iletişim şekilleri size dokunma, duyma ve görme açısından yeni bir tat kazandırıyor.

 

5. Hindistan bir mimari cennet

blank

Sokaklarda gezerken birçok eski kilise, cami ve tapınak görmek ve bunların başka ülkelerden çok daha farklı bir tarzda yapıldığının farkına varma şansına sahip olabilirsiniz. Bunun en büyük örneklerinden biri Dünya’nın Yedi Harika’sından biri sayılan Taj Mahal.

 

6. Birçok coğrafi unsuru bir arada bulabilirsiniz

blank

Rajasthan çölünde safari, Himalaya’larda dağ tırmanışı, Andaman Adası’nın bembeyaz kumunda güneşlenme… Hindistan bir gezginin görmek ve deneyimlemek isteyebileceği her aktiviteye sahip.

 

7. Maneviyatı doyasıya yaşayabileceğiniz bir ülke

blank

Yoganın doğuşu Hindistan’daki Budist tapınaklarındadır. Yogayı herhangi bir yerel parkta veya bir tapınakta ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz.

Bu sıraladığım sebepler ya da başka birçok sebep belki kendinizi bulma istediği, belki farklılığı yaşama dileği ya da sadece merak sizi bu güzel Asya ülkesini sürükleyebilir. Ancak Hindistan’a yolu düşen herkes bir konuda hem fikir ki bu ülkeye adım atmak herkesin hayatını ve bakış açısını değiştiren mükemmel bir yolculuk.

Share Article

You may also like

TOP
blank
Sayfa yükleniyor...