fbpx

Neden Girişimcilik Erken Yaşlarda Öğretilmeli?

blank

Girişimcilik dediğimizde aklımıza ekonomik büyüme ve istihdama katkı sağlayan bir farklı ve yenilikçi işler geliyor. Fakat bugün sizlere girişimciliğin insana katkısından bahsederek, neden gelecek nesillere bunu genç yaşta öğretmeliyiz bunu aktaracağım.

blank

Neden Girişimcilik?

Kendi girişimcilik tecrübemden yola çıkarak anlatmak istiyorum.

23 Yaşında bir üniversite öğrencisiyim. İkinci üniversitemi okuyorum. Diğer üniversite hayatımda geçen boş yıllardan sonra, ikinci üniversitemde kendime dersler çıkararak birçok yeni şey denemeye karar vermiştim. Bunların başında “girişimcilik ruhu kazanmak” geliyordu. Çünkü sürekli afişlerde gördüğünüz, adına binlerce kitap yazılmış bu kelimenin altında yatanı merak ediyordum. Gerçekten o kelimenin büyüsünü anladıktan sonra hayatımda çok şey değişti ve ben bu ruhu kazanmak için ilk aldığım karardan çok mutluyum.

blank

Aslında bu ruh gerçekten bir seyahat haritasında kaybolmak gibi. Çünkü girişimcilik demek kafanızda binlerce fikri savaştırıp bir tanesini kazandırmanız demek. Tıpkı haritada ki birçok yoldan birisini seçip o yoldan gitmek gibi.

Bir iş fikriniz için, belki yalnız başınıza belki de ekip arkadaşlarınız ile çıktığınız bu yolun sonu hüsran bile olsa o yolculuk sırasında öğrendikleriniz size çok şey katıyor.

blank

Şimdi de yolun başında bir girişimci olarak “girişimcilik ruhu” bana neler kattı onlara değinmek istiyorum.

  • Doğru ve hızlı karar almak; Hızlı düşün!
  • İnsanlarla etkileşim halinde olmak; Ağ kur, çevreni genişlet!
  • Düşünceleri kısıtlamamak; Hayal gücünü yüksek tut!
  • İyi gözlem yapabilmek; Geleceği tahmin et!
  • Basit düşünmemek; Yaratıcı ol!
  • Karalı ve azimli olmak; Asla pes etme!

Daha yolu başında bir “girişimci ruh” olarak bunları fark ettiğim için kendi şanslı hissediyorum. Ama bir yandan da neden daha önce bu ruhu fark etmedim? Diye kızmaktan alıkoyamıyorum kendimi.

Şimdi sadece düşünmek istiyorum. Bu ruhun lise zamanlarımda farkına varsaydım hayatım nasıl olurdu? Sizlere, müzik ve soru eşliğinde, içsel farkındalığınız ile düşünmek üzere veda ediyorum.

18 yaşında fikirleri için mücadele eden bir girişimci olsaydınız, hayatınız nasıl olurdu?”

For The Love Of A Princess

Share Article
TOP
blank
Sayfa yükleniyor...