fbpx

Minimalist Yaşam İçin 5 Tavsiye

blank

Minimalist Yaşam

Minimalist , minimalizmi bir yaşam görüşü olarak tanımlayanlara verilen isimdir. Türkçede Minimalizm, “sadelik” anlamına gelmektedir ve son dönemde oldukça popüler bir yaşam tarzı oluşturmaktadır. Minimalizmin bazı temel koşulları vardır. Örneğin, Minimalistler basitçe gereksiz davranışları ortadan kaldırarak hareket ederler. İstenmeyen nesneleri çevredeki ortamdan uzaklaştırır. Aynı zamanda kişilerarası ilişkilerde minimalist davranışa bir örnek de, “İhtiyacın yoksa konuşma” anlayışıdır. Minimalist seçime bir örnek ise çeşitli film afişlerinin veya kitapların kapağında yalnızca bir nesneyi vurgulamak ve basit görüntüler kullanmaktır.

blank
Minimalist Yaşam İçin 5 Tavsiye AIESEC Türkiye Blog

İnsanlar, birçok kişinin sadeliğe karşı olduğunu düşünüyor ki bu tamamen yanlış. Sadelik ya da minimalizm, yalnızca sade yaşamak anlamına gelmez, aksine, sahip olduğumuz şeyleri niceliksel olarak arttırmayı değil, kalitesini iyileştirmeyi amaçlar. Amacımız hayatlarımızdaki azdaki çokluğu bulmaktır.

Çantadan eve, fikirden kıyafetlere, çalışma alanından bilgisayar dosya düzenine kadar basit ve sade bir yaşam… Peki bu kabul edilen yaşam felsefesini hayatın her anında nasıl uygulanırız? İnsanlar için faydaları nelerdir? Şimdi bu listeyi hep beraber oluşturalım.

  • Minimalist yaşam için nedenleriniz neler?
  • Hayatımızdaki gereksiz fazlalıklardan nasıl kurtulabilirsiniz?
  • Alışverişlerinizde ne kadar tutarlısınız?
  • Minimalist yaşamda yeme alışkanlıklarımız nasıl olmalıdır?

Son olarak hayatınızdaki değişimleri fark etmek için sabırsızlanacaksınız. Hadi gelin listemizi beraber inceleyelim.

1-Nedeni bul!

İlk adımımız, neden sade yaşamak istiyorsun? Evinizi düzenlemek mi istiyorsunuz? Yoksa bu sistemle tasarruf etmeyi mi planlıyorsunuz? Stres olmadan daha fazla mutluluğunuz veya yaşam hedefiniz mi var? Yoksa bunlardan bıktınız ve yeni bir yolculuk mu arıyorsunuz? Cevapları bulmak ve yazmak için kendinize bu soruları sormalısınız. Sebepleriniz neler, umarım bu sebeplere dikkat edersiniz.

blank
Minimalist Yaşam İçin 5 Tavsiye AIESEC Türkiye Blog

2- Fazlalıklarından kurtulmalısın.

Yaşam tarzınızı değiştirmeye çalıştığınızdan belki de bu aşama en zor olanı olabilir. Çünkü yıllardır aynı ortamda yaşamak ve çok fazla şeyin sanki hep aynı yerinde olması gerektiği öğretildi. Bu yüzden belki de bilmeden istiflemeye itiliyoruz. Çok fazla eşya kullanmasak da her ihtimale karşı saklıyoruz. Ancak burada olduğumuz ve bu yazıyı okuduğumuz için fazlalığın bir yükten başka bir şey olmadığını göreceğiz, daha fazlasına ihtiyacımız yok ve bu yanlış algıları değiştirmemiz gerekiyor.
Minimalizm, meraktan dolayı bir yaşam felsefesi olarak kabul edilmektedir. Uzmanlara göre minimalizm önemlidir çünkü sizi fazlalıktan kurtarır. Minimalizmin konsantre edilmesi zor birçok şeyi ortadan kaldırması gerekir ve zamanın daha verimli kullanılabilmesi için insanları diğer yoldan uzak tutabilir. Sadeliğin temeli, azı ve özü anlama ve yansıtma yeteneğidir. Bu yüzden kendi yaşam alanınızda seyahat etmeli, bu yolculukta kendinize açık ve samimi kalmalısınız. Bölgenizin ihtiyaçlarını ve ihtiyaçlarınızı objektif olarak belirleyin. Kullanılmayan eşyalardan kurtulun. Odada, bilgisayarda hatta telefonda gereksiz veya aşırı uygulama ve araçlardan kurtulmalısınız.

blank
Minimalist Yaşam İçin 5 Tavsiye AIESEC Türkiye Blog

3-Alışverişlere dikkat!

Günümüzde ki insanlara baktığımızda başarılı olmuş insanların hayatlarında  minimalizmin  olmasının tesadüfi olmadığını görmek zor değil. Steve Jobs uzun yıllardır aynı kıyafetleri kullanıyor olması  ve  Einstein aynı zamanda minimalist fikirleri desteklemesi minimalist yaşam felsefesine sahip olmalarıdır.  Kendi tarzına sahip bir karakter veya moda tasarımcısı genellikle bir tarz kıyafet giyerler. Minimalist yaşam, yani sade yaşam, hayattaki maddi ve manevi unsurları gerektiği kadar azaltarak yaşam kalitesi ve rahatlığı sağlayan bir yaşam tarzıdır. Minimalist olmak bir şeye sahip olmak değil, ihtiyacınız olana sahip olmak anlamına gelir. Yapacağınız alışverişlerde hayat kaliteni düşürmeden temel düzeyde neye ihtiyacın varsa bunu düşünerek planlamalısınız. Zamanını , enerjini ve paranı etkili kullanmaya başladığında Minimalist Yaşam Felsefesinin size  getirisini göreceksiniz.

blank
Minimalist Yaşam İçin 5 Tavsiye AIESEC Türkiye Blog

4-Yeme Alışkanlıklarımız

Beslenme konusu oldukça derin bir konu olsa da temelinde insan organizması için gerekli olan besinlerin alınması işi olarak tanımlayabiliriz. Her insanın vücut özellikleri farklı olduğu gibi aynı zamanda ihtiyaçları da farklılıklar göstermektedir. Daha az ve sağlıklı beslenmeye çalışın. Öğünleriniz azaltabilir ve bol su tüketebilirsiniz. Ayrıca abur cuburları hayatınızdan çıkartın çünkü bu gıdalar vücutlarımızda ağırlaşmalara ve bizleri hantallaşmamıza neden oluyor. Bu felsefede amacımız ihtiyacımız kadarıyla tüketmeli ve bizi ağırlaştırandan arınmak olmalıdır. Dengeli yemek ve su içmek vücudumuzun arınmasına yardımcı olacaktır.

blank
Minimalist Yaşam İçin 5 Tavsiye AIESEC Türkiye Blog

5-Fark et.

İlk olarak, zihinsel ne kadar rahat olduğunuzu fark edeceksiniz ve ruh haliniz daha olumlu olacak. Aynı zamanda, para harcamayı bıraktığınızda, ihtiyacınız olmadığında, ne kadar paranız kaldığına da inanamayacaksınız! Sadece kendinize bir iyilik yapmayacaksınız, aynı zamanda tüm dünyaya! Çünkü tüketimi azaltacak ve israfı azaltacaksınız. Asla kullanmayacağınız eşyalar satın alınmayacağı için doğaya zarar vermeyecektir. Ayrıca, sahip olduğunuz öğelerin farklı şekillerde kullanılabileceğini ve yeniden kullanılabilir hale getirmek için geri dönüştürebileceğinizi fark edeceksiniz.

blank
Minimalist Yaşam İçin 5 Tavsiye AIESEC Türkiye Blog

Minimalist yaşamak bir karardır ve bu yolculukta kurtulduğun şeylerden çok kazandıklarını yani mutlak zamanı, enerjini ,paranı ve  kendindeki değişimleri fark et. Geliştiğini göreceksin.

‘’Sadelik, en yüksek gelişmişlik düzeyidir’’ 

Leonardo Da Vinci

 

Share Article
TOP
blank
Sayfa yükleniyor...