fbpx

17 Ekim Dünya Yoksullukla Mücadele Günü!

blank

Büyümeyi, bir iş bulmayı ve para kazanmayı hayal etmişizdir. Bu, bizi her zaman her bireyin bir yolu ve amacı olduğunu düşünmeye sevk etti. Ancak çoğu zaman unuttuğumuz şey, hepimizin o amaca ulaşmak için kaynaklara ihtiyaç duyduğumuz ve herkesin bunlara erişemediğidir.

Ne yazık ki gelişmekte olan bölgelerdeki beş kişiden biri hâlâ günde 1,25 doların altında bir gelirle yaşıyor.  Bu yaklaşık 800 milyondan fazla insan demek.  Açıkçası kaçımız bunu gerçekten başarabiliriz?  İstediğimiz şeyleri yapamamak veya en azından bir insanın temel ekonomik ihtiyaçlarını karşılamaya yakın olmayan bir hayat yaşamak; kaçımız bu şekilde hayatta kalabilir?

blank
17 Ekim Dünya Yoksullukla Mücadele Günü!
AIESEC Türkiye Blog

Yoksulluk, açlığı ve yetersiz beslenmeyi tetikler. Eğitim, barınma ve diğer temel hizmetleri ulaşılamaz hale getirir. Günümüzde kadınlar ve çocuklar, yoksulluk nedeniyle çoğunlukla olumsuz durumlara maruz kalıyor ve bunun hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkisi yıkıcı. İklim değişikliği, çatışma ve gıda yetersizliği tehditleri daha da tehlikeli hale geldi ve insanları yoksulluktan kurtarmak için aciliyet çağrısında bulunuluyor.

2015 yılında Birleşmiş Milletler’in yayınladığı Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nda ilk maddenin “yoksulluğa son verilmesi” olması, aciliyetin ne denli olduğunu anlatmaktadır. Yoksulluğun ortadan kaldırılması en büyük küresel zorluk olmaya devam ederken, Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 1, her yerde yoksulluğun her türlüsüne son vermeyi amaçlıyor. Küresel Amaçlar, bireylerin harekete geçmesi için farkındalık yaratarak, liderliği harekete geçirerek sorunu ele alıyor.

 

2020 teması: Herkes için sosyal ve çevresel adaleti sağlamak adına birlikte hareket etmek

 

17 Ekim Dünya Uluslararası Yoksullukla Mücadele Günü için Birleşmiş Milletler’in 2020 teması; herkes için sosyal ve çevresel adalete ulaşmanın zorluğunu ele alıyor.  Yoksulluğun çok boyutlu olduğunun giderek daha fazla tanınması, bu iki konunun birbirinden ayrılmaz bir şekilde iç içe geçtiği ve aynı zamanda çevresel adaletsizlikleri sağlama noktasında adım almadan sosyal adalete ulaşılamayacağını öngörüyor. Gelir yoksulluğunun ele alınmasında ilerleme kaydedilmiş olmasına karşın, daha bütünsel ve geniş çerçevede ilerleme büyük ölçüde sağlanamamıştır.

 

#EndPoverty küresel kampanyasına katılın

Herkes 17 Ekim günü, #EndPoverty hashtag’ini kullanarak ve dünyanın dört bir yanından yoksulluğun üstesinden gelmek için mücadeleye katılan insanlarla bağlantı kurmaya yönelik eylem çağrısını teşvik ederek kampanyaya sosyal medyada katılabilir.

 

blank
17 Ekim Dünya Yoksullukla Mücadele Günü!
AIESEC Türkiye Blog

 

Yoksulluğun Nedenleri Nelerdir?

İyi okullara, sağlık hizmetlerine, elektriğe, suya ve diğer hizmetlere erişim birçok insan için zor olmaya devam ediyor ve genellikle sosyoekonomik durum, cinsiyet, etnik köken ve coğrafya tarafından belirleniyor. Yoksulluktan kurtulabilenler için ilerleme genellikle geçicidir. Gıda güvensizliği ve iklim değişikliği, kazançlarını tehdit ediyor ve onları tekrar yoksulluğa zorlayabilir.

blank
17 Ekim Dünya Yoksullukla Mücadele Günü!
AIESEC Türkiye Blog

Yoksulluk, kırılması zor bir döngüdür ve genellikle bir nesilden diğerine geçer.  Yoksulluğun tipik sonuçları arasında alkol ve madde bağımlılığı; eğitime daha az erişim,  kötü barınma, yaşam koşulları ve artan hastalık seviyeleri yer almaktadır.  Artan yoksulluk, eşitsizlik arttıkça toplumda gerginliğin artmasına neden olabilir.  Bu sorunlar genellikle yoksulluktan etkilenen topluluklarda suç oranlarının artmasına neden olur.

 

Harekete Geç!

blank
17 Ekim Dünya Yoksullukla Mücadele Günü!
AIESEC Türkiye Blog

AIESEC’de 1948’ten bu yana gençliğin liderliğine olan inancımız ile harekete geçen bizler, yoksulluğun dünyada oluşturduğu iyi olmayan yaşam şartları üstünde de pozitif etki oluşturarak ve sorunlara çözüm olmak için harekete geçiyoruz.

Yoksulluğun yol açtığı ve büyük bir çoğumuzun yoksulluğa karşı çalışmamızı gerektiren durumların ciddiyetini anlamak ve harekete geçmek bizim için çok önemli. Ya senin için?

 

 

Share Article
TOP
blank
Sayfa yükleniyor...