fbpx

İzlenmesi Gereken 5 Kısa Film

blank

İZLENMESİ GEREKEN 5 KISA FİLM

A Trip to the Moon

https://youtu.be/_FrdVdKlxUk

Ayın gözüne roketin saplandığı sahnesinden tanıdığımız A Trip to the Moon, 1902 yılında Georges Méliès tarafından çekilmiş, sinema tarihinin ilk bilim kurgu filmidir. Bir grup astronot, önderleri olan profesörün talimatları ve bilgisi ile aya doğru yolculuğa çıkarlar. Orada ayda yaşayan adamlar tarafından tutsak edilirler. Film onların oradan kaçıp dünyaya geri dönme maceralarını konu almaktadır. Prof. Barbenfouillis başkanlığındaki ekip dev bir bombardıman silahı ile fırlatılırlar. Aya vardıklarında onları kaçıranlar, tutsakları Ay kralının sarayına götürülürler.

Paperman

https://youtu.be/Am0MRsf5HSc

Film, şans eseri güzel bir kadınla tanıştıktan sonra hayatı değişen, yalnız yaşayan bir adamın hikayesini anlatıyor. Sıradan bir ofis çalışanı kağıttan uçakların bir kızla tanışmak konusunda büyük bir yardımcı olabileceğini fark eder.

Inside

https://youtu.be/wdfGgQNF71U

Oldukça ender görülen, çoklu kişilik bozukluğunu (dissosiyatif bozukluk) konu alan bu film, kendinizi sorgulamanıza sebep olabilir.

Logorama

https://youtu.be/Tqyvp8QMWiQ

Logorama, en iyi kısa animasyon dalında Oscar almış, ‘’yeni dünya’’ konusunda oldukça eleştirel bir film. İzlemeniz gereken bir başyapıt diyebiliriz. “Bu izlediğiniz on altı dakikayı yaratmak, altı yılımı aldı; belki otuz altı yıl içinde bu sefer uzun metraj bir filmle beni yine buralarda görebilirsiniz.” Nicolas Schmerkin (Logorama’nın yapımcısı)

The Black Hole

https://youtu.be/P5_Msrdg3Hk

Philip Sansom ve Olly Williams’ın yönettiği 2008 yapımı kısa film The Black Hole’da Napoleon Ryan oynamaktadır. Şirkette çalışan bir adam fotokopi çekerken makineden çıkan beyaz kağıt üzerine siyah bir yuvarlak oluştuğunu görür. Bu yuvarlağın kara bir delik olduğunu anlayan adam, kağıdın içerisine elini soktuğunda elinin diğer tarafa ulaştığını keşfeder. Gözüne şirketin kasasını kestirdiğinde ise kağıdı kasaya yapıştırıp elini delikten içeri sokarak paraları çıkarmaya başlar ancak açgözlülüğü kendi sonunu getirecektir. Konusu ve kurgusuyla üç dakika boyunca izleyiciyi hem eğlendirip hem düşündüren film, en popüler kısa filmlerden biri olmuştur.

 

Share Article
TOP
blank
Sayfa yükleniyor...